Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Polska wśród liderów w imporcie dużych samolotów. Zaskakujące dane

155
Podziel się:

Polska znalazła się wśród liderów importu dużych samolotów. Wyprzedziła nas tylko Irlandia, my z kolei jesteśmy tuż przed Wielką Brytanią. Najwięcej samolotów "przyleciało" do nas ze Stanów Zjednoczonych.

Polska jednym z liderów wśród importerów samolotów
Polska jednym z liderów wśród importerów samolotów (East News)

W zeszłym roku państwa członkowskie Unii Europejskiej kupiły z krajów spoza Wspólnoty łącznie 533 duże samoloty (o minimalnej masie 15 tys. kg). Łącznie na ten cel unijne kraje wydały 21,9 mld euro - podaje PAP, powołując się na Eurostat. Z danych wynika, że europejskie linie lotnicze kupują coraz więcej dużych samolotów.

Zakup 533 dużych maszyn w ub.r. to wzrost o 68 proc. w porównaniu z 2013. W czołówce importerów niekwestionowanym liderem jest Irlandia, która kupiła aż 284 duże samoloty z krajów spoza UE, co stanowi 53 proc. całkowitego unijnego importu. Na kolejnych miejscach znalazły się: Polska - 37 dużych samolotów, Wielka Brytania - 34 maszyny, Niemcy - 32 oraz Dania - 22.

Prawie 2/3 importu dużych samolotów z krajów spoza UE pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (329). Reszta maszyn pochodziła z Brazylii (35), Kanady (23), Japonii (16), Szwajcarii (8), Zjednoczonych Emiratów Arabskich (7) i Chin (6).

Zobacz także: Obejrzyj: Gra o termin oddania lotniska w Radomiu

Nie tylko import

W 2018 r. państwa członkowskie UE wyeksportowały 963 duże samoloty do krajów spoza Wspólnoty. Łączna wartość kontraktów osiągnęła poziom 47,7 mld euro. To o 27 proc. więcej w porównaniu z 2013 r.

W zestawieniu największych eksporterów zwycięża Francja, która sprzedała 339 dużych samolotów do krajów poza UE, co stanowi ponad 1/3 całego eksportu. Na kolejnych miejscach znalazły się Niemcy (254), Irlandia (162) i Wielka Brytania (138).

Ponad 1/3 samolotów trafiła do dwóch krajów: Chin (192) i Stanów Zjednoczonych (169). Kolejne miejsca zajęły Indie (67), Norwegia (40), Rosja (34), Meksyk (27), Japonia (24) oraz Arabia Saudyjska i Wietnam (każdy po 23).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(155)
Pixel
4 lata temu
A lotnictwa gospodarczego (gaszenie pożarów,opryski lasów,szkodników) nie mamy.a jest to bardzo pilne klimat się zmieia kto nas będzie ratował spółki zagraniczne .
hehe
4 lata temu
Tak jak w przypadku ciężarówek , Zaraz unia wprowadzi przepisy ograniczające obsługę zachodnio europejskich lotnisk.
Piotr
4 lata temu
Ile lata z tych zakupionych samolotów ? Kolejne nowoczesne zabawki F35 to tez niewypał. Duo błędów i problemów ze nawet USA rozważa wstrzymanie dostaw do własnej armi. Dobrze ze się trafił naiwny klient to kupi i uratuje zainwestowane pieniądze.
hhhh
4 lata temu
kiedy Mierzeja zostanie przekopana co pis sie wyatraszyl
UIO
4 lata temu
KRAJ SIE ROZWIJA TAK TRZYMAC
...
Następna strona