Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wotum nieufności dla Rostowskiego w Sejmie

0
Podziel się:

Zarzuty PiS to: brak reformy finansów publicznych i nieobniżenie akcyzy na paliwa.

Wotum nieufności dla Rostowskiego w Sejmie
(PAP/ Bartłomiej Zborowski)

W Sejmie trwa dyskusja nad wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Odwołania ministra chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Zarzucają mu brak reformy finansów publicznych oraz utrzymanie dotychczasowej stawki akcyzy na paliwa płynne - mimo wysokich cen ropy na rynkach światowych.

Przed dyskusją premierDonald Tuskpowiedział, że wniosek opozycji jest nieuzasadniony. Szef rządu zapewnił, że koalicja solidarnie zagłosuje przeciwko wotum nieufności. Jak zaznaczył premier, nie sposób jest nie zauważyć tego, że na całym świecie drożeją paliwa. Ten problem dotyczy również Polski.

Donald Tuskironizował, że w tej sytuacji wotum nieufności należałoby złożyć nie wobec ministra finansów, ale raczej wobec producentów ropy - szejków arabskich, prezesa Łukoilu czy prezydenta Wenezueli.

Premier podkreślił, że Jacek Rostowski, jako minister finansów, robi wszystko, aby podwyżki cen na paliwa w Polsce nie były tak dotkliwe jak w większości krajów świata. I - jak dodał - na razie to się udaje.

Tusk stwierdził, że wysokie ceny paliwa w Polsce nie są związane z akcyzą, która - jego zdaniem - procentowo maleje. Jak wyjaśniał, maleją wpływy z akcyzy, bo im droższe paliwo, tym ludzie oszczędniej je kupują i z niego korzystają.

W czasie debaty reprezentująca wnioskodawcówAleksandra Natalli-Świat argumentowała, że polityka resortu finansów ogranicza się do zapowiedzi zmian. Jak podkreślała, obecny rząd PO-PSL nie potrafi przygotować własnych rozwiązań. Nie chce także wykorzystać gotowych projektów. Posłanka PiS dodała, że zamiast decyzji, do społeczeństwa dochodzą jedynie sprzeczne komunikaty i mgliste deklaracje.

Natalli-Świat zarzuciła też ministrowi Rostowskiemu, że nie podejmuje działań zmierzających do obniżki cen paliw na stacjach benzynowych. Jej zdaniem, należy jak najszybciej podjąć zdecydowane działania, które przyczynią się do ograniczenia wzrostu cen i drożyzny. Podkreśliła, że rząd dysponuje odpowiednimi do tego instrumentami.

Natalli-Świat dodała, że brak działań ze strony ministra finansów jest bezpośrednim, choć nie jedynym powodem złożenia wniosku o wotum nieufności.

Oprócz polityków PiS poparcie wniosku o wotum nieufności dla szefa resortu finansów zapowiedział Klub Lewicy. Bronić ministra będą posłowie PO i PSL

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)