Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Sprzedaje się mniej mieszkań, ale ceny i tak rosną

37
Podziel się:

Popyt na mieszkania wciąż jest ogromny, ale sprzedaje się ich coraz mniej. Jednak nie ma co liczyć na szybką obniżkę. Budowa jest coraz droższa, deweloperzy wyrównują to wysokimi cenami.

Sprzedaż mieszkań w dół, ale rynek trzyma się twardo - ceny rosną
Sprzedaż mieszkań w dół, ale rynek trzyma się twardo - ceny rosną (Shutterstock.com)

Co dalej z cenami mieszkań? Skoro ich sprzedaż spada, powinny pojawić się obniżki. Jednak nic z tego, wynika to ze zbyt skomplikowanego charakteru rynku mieszkaniowego. Jak wynika z najnowszej analizy Zespołu Mieszkaniowego JLL, próżno szukać stabilizacji cen nowych mieszkań, a co dopiero mówić o ich spadku.

Zdaniem Katarzyny Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL, nastroje kupujących są bardzo optymistyczne, co potwierdzają dane GUS. - Polacy na lokatach trzymają 300 mld zł, a przez niskie stopy procentowe i inflację, są skłonni szukać relatywnie bezpiecznych form lokowania pieniędzy, tak postrzegane są nieruchomości. Są pieniądze i są warunki, które skłaniają by nie trzymać ich w banku - mówi.

Jak dodaje, potencjalny popyt i realna sprzedaż przez długi czas rosły zgodnie, zwłaszcza dokąd działał program Mieszkanie dla Młodych. - Jednak po I kwartale 2018 roku wykresy się rozjechały, przez dynamiczny i odczuwalny wzrost cen mieszkań. Lokale drożeją szybciej niż rosną płace, to powstrzymuje wielu przed zakupami - dodaje Kuniewicz.

Zobacz także: Obejrzyj: Wielka płyta nie taka zła. "Było wiele mitów"

Na wzrost cen mieszkań główny wpływ miał drastyczny wzrost kosztów budowy. Podrożały materiały, grunty, ale i wynagrodzenia dla pracowników. By ceny mieszkań spadły, deweloperzy musieliby zrezygnować z części marży, co trudno sobie wyobrazić. To już drugi rok korekty liczby sprzedawanych mieszkań, jednak - jak podkreśla Katarzyna Kuniewicz - rosnące ceny to wyrównują, więc nie ma presji na obniżki.

Zespół Mieszkaniowy JLL w swoim raporcie prognozuje, że sprzedaż mieszkań w 6 największych polskich aglomeracjach, które odpowiadają za ok. 50 proc. krajowego rynku, osiągnie poziom 60,4 tys. lokali w 2019 r. .W 2018 r. było to 64,9 tys. Z kolei liczba mieszkań nowo wprowadzanych do oferty ma sięgnąć 61 tys., czyli 4,9 tys. mniej niż w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(37)
Pytanie
5 lata temu
Dziwne wg Prezesa GUS metr odtworzeniowy to koszt ok. 4300 czyli reszta to zysk.
ruser
5 lata temu
witam. Wg artykulu moge powiedziec jedno jest to typowy przyklad z gieldy gdzie volume maleje a cena roscnie. Tzn Bearish Divergance czyli na chlopski zmiane trendu. Trend zmieni sie i nkt nie bedzie kupowal mieszkan do momentu zrownania sie ceny z cena kupna. Ktos pomysli....ok wiec zazcekam i kupie na tzw pull back i ceny znowu urosna. Niestety ale przy duzym pull backu to tak nie dziala gdyz do staystyki trzbe dodac silny mindset investorow (czyli kupujacych). Ci zaczna czekac a developerzy by sprzedac zaczana ciac ceny. Wtedy bedzie sygnal ze rynek sie lamie i nawet ci co mieli kase beda wiedziec ze teraz bedzie duzy SALE. Za to ludzie w drugim obozie (ci co kupili) beda robic duzo kupy bo zobacza w co wdepneli. Dodam iz dzis jest mowa o malejacym Leasingu wiec tzn cos jak Dow Jones Transportation index czyli prawdza kondycje gospodarki. Ale ten artyku idealnie to ukazuje wiec tearz moge byc spokojny. Ceny spadna. Wie moze ktos jakis jest TICKER dla poskiego rynku nieruchomosci by mozna by go bylo obserwowac na odpowiedniku Trading View?
Perfecto
5 lata temu
TO prawda, ze coraz trudniej sprzedać mieszkanie. Próbowaliśmy na własną rękę i szłabo nam to szło, w końcu zdecydowaliśmy się na uslugi agencji nieruchomości. Agent z SDP pomógł nam nieco uatrakcyjnić mieszkanie, zmienił treść ogłoszenia i na szczęście mamy to już za sobą.
ja
5 lata temu
Warto przy zakupie mieszkania lub domu używać rozumu i kalkulatora. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji żeby nie przepłacić. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiazke „Emerrytura nie jest Ci potrezbna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.i
Artek
5 lata temu
do Obywatel: Idąc twoją logiką to może jak starszej sąsiadce pomożesz wnieść zakupy więcej niż raz w miesiącu to będzie ciebie to zobowiązywało do założenia działalności gospodarczej, bo okaże się, że nie robisz tego już okazjonalnie lecz tylko zbyt często.
...
Następna strona