Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polscy najemcy żyją w wybitnie przeludnionych mieszkaniach

75
Podziel się:

Niemal co trzeci najemca mieszka w Polsce w przeludnionym lokalu - wynika z najświeższych statystyk Eurostatu. Rodzimy wynik jest ponad trzykrotnie gorszy niż unijna średnia. Niewielkim pocieszeniem jest fakt, że na starym kontynencie w 6 krajach sytuacja jest jeszcze gorsza.

O tym, że w Polsce mieszkania na wynajem mają niski standard, mówi się dość często.
O tym, że w Polsce mieszkania na wynajem mają niski standard, mówi się dość często. (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

O tym, że w Polsce mieszkania na wynajem mają niski standard, mówi się dość często. I choć wejście na ten rynek bardziej wyspecjalizowanych inwestorów pozwala systematycznie ten stan poprawiać, to wciąż mamy spore zaległości do nadrobienia. Potwierdzają to dane europejskiego urzędu statystycznego.

Wynika z nich, że w 2018 roku nad Wisłą prawie 65 proc. najemców zajmowało lokale przeludnione według europejskich standardów. Dla porównania: w całej UE poziom przeludnienia wynajmowanych mieszkań jest kilka razy niższy. W 2017 roku problem ten dotyczył 19,4 proc. mieszkań.

Każda kawalerka jest przeludniona

W tym miejscu niezbędne jest więc, aby odpowiedzieć na pytanie, co właściwie Eurostat rozumie pod pojęciem mieszkania przeludnionego. Zgodnie ze standardami europejskimi za nieruchomość przeludnioną uznaje się taką, w której nie ma minimum jednego pokoju dla gospodarstwa domowego (w domyśle salonu) plus:

- jednego pokoju (sypialni) dla pary tworzącej gospodarstwo domowe,
- jednego pokoju (sypialni) dla każdej samotnej osoby pełnoletniej,
- jednego pokoju (sypialni) dla dwójki dzieci o tej samej płci w wieku od 12 do 17 lat,
- jednego pokoju (sypialni) dla osoby w wielu od 12 do 17 lat, jeśli nie została uwzględniona w powyższych punktach,
- jednego pokoju (sypialni) dla dwójki dzieci poniżej 12. roku życia.

Zobacz także: Obejrzyj też: Mieszkanie zamiast lokaty. Polacy inwestują w nieruchomości

Jeden pokój to de facto baza, do której dodawane są pokoje, jeśli gospodarstwo domowe spełnia wymagania z kolejnych punktów. Dlatego więc singiel prowadzący jednoosobowe gospodarstwo domowe, zgodnie ze standardami europejskimi, musi mieć do dyspozycji minimum dwa pokoje.

Każda zamieszkana kawalerka jest więc przy tych założeniach nieruchomością przeludnioną. Z punktu widzenia rodzimej mieszkaniówki powyższe wymagania są więc ideałem, do którego dojście może trwać jeszcze wiele lat chociażby ze względu na to, że w Polsce brakuje wciąż ponad 2 milionów mieszkań.

Polska dopiero na 7. miejscu

Nikłym pocieszeniem jest fakt, że na starym kontynencie możemy też znaleźć kraje, gdzie problem jest jeszcze bardziej palący niż w Polsce. Rekordzistą jest tu Serbia. Najemcy w tym kraju w ponad 80 proc. przypadków mieszkają w za małych mieszkaniach. Wynik przekraczający 70 proc. Eurostat zaraportował też w przypadku Bułgarii i Chorwacji. Gorzej niż nad Wisłą jest też w Rumunii, Macedonii i na Łotwie.

Najlepiej na Cyprze i w Wielkiej Brytanii

Na drugim biegunie znajdziemy kraje bogatsze. Szczególnie dotyczy to ponadto tych państw w przypadku których trzonem budownictwa mieszkaniowego są domy jednorodzinne. Chodzi o Cypr, Wielką Brytanię i Irlandię. Tam problem przeludnienia wynajmowanych nieruchomości dotyczy tylko kilku procent obywateli.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(75)
Nemo
5 lata temu
@daga Tyle że ostatnio gdzieś, (chyba w TV) słyszałem e Tokio to około 37 mln mieszkańców, mniej więcej tyle co Polska.
najemca
5 lata temu
przeludnione mieszkania to wina wlaścicieli, to sępy na kasę, urząd skarbowy i państwo powinni się zabrać za wyzyskiwaczy i sprawdzić ile najemcy płącą:1-najem+2-czynsz+3-prąd+4-gaz+5-TV.To najemca płaci za:fundusz remontowy ,eksploatację podstawową,podatek od nieruchomości dot.osiedla,podatek od lokalu mieszkalnego,antenę,utrzymanie infrastruktury osiedlowej ,utrzymanie zieleni,za liczniki zimnej i ciepłej wody do spółdzielni,za abonament energii z dodatkami,gazu z dodatkami ,przepisując umowy na najemców a odliczają sobie VAT a nawet często nie zgłaszając tego w U.S. NOWOBOGACCY dorabiają się tylko dlatego że brak kontroli i przepisy im na to pozwalają.Nie ponoszą kosztów posiadanego mieszkania . KOSZT WŁAŚCICIELA 00000zł.
Nie katolik.
5 lata temu
Tak tak to katolicki Polski kraj.
Polwesfgh
5 lata temu
W wielkim mieście masz łatwy sposób do wszystkiego i człowiek nie jest samotny , zawsze ma z kim pogadać . Lubię wielkie miasta . 🌇 ♥️
taaaaa
5 lata temu
Po prostu tak mieszkają, bo tak lubią. Jaaakie oszczędności na czynszach.
...
Następna strona