Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Polska przyciąga inwestorów. Minister ostrzega jednak przed europejską konkurencją

24
Podziel się:

- Polska gospodarka przez ostatnie 30 lat rozwijała się jako jedna z najszybszych w całej Unii Europejskiej - przekonywał minister finansów Tadeusz Kościński. Zaznaczył, że Polska jest dobrym miejscem do inwestycji, ale ostrzegł, że "konkurenci w Europie nie czekają byśmy przyciągali więcej inwestorów niż oni".

Polska przyciąga inwestorów. Minister ostrzega jednak przed europejską konkurencją
Kościński Tadeusz szef polskich finansów (KRPM/Fllickr, KPRM)

Szef resortu finansów odwiedził w poniedziałek zakład produkcyjny firmy MSD Animal Health w Psarach Małych koło Wrześni w Wielkopolsce. Wskazał, że kilka lat temu otwarto Polskę, jako "Polską Strefę Inwestycyjną", w miejsce tworzonych wcześniej specjalnych stref ekonomicznych, "żeby przyciągać inwestorów z kapitałem i tworzeniem miejsc pracy".

- Teraz dla nas jest dużo, dużo ważniejsze, żeby te miejsca pracy były ciekawe. I tutaj właśnie firma MSD jako firma, która ma bardzo dużą działalność rozwojową, współpracuje z uniwersytetami, zatrudnia bardzo dużo wysoko wykształconych pracowników. Prawie 10 proc. załogi ma tytuł doktora, współpracuje z polskimi firmami, żeby tworzyć ciąg dostawców u nas w Polsce, jak również bardzo duży procent produkcji jest dalej sprzedawane na eksporcie - więc to idealna taka firma dla nas w Polsce – mówił minister finansów Tadeusz Kościński.

Zaznaczył, że "Polska jest bardzo dobrym miejscem do inwestycji, ale też zdajemy sobie sprawę, że nasi konkurenci w Europie nie siedzą i nie czekają, żebyśmy przyciągali więcej inwestorów niż oni - a Polska jest jednym z najpopularniejszych miejsc do inwestycji zagranicznych" – podkreślił.

Pakiet do inwestowania

Minister wskazał również, że także poprzez Polski Ład przedsiębiorcy zyskali specjalny pakiet, który dodatkowo zachęca do inwestowania w Polsce. W tym miejscu wymienił m.in. ulgi w podatkach na badanie i rozwój, na produkcję prototypów, czy automatyzację.

Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Obecny na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik podkreślił, że z punktu widzenia reprezentowanego przez niego resortu firma MSD to bardzo istotny przedsiębiorca.

- Bardzo nas zainteresowało to, co firma chce zaproponować – proponuje już dziś, ale chce rozwinąć w przyszłości – taka inteligentna identyfikacja zwierząt, która będzie określała stan zdrowia zwierzęcia i nad tym już firma pracuje i taki produkt tutaj już jest. Myślę, że to będzie bardzo potrzebne i pomocne w produkcji rolniczej – mówił.

- Co ważne, firma MSD produkuje towary dla weterynarii, leki i widać, że bardzo jest zainteresowana zdrowiem zwierząt, ale w taki sposób, by produkt finalny, to, co później trafia na półki sklepowe, do konsumentów, było jak najzdrowsze – i do tego przyczyniają się wszystkie nowatorskie działania firmy MSD, wszystkie projekty, które są tu realizowane – dodał.

Polska odgrywa istotną rolę

Prezes na region Europy MSD Cyril Schiever podkreślił, że "Polska odgrywa istotną rolę w dziedzinie badań i rozwoju firmy MSD, w naszym dążeniu do przesuwania granic nauki".

"W ciągu ostatnich 10 lat zainwestowaliśmy ponad 300 mln dolarów amerykańskich w krajowe badania kliniczne. Pod względem liczby pacjentów zaangażowanych w prowadzone przez nas badania kliniczne w 2020 roku Polska zajmowała 3. miejsce w Europie, a 6. miejsce na świecie" – zaznaczył.

- Jesteśmy jedną z niewielu firm biofarmaceutycznych skoncentrowanych zarówno na zdrowiu ludzi, jak i zwierząt. Przykładamy wagę do związku między środowiskiem, w jakim żyjemy, oraz zdrowiem ludzi i zwierząt, dlatego przyjęliśmy podejście One Health w realizacji naszej misji ratowania i poprawy jakości życia – dodał Schiever.

Prezes MSD Animal Health na Europę, Rosję, Bliski Wschód i Afrykę Hans-Guenther Dittrich zaznaczył natomiast, że "w naszej działalności koncentrujemy się na innowacji, która wesprze właścicieli zwierząt oraz hodowców".

Jak mówił, "rosnąca liczba zwierząt domowych oraz zapotrzebowanie na zrównoważoną i efektywną produkcję żywności stwarza szczególne warunki rozwoju. Dlatego też zdecydowaliśmy o budowie i uruchomieniu centrum edukacyjnego oraz nowej linii produkcyjnej w Psarach Małych" – podkreślił.

MSD Animal Health to biotechnologiczny podmiot skoncentrowany na leczeniu i zapobieganiu chorobom zwierząt domowych i gospodarskich. To również światowy lider zajmujący się projektowaniem, rozwojem, produkcją i dostarczaniem rozwiązań dla zwierząt z zakresu ich identyfikowania i monitorowania ich zdrowia. Posiada zakłady produkcyjne i centra technologicznew obu Amerykach, Europie, Izraelu, Chinach, Australii i Nowej Zelandii.

Zakład działający w Polsce w Psarach Małych koło Wrześni jest jednym z największych tego typu zakładów na świecie i drugim co do wielkości w Europie w grupie MSD Animal Health oraz pod względem zaspokajania potrzeb rynkowych w zakresie identyfikacji zwierząt. Zakład pod Wrześnią pokrywa 15 proc. światowego zapotrzebowania na urządzenia do identyfikowania i monitorowania zdrowia zwierząt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
fvd
2 lata temu
Inwestycje tworzące miejsca pracy są OK, ale czy dostaniemy tam pracę zależy głównie od nas samych, czyli od tego, co potrafimy i jakimi ludźmi jesteśmy. Ktoś powie, że to zależy od znajomości. No właśnie – żeby być poleconym trzeba też być odpowiednią osobą. Nie każdego nasi znajomi chcą polecać. Słyszeliście o ksią.ż ce pt. Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac.? Kilka zmian w postepowaniu i zamiast chodzić za pracą, praca przychodzi do nas.
jankes
2 lata temu
czy to zgodne aby z linią polityczną PIS ? priorytetem miały być polskie biznesy . Polska rozwija sie dzieki funduszą UE panie finansisto ,bo bez tego to typowa wschodnia europa .
POLAK MAŁY🍀�...
2 lata temu
To rząd powinien wspierać rodzime inwestycje, rodzime firmy, a nie powinno być tak, że firmy szukają wsparcia , szukają funduszy na realizację pomysłów w obcych duzych firmach. Rząd robi z nas tanią siłę roboczą dla obcych koncernów , które i tak zyski wyprowadzą poza granicę do siebie i rajów podatkowych.
A.A.
2 lata temu
Polska to dobry kraj do inwestowania przez polski ład??? Heheh, chyba już temu panu do reszty klepki się poprzestawiały !! Jest ogromny spadek inwestycji w Polsce !!! Po co ta propaganda sukcesu ??? Skoro nawet mały Kaziu wie że kłamiecie !!!
psyikotydolud...
2 lata temu
Opracują nowe szczepionki? Dopasowane pod kod genetyczny zwierzątka ,czy pana? Mamy tak dużo schronisk, może wesprą w ramach reklamy? Jak w nazwie jest bio i technologia, to nie skonczy sie na zwyklym czipie, a wystarczyłoby opłacic sterylizacje.
...
Następna strona