Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Polski Ład w Sejmie i Senacie. Wszystkie zmiany, które przegłosowali parlamentarzyści

483
Podziel się:

Senatorowie przegłosowali w piątek część ustaw, które mają być wprowadzone w ramach tzw. Polskiego Ładu. Przyjęto bez poprawek ustawę o dofinansowaniu wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Przepisy o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym Senat odesłał z poprawkami do Sejmu. Z kolei Sejm nie zgodził się na senacką poprawkę do ustaw podatkowych, która opóźniałaby wejście nowych przepisów o rok.

Polski Ład w Sejmie i Senacie. Wszystkie zmiany, które przegłosowali parlamentarzyści
Senatorowie przegłosowali ustawy Polskiego Ładu. (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Pod koniec tygodnia odbyły się posiedzenia obu izb parlamentu. W czwartek Senat przegłosował kilkadziesiąt poprawek do ustaw podatkowych, które są częścią Polskiego Ładu.

Wśród nich znalazła się m.in. taka, która opóźniała wejście w życie nowych przepisów o rok. Zdaniem senackiej większości, ustawy podatkowe powinny wejść w życie z początkiem roku 2023.

Na piątkowym posiedzeniu Sejm tę poprawkę odrzucił. Tym samym zmiany w przepisach podatkowych, jeśli podpisze je prezydent, wejdą w życie na początku przyszłego roku.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”

Polski Ład i zmiany w podatkach

Zmiany w ustawach podatkowych to jeden z kluczowych elementów tzw. Polskiego Ładu. Zakładają m.in. wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł.

Zlikwidowany zostanie za to odpis składki zdrowotnej od podatku. Nowe przepisy zmieniają także zasady naliczania składki zdrowotnej przedsiębiorcom.

W związku ze zmianami podatkowymi, zwłaszcza wzrostem kwoty wolnej od podatku, samorządy będą narażone na spore straty, bo zyski z podatków PIT i CIT będą mniejsze. Wśród senackich poprawek do zmian w ustawach podatkowych znalazło się zwiększenie udziału lokalnych władz w zyskach podatkowych. Tę poprawkę Sejm także odrzucił.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy

W piątek pod obrady Senatu trafiła ustawa o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, która wprowadza dodatkowe świadczenia dla osób mających więcej niż jedno dziecko.

Zgodnie z ustawą, rodzicom będzie przysługiwało świadczenie w maksymalnej wartości 12 tys. zł na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Pieniądze będą wypłacane w ratach - po 500 zł przez dwa lata lub 1000 zł miesięcznie przez rok.

Senat odesłał ustawę do Sejmu wraz z poprawkami. Oprócz zmian o charakterze redakcyjnym poparł poprawki zakładające m.in. umożliwienie składania wniosków o świadczenie w formie papierowej do 1 stycznia 2023 r.

Inna z poprawek przewiduje, że informację o przyznaniu pieniędzy i inne pisma z tym związane Zakład Ubezpieczeń Społecznych doręcza na adres miejsca zamieszkania wskazany we wniosku.

Mieszkanie bez wkładu własnego

Na piątkowym posiedzeniu Senat przegłosował też projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, który ma umożliwić zakup mieszkania na kredyt osobom, które nie mają gotówki na wkład własny.

Ustawa przeszła przez Senat bez poprawek i wejdzie w życie po tym, jak podpisze ja prezydent.

Zgodnie z uchwalonymi przepisami, państwo za pośrednictwem BGK będzie gwarantować do 20 proc. kwoty kredytu, jednak nie więcej niż 100 tys. zł. BGK będzie jednorazowo spłacał część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego w związku z urodzeniem się dziecka.

Będzie to tzw. spłata rodzinna, która wyniesie 20 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o drugie dziecko i 60 tys. zł w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie albo kolejne dziecko.

Kredyt będzie udzielany na minimum 15 lat w walucie polskiej. Projekt zawiera ponadto mechanizmy, które mają ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Będzie to wprowadzenie maksymalnego limitu ceny (w tym wkładu budowlanego) w przeliczeniu na 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej finansowanego mieszkania.

Dom 70 mkw. bez pozwolenia

Kolejną ustawą związaną z Polskim Ładem, jest ta przewidująca, że domy do 70 metrów kwadratowych można wybudować bez pozwolenia. Andrzej Duda w piątek złożył swój podpis pod aktem prawnym to umożliwiającym.

Po zmianach w Prawie budowlanym budowa domu do 70 metrów kwadratowych nie będzie wymagała pozwolenia, ale konieczne będzie zgłoszenie budowy wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw., których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Mur na granicy z Białorusią

W czasie piątkowego posiedzenia posłowie zajęli się także ustawą, która ma umożliwić budowę muru na granicy Polski i Białorusi.

Senat zaproponował do ustawy 13 poprawek. Sejm jednak większość z nich odrzucił, w tym tę, która nakazywałaby rządzącym raportować przebieg realizacji inwestycji. Inna odrzucona poprawka zakładała, że budowa muru podlegałaby pod Prawo zamówień publicznych. Posłowie przystali tylko na pięć poprawek o charakterze legislacyjno-techniczne.

To oznacza, że etap parlamentarny prac nad ustawą się zakończył. Czeka ona teraz wyłącznie na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Podwyżka akcyzy

W piątek Sejm przyjął także projekt ustawy o podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy. Akcyza na napoje alkoholowe wzrośnie o 10 proc., choć podwyżka nie obejmie cydru i perry. Wynika to z faktu, że rząd wcześniej przyjął strategię, która ma wspierać produkcję tych napojów w Polsce. Nowe stawki doprowadzą też do wzrostu cen papierosów oraz tytoniu do palenia.

Ustawę o wyższej akcyzie poparła koalicja Zjednoczonej Prawicy. Od początku "nie" nowym stawkom mówili posłowie Koalicji Obywatelskiej czy Konfederacji. Teraz projekt trafi pod obrady Senatu.

Zakaz handlu nie dla rolników

Inna ustawa umożliwia rolnikom nieodpłatny handel na miejskich targowiskach w weekendy. Zgodnie z nią gminy będą musiały udostępnić przestrzeń do handlu w dogodnym miejscu. Taki warunek spełnia przestrzeń posiadająca "dogodną komunikację, bliską lokalizację centrum" miejscowości lub też leżącą w bliskości atrakcji turystycznych.

- Rolnicy będą mogli sprzedać produkty przede wszystkim przetworzone, ale też nieprzetworzone - opowiada money.pl poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, który jest autorem ustawy. - W tej chwili rolnicy mogą sprzedawać swoje produkty w ramach rolniczego handlu detalicznego, ale bardzo często nie mają gdzie. Mamy jakieś tam rynki w miastach, ale one są opanowane przez tzw. zawodowych handlarzy, którzy nie dopuszczają tam rolników - dodaje.

Świadczenie wyrównawcze dla osób z emeryturą EWK

Ustawa regulująca kwestię emerytur EWK to inicjatywa posłów Kukiz'15. Dzięki nowym przepisom, emeryci pobierający takie świadczenia będą mogły liczyć na dodatek finansowy w przypadku, gdy ich emerytury są niższe niż świadczenia pielęgnacyjne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(483)
Aryna
3 lata temu
Znowu zabiorą ludziom , którzy tyrają i dadzą nasze pieniądze obibokom...
Babcia
3 lata temu
O przed chwilka TV POkazla jak bialoruscy opozycjonisci gina na lotnisku w Minsku to tak samo jak za czasow PO --Opoziconisci gineli przy lotnisku w smolensku.
Dziadek
3 lata temu
Nigdy POwski -bogaty biednego nie rozumie. JA bym was przy tej granicy tez szczelnie dokladnie ogrodzil -taniej by to wyszlo- dal wam lopaty kilofy.I zobaczyli bysmy kiedy sie znow stali milionerami- bogaczami..
locke
3 lata temu
Trzeba mieć tupet żeby to nazwać ładem
Babcia
3 lata temu
To dlaczego za PO wyjechalo za chleben dla swoich dzieci az milion Polakow. Bo -piniedzy nima i nie bedzie!!!!,,, --jak PIS wnioskowal 500+ ,teraz jak oglosisily niezalezne instytucje powrocilo 250 tys Polakow
...
Następna strona