Notowania

nieruchomości
26.07.2019 10:24

Sprzedaje się mniej mieszkań, ale ceny i tak rosną

Popyt na mieszkania wciąż jest ogromny, ale sprzedaje się ich coraz mniej. Jednak nie ma co liczyć na szybką obniżkę. Budowa jest coraz droższa, deweloperzy wyrównują to wysokimi cenami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Sprzedaż mieszkań w dół, ale rynek trzyma się twardo - ceny rosną

Co dalej z cenami mieszkań? Skoro ich sprzedaż spada, powinny pojawić się obniżki. Jednak nic z tego, wynika to ze zbyt skomplikowanego charakteru rynku mieszkaniowego. Jak wynika z najnowszej analizy Zespołu Mieszkaniowego JLL, próżno szukać stabilizacji cen nowych mieszkań, a co dopiero mówić o ich spadku.

Zdaniem Katarzyny Kuniewicz, dyrektor działu badań rynku mieszkaniowego JLL, nastroje kupujących są bardzo optymistyczne, co potwierdzają dane GUS. - Polacy na lokatach trzymają 300 mld zł, a przez niskie stopy procentowe i inflację, są skłonni szukać relatywnie bezpiecznych form lokowania pieniędzy, tak postrzegane są nieruchomości. Są pieniądze i są warunki, które skłaniają by nie trzymać ich w banku - mówi.

Jak dodaje, potencjalny popyt i realna sprzedaż przez długi czas rosły zgodnie, zwłaszcza dokąd działał program Mieszkanie dla Młodych. - Jednak po I kwartale 2018 roku wykresy się rozjechały, przez dynamiczny i odczuwalny wzrost cen mieszkań. Lokale drożeją szybciej niż rosną płace, to powstrzymuje wielu przed zakupami - dodaje Kuniewicz.

Obejrzyj: Wielka płyta nie taka zła. "Było wiele mitów"

Na wzrost cen mieszkań główny wpływ miał drastyczny wzrost kosztów budowy. Podrożały materiały, grunty, ale i wynagrodzenia dla pracowników. By ceny mieszkań spadły, deweloperzy musieliby zrezygnować z części marży, co trudno sobie wyobrazić. To już drugi rok korekty liczby sprzedawanych mieszkań, jednak - jak podkreśla Katarzyna Kuniewicz - rosnące ceny to wyrównują, więc nie ma presji na obniżki.

Zespół Mieszkaniowy JLL w swoim raporcie prognozuje, że sprzedaż mieszkań w 6 największych polskich aglomeracjach, które odpowiadają za ok. 50 proc. krajowego rynku, osiągnie poziom 60,4 tys. lokali w 2019 r. .W 2018 r. było to 64,9 tys. Z kolei liczba mieszkań nowo wprowadzanych do oferty ma sięgnąć 61 tys., czyli 4,9 tys. mniej niż w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nieruchomości, sprzedaż mieszkań, rynek mieszkaniowy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2019

sceptykSpokojnie, spokojnie. Banieczka pęknie a wtedy cwaniaki będą cienko spiewać. Ja poczekam. Nie będe kupował mieszkania za 11tyś za metr.

26-07-2019

bomemwkto nie kupił 3 mieszkań przegrał życie

26-07-2019

dokJak ma być taniej skoro ludziom trzeba zapłacić? Materiały drożeją? Wszyscy chcą więcej zarabiać tylko deweloper ma dokładać do interesu? Sami sobie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (37)