Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

JLL prognozuje sprzedaż 60,4 tys. mieszkań na 6 głównych rynkach w 2019 r.

0
Podziel się:

Zespół Mieszkaniowy JLL prognozuje, że sprzedaż mieszkań w sześciu największych polskich aglomeracjach (odpowiadających za ok. 50% krajowego rynku) sięgnie 60,4 tys. w 2019 r. (wobec 64,9 tys. w 2018 r.,), a liczba nowo wprowadzanych do oferty - 61 tys. (65,9 tys. w 2018 r.) poinformowała dyrektor Działu Badań Rynku Mieszkaniowego JLL Katarzyna Kuniewicz. Oferta na koniec br. ma ukształtować się na poziomie 51,4 tys. lokali wobec 50,8 tys. rok wcześniej.

JLL prognozuje sprzedaż 60,4 tys. mieszkań na 6 głównych rynkach w 2019 r.

"Mamy bardzo dobry klimat do zakupu mieszkania. Skłonność Polaków do dokonywania ważnych zakupów jest najwyższa w historii. Są pieniądze i są warunki, które skłaniają by nie trzymać ich w banku" - powiedziała Kuniewicz podczas spotkania prasowego.

Wskazała jednak, że nastroje są w lekkiej sprzeczności z rzeczywistym popytem, który pokazał, że sprzedaż mieszkań spadła w II kw. br. o 3,4% r/r do 15,1 tys.

"Polacy nadal mówią, że chcą kupować, ale wyniki sprzedażowe nie wskazują na to. Dlaczego sprzedaż spadała? Odpowiedzią są ceny. Ceny w ciągu roku wzrosły w sposób odczuwalny - wzrost cen mieszkań był szybszy niż wzrost wynagrodzeń" - wyjaśniła Kuniewicz.

Wedłig JLL, średnia cena (brutto) mieszkań wprowadzonych do oferty w II kw. była o 3,8% wyższa r/r, mieszkań sprzedanych o 8,2% r/r, a średnia cena mieszkań w ofercie na koniec kwartału o 9,7% r/r wyższa.

W ujęciu rocznym ceny sprzedanych mieszkań na sześciu rynkach wzrosły następująco: Wrocław 11,9%, Trójmiasto 9,9%, Łódź 8,8%, Warszawa 6,7%, Kraków 5,8%, Poznań 2,5%.

"Nie ma sygnałów, które by wskazywały, że ceny spadną" - powiedziała Kuniewicz.

Dzieje się tak m.in. dlatego, że dzięki wyższym cenom deweloperzy utrzymują poziom przychodów pomimo spadku wolumenowego. By ceny spadły, musieli by oni zrezygnować z części marży lub jakości wykonawstwa, podsumowała.

Sprzedaż mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce sięgnęła 15,1 tys. w II kw. 2019, czyli mniej o 3,4% r/r i 8,4% mniej w ujęciu kwartalnym. W tym okresie deweloperzy wprowadzili do oferty 14,9 tys. mieszkań, o 7,9% mniej r/r i o 11,5% mniej kw/kw. Oferta na koniec II kw. ukształtowała się na poziomie 51,3 tys. (o 13,4% więcej r/r i 0,3% więcej kw/kw).

Zespół Mieszkaniowy JLL doradza w zagadnieniach dotyczących rynku nieruchomości mieszkaniowych. Sześć rynków, dla który dane podaje, to Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Trójmiasto i Łódź.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)