Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|

Polityki migracyjnej w umowie koalicyjnej nie będzie

Podziel się:

Wkrótce mamy poznać treść umowy koalicyjnej KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Jak dowiedział się money.pl, koalicjanci nie zapiszą w niej nic na temat polityki migracyjnej. - Temat ten będzie podejmowany przez nas po zawiązaniu rządu - słyszymy.

Polityki migracyjnej w umowie koalicyjnej nie będzie
Polityka migracyjna nie będzie jednym z punktów umowy koalicyjnej (GETTY, Michal Fludra, NurPhoto)

W umowie koalicyjnej ugrupowania, które mają stworzyć nowy rząd próbują pogodzić swoje programy i liczne obietnice złożone wyborcom. Według naszych informacji ma ona zawierać około 20 punktów. Nie znajdzie się w niej zapis na temat polityki migracyjnej.

Polityka migracyjna nie była przedmiotem dyskusji, jeśli chodzi o umowę koalicyjną. Dlatego temat ten będzie podejmowany przez nas w kolejnych krokach po zawiązaniu rządu - mówi nam Maciej Konieczny z Nowej Lewicy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polityka migracyjna. "Poza jakąkolwiek kontrolą"

Migranci. Mnóstwo pytań, odpowiedzi na razie brak

Temat migrantów pozostaje palącym problemem dla Polski. Chodzi zarówno o sytuację na granicy z Białorusią, jak i unijny pakiet migracyjny czy powiększające się grono obcokrajowców, którzy szukają u nas pracy.

Mamy teraz aferę wizową, mamy trudną sytuację na granicy, dużą migrację ekonomiczną, a nie mamy konkretnej polityki migracyjnej. Nie mamy dokumentu, który zakładałby, kogo i w jakim zakresie chcemy przyjmować. Nie wiemy, jak integrować te osoby, które są w Polsce i nie chodzi wyłącznie o Ukraińców. Warto poruszyć takie kwestie jak nauka języka. Żeby chociażby te osoby, które dzisiaj jeżdżą np. w Uberze, mówiły w języku polskim - mówi Maciej Konieczny w rozmowie z money.pl.

Polityka migracyjna w programach wyborczych

Przypomnijmy, że temat migrantów przewijał się w programach komitetów wyborczych. Najwięcej miejsca poświęciła mu Nowa Lewica, która w kampanii podkreślała, że prawo do ubiegania się o ochronę międzynarodową jest jednym z podstawowych praw człowieka i musi być bezwarunkowo respektowane.

Zagwarantujemy możliwość złożenia wniosku o ochronę zarówno na granicy, jak i na terytorium RP. Zakończymy proceder wypychania z terytorium Polski osób szukających ochrony (tzw. pushbacków). Usprawnimy procedurę rozpatrywania wniosków o ochronę i zapewnimy humanitarne standardy w ośrodkach dla uchodźców - można przeczytać w programie Lewicy.

Koalicja Obywatelska w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów" wskazywała natomiast, że partia zapewni finansowanie z Unii Europejskiej na obronę polskiej granicy z Białorusią i zlikwiduje szlak przemytników przechodzących z Bliskiego Wschodu przez Białoruś do Polski i dalej do UE.

W "12 gwarancjach Trzeciej Drogi" nie znalazł się natomiast żaden punkt odnoszący się wprost do polityki migracyjnej.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl