Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polska bez zaliczki na Krajowy Plan Odbudowy? Możemy stracić do niej prawo

424
Podziel się:

Przez brak akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy możemy stracić zaliczkę w ramach Funduszu Odbudowy. Tylko Polska i Węgry nie otrzymały jeszcze zielonego światła dla swoich pomysłów na reformy po pandemii COVID-19.

Polska bez zaliczki na Krajowy Plan Odbudowy? Możemy stracić do niej prawo
Krajowe Plany Odbudowy muszą zostać zaakceptowane do końca roku. To warunek otrzymania zaliczki (KPRM)

Polska może nie dostać zaliczki w ramach Krajowego Planu Odbudowy - informuje RMF FM. Polski KPO (podobnie jak węgierski) nie otrzymał jeszcze akceptacji. Może to skutkować utratą trzynastoprocentowej zaliczki w ramach środków, które miały trafić do Polski z unijnego Funduszu Odbudowy.

Krajowe Plany Odbudowy muszą zostać zaakceptowane do końca roku, najpierw przez KE, potem przez Radę UE. Komisja decyzje uzależnia od tego, czy Polska zrealizuje orzeczenie TSUE z 15 lipca. Tymczasem jeżeli Polska nie zmieści się w terminie do końca roku, zaliczka najpewniej przepadnie.

Zaliczka w ramach Funduszu Odbudowy jest dla Polski korzystna

Zaliczkę na realizację najważniejszych projektów można wypłacić już od nowego roku, ponieważ jej wypłata nie jest uzależniona od realizacji poszczególnych elementów zawartych w KPO - informuje RMF FM. Ze względu na problemy z akceptacją KPO to udogodnienie może nie dotyczyć Polaków.

Bez akceptacji KPO nie mamy co liczyć na miliardy euro

Krajowy Plan Odbudowy jest podstawą do otrzymania z UE środków w ramach Funduszu Odbudowy. Dotacje i preferencyjne pożyczki mają pomóc krajom Unii Europejskiej w wyjściu z kryzys wywołanego przez pandemię COVID-19. Polska w ramach funduszu może otrzymać nawet 57 mld euro.

Zobacz także: Apel byłych prezesów NBP ws. inflacji. Marek Belka się podpisał. Tłumaczy decyzję

Reformy Ziobry na drodze miliardów?

Polski Krajowy Plan Odbudowy nie otrzymał jeszcze zielonego światła. Jako powodu wymieniany jest spór Polski z UE o kształt wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Początkowo rząd Zjednoczonej Prawicy bagatelizowali w mediach brak akceptacji dla polskiego projektu. Politycy zrzucali winę na wakacje i biurokracje.

Państwa członkowskie UE miały czas do końca kwietnia, aby przedstawić Komisji Europejskiej swoje plany rozdysponowania tych środków właśnie w postaci Krajowych Planów Odbudowy.

Polski KPO przewiduje inwestycje w zakresie: zdrowia, gospodarki i przedsiębiorców, energii i środowiska, cyfryzacji, infrastruktury, transportu, innowacji, a także społeczeństwa oraz spójności terytorialnej

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(424)
Polak
rok temu
Przecież to było wiadomo dawno , przecież nasza kochana opozycja mówiła żeby pieniądze zamrozić a jak oni wrócą do władzy wtedy im dać jasne żeby znowu mieli z czego rozrabiać.Tylko nie tędy droga opozycji nikt we władzy nie chce i tu jest problem
wujek dobra r...
rok temu
Żadna strata, powinniśmy wypowiedzieć razem z Węgrami cały cyrk z podpisanym żyrowaniem porzeczek kpo,oraz obciąć placenie składek o wartość niewypłaconych funduszy,kasa będzie się zgadzać,będzie bez niczyjej łaski,dużo szybciej i na to co chcemy robić,same plusy,a ponadto należy przemyśleć dalsze trwanie w ccue,z uw wyszliśmy to z eurokołchozu też można
sondażysta
rok temu
Trybunał magisterski ostatecznie utopił Polskę w UE. Putin ma radochę, jak nie wiem. Dobrze przestudiował rady carycy Katarzyny. Teraz zacznie się grillowanie Polski z 2 stron. Rosja przytnie gaz, a UE kasę.
Jaa
rok temu
To nie będzie już kasy dla Rydza?
Hwd
rok temu
No i oczywiście pinokio rączka w nocniczku a jarus co NATO rączka w sedesie
...
Następna strona