Polska po raz pierwszy w historii przygotowania raportu znalazła się w grupie dziesięciu państw, w których najtrudniej prowadzić biznes, zamykając tę stawkę. W Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes jedynie we Francji.
- Najgorszy wynik Polski w historii pod względem łatwości prowadzenia biznesu wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych - powiedziała dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce Joanna Romańczuk.
- Nie pomógł w tej sytuacji również czas pandemii, jednak należy pamiętać, że z trudną sytuacją w tym zakresie zmagały się wszystkie kraje, a my na ich tle niestety nie wypadliśmy korzystnie - dodała.
Polska ma do nadrobienia bardzo wiele, nie tylko w odniesieniu do globalnych liderów, ale również, a może przede wszystkim do krajów europejskich, z którymi konkurujemy o inwestorów. Inwestorów przyciągają bowiem te kraje, w których najłatwiej prowadzić biznes.
W Europie najłatwiej prowadzić biznes w Danii, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i na Malcie, najtrudniej - we Francji, Polsce, Grecji, we Włoszech i w Belgii. Na czele najmniej przyjaznych państw w skali globu pod tym względem znalazły się odpowiednio Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.
Jak czytamy w raporcie, głównym wyzwaniem dla Polski jest "uproszczenie wymagań administracyjnych w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku pełnej cyfryzacji i unifikacji na wzór krajów nordyckich".
Zdaniem autorów raportu, jeśli uda się przyspieszyć transformację cyfrową, wówczas możemy spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce oraz większego zainteresowania ze strony międzynarodowego biznesu.
TMF Group jest firmą świadczącą administracyjne usługi biznesowe dla firm, w obszarze rozwoju międzynarodowego.