Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes

140
Podziel się

Polska uplasowała się na 2. miejscu w Europie i na 10. na świecie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu, wynika z raportu TMF Group "Global Business Complexity Index 2021". To najgorszy wynik Polski w historii. Najtrudniej na świecie jest prowadzić biznes w Brazylii, w Europie - we Francji.

Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes
Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes, wynika z rankingu "Global Business Complexity Index 2021" (Adobe Stock)
bErtNSMR

Polska po raz pierwszy w historii przygotowania raportu znalazła się w grupie dziesięciu państw, w których najtrudniej prowadzić biznes, zamykając tę stawkę. W Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes jedynie we Francji.

- Najgorszy wynik Polski w historii pod względem łatwości prowadzenia biznesu wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych - powiedziała dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce Joanna Romańczuk.

bErtNSMT

- Nie pomógł w tej sytuacji również czas pandemii, jednak należy pamiętać, że z trudną sytuacją w tym zakresie zmagały się wszystkie kraje, a my na ich tle niestety nie wypadliśmy korzystnie - dodała.

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Polska ma do nadrobienia bardzo wiele, nie tylko w odniesieniu do globalnych liderów, ale również, a może przede wszystkim do krajów europejskich, z którymi konkurujemy o inwestorów. Inwestorów przyciągają bowiem te kraje, w których najłatwiej prowadzić biznes.

bErtNSMZ

W Europie najłatwiej prowadzić biznes w Danii, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i na Malcie, najtrudniej - we Francji, Polsce, Grecji, we Włoszech i w Belgii. Na czele najmniej przyjaznych państw w skali globu pod tym względem znalazły się odpowiednio Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.

Jak czytamy w raporcie, głównym wyzwaniem dla Polski jest "uproszczenie wymagań administracyjnych w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku pełnej cyfryzacji i unifikacji na wzór krajów nordyckich".

Zdaniem autorów raportu, jeśli uda się przyspieszyć transformację cyfrową, wówczas możemy spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce oraz większego zainteresowania ze strony międzynarodowego biznesu.

bErtNSNa

TMF Group jest firmą świadczącą administracyjne usługi biznesowe dla firm, w obszarze rozwoju międzynarodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErtNSNu
gospodarka
ranking
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(140)
wp.de
4 dni temu
Urzędnik może pod byle pretekstem zamknąć firmę zablokować konta. Możesz się odwoływać ale i tak kasę na prawnika już nie masz bo ci zabrali!
polak
2 tyg. temu
Najśmieszniejsze jest to że polscy politycy chcą opisać w prawie podatkowym każdą czynność którą mogą wykonać polscy przedsiębiorcy. Polska to kraj głupców i wielkiej głupoty.
accountant
3 tyg. temu
Jestem księgową. Prowadzę biuro rachunkowe. Ranking odzwierciedla niestety samą prawdę... Stopień komplikacji i częstotliwości zmian w przepisach podatkowych jest kosmiczny. Koszmar o jakim nikt 10-15 lat temu nawet nie śnił.... a do tego wobec całej tej biurokracji, zmian - niemoc urzędów. Nie mają ludzi do kontroli, do sprawdzania... nie wyrabiają z tą ilością absurdalnych przepisów i otrzymywanych danych (JPK, kody procedur, kody towarowe... kto da radę to weryfikować w US.... bo tego już żaden algorytm nie ogarnia...). Gigantyczne koszty związane z nakładem pracy wymuszają podwyżkę wynagrodzeń (czytaj kosztów działalności), a za tym podwyżkę cen usług... a rentowność i tak jest minimalna. Wszyscy za to zapłacicie, bo ostatecznie koszty są zawarte w cenie każdego produktu, a jak rosną, to i ceny na wszystko rosną... ot, "dobra zmiana"... Państwo nic z tego praktycznie bezpośrednio nie ma, bo to nie przekłada się w żadne sposób na ściągalność podatków i na kontrolę poprawności rozliczeń finansowych. Tylko uproszczenie systemu podatkowego dałoby tutaj wymierne korzyści - i obywatelom, i przedsiębiorcom, i budżetowi (zmniejszenie szarej strefy)
bErtNSNv
Olo
3 tyg. temu
W krajach najbardziej cenionych przez INTERNACJONALISTÓW businessu, jest zero podatków, zero przepisów, praca za miskę ryżu .... patron ... niskie koszty pracownika... i przyjazne nastawienie rządu - czytaj - wysoka korupcja. Kolonializm bis.
Olo
3 tyg. temu
No przecież genialne od urodzenia dzieci postkomuny muszą z czegoś żyć. Jak się ma dwie lewe ręce i mózg Iżinka to zostaje tylko biurokracja. Przekładanie papierków zgodnie z instrukcją, to zajęcie akurat dla nich.
...
Następna strona