Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes

142
Podziel się:

Polska uplasowała się na 2. miejscu w Europie i na 10. na świecie wśród państw posiadających najbardziej złożone przepisy regulujące prowadzenie biznesu, wynika z raportu TMF Group "Global Business Complexity Index 2021". To najgorszy wynik Polski w historii. Najtrudniej na świecie jest prowadzić biznes w Brazylii, w Europie - we Francji.

Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes
Polska drugim krajem w Europie, w którym najtrudniej prowadzić biznes, wynika z rankingu "Global Business Complexity Index 2021" (Adobe Stock)

Polska po raz pierwszy w historii przygotowania raportu znalazła się w grupie dziesięciu państw, w których najtrudniej prowadzić biznes, zamykając tę stawkę. W Europie trudniej niż nad Wisłą prowadzi się biznes jedynie we Francji.

- Najgorszy wynik Polski w historii pod względem łatwości prowadzenia biznesu wynika z często zmieniającego się prawa, małej przejrzystości co do jego zasad stosowania i mniejszego niż w innych krajach pakietu udogodnień dla inwestorów zagranicznych - powiedziała dyrektor zarządzająca TMF Group w Polsce Joanna Romańczuk.

- Nie pomógł w tej sytuacji również czas pandemii, jednak należy pamiętać, że z trudną sytuacją w tym zakresie zmagały się wszystkie kraje, a my na ich tle niestety nie wypadliśmy korzystnie - dodała.

Zobacz także: Niepokojące sygnały z rządu. Lockdown w Polsce znów realną opcją

Polska ma do nadrobienia bardzo wiele, nie tylko w odniesieniu do globalnych liderów, ale również, a może przede wszystkim do krajów europejskich, z którymi konkurujemy o inwestorów. Inwestorów przyciągają bowiem te kraje, w których najłatwiej prowadzić biznes.

W Europie najłatwiej prowadzić biznes w Danii, Irlandii, Holandii, Luksemburgu i na Malcie, najtrudniej - we Francji, Polsce, Grecji, we Włoszech i w Belgii. Na czele najmniej przyjaznych państw w skali globu pod tym względem znalazły się odpowiednio Brazylia, Francja, Meksyk, Kolumbia i Turcja.

Jak czytamy w raporcie, głównym wyzwaniem dla Polski jest "uproszczenie wymagań administracyjnych w odniesieniu do przedsiębiorstw i podjęcie kroków w kierunku pełnej cyfryzacji i unifikacji na wzór krajów nordyckich".

Zdaniem autorów raportu, jeśli uda się przyspieszyć transformację cyfrową, wówczas możemy spodziewać się dalszego wzrostu inwestycji zagranicznych w Polsce oraz większego zainteresowania ze strony międzynarodowego biznesu.

TMF Group jest firmą świadczącą administracyjne usługi biznesowe dla firm, w obszarze rozwoju międzynarodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
ranking
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(142)
Moźe jednak f...
4 miesiące temu
Wszystko zgodnie z planem. W Polsce nie ma być prywatnych ciułaczy tylko duźe firmy, zatrudniajace roboli. Polski system szkolnictwa wzorowany na tym z XIXw. tylko to potwierdza. Trzeba nauczyć ludzi przychdzić na 8 siedziec 8h a jak trzeba to odwalać jeszcze robotę (pracę domową) po godzinach. Nie ma miejsca na samodzielne myślenie, kreatywni odstają od wzorca więc trzeba ich "wyprostować" i sprowadzić do średniej. Każdy ma być taki sam bo łatwiej uczyć stado przeciętniaków, łatwiej zastąpić pracownika, który umie to samo co tysiące innych. A w TV ciągle jakieś peany nt. "polskiej innowacji". Sami politycy uwalają "polską innowację". Gdzie polskie niebieskie lasery, gdzie polski grafen, gdzie polskie elastyczne ogniwa fotowoltaiczne.
xxxxx
8 miesięcy temu
dno i wodorosty, lepiej się żyje w RPA niż w polszy
wp.de
10 miesięcy temu
Urzędnik może pod byle pretekstem zamknąć firmę zablokować konta. Możesz się odwoływać ale i tak kasę na prawnika już nie masz bo ci zabrali!
polak
11 miesięcy temu
Najśmieszniejsze jest to że polscy politycy chcą opisać w prawie podatkowym każdą czynność którą mogą wykonać polscy przedsiębiorcy. Polska to kraj głupców i wielkiej głupoty.
accountant
11 miesięcy temu
Jestem księgową. Prowadzę biuro rachunkowe. Ranking odzwierciedla niestety samą prawdę... Stopień komplikacji i częstotliwości zmian w przepisach podatkowych jest kosmiczny. Koszmar o jakim nikt 10-15 lat temu nawet nie śnił.... a do tego wobec całej tej biurokracji, zmian - niemoc urzędów. Nie mają ludzi do kontroli, do sprawdzania... nie wyrabiają z tą ilością absurdalnych przepisów i otrzymywanych danych (JPK, kody procedur, kody towarowe... kto da radę to weryfikować w US.... bo tego już żaden algorytm nie ogarnia...). Gigantyczne koszty związane z nakładem pracy wymuszają podwyżkę wynagrodzeń (czytaj kosztów działalności), a za tym podwyżkę cen usług... a rentowność i tak jest minimalna. Wszyscy za to zapłacicie, bo ostatecznie koszty są zawarte w cenie każdego produktu, a jak rosną, to i ceny na wszystko rosną... ot, "dobra zmiana"... Państwo nic z tego praktycznie bezpośrednio nie ma, bo to nie przekłada się w żadne sposób na ściągalność podatków i na kontrolę poprawności rozliczeń finansowych. Tylko uproszczenie systemu podatkowego dałoby tutaj wymierne korzyści - i obywatelom, i przedsiębiorcom, i budżetowi (zmniejszenie szarej strefy)
...
Następna strona