Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polski przemysł rozczarowuje. Wszystko przez górnictwo

54
Podziel się:

Gospodarka spowalnia. A przynajmniej jej część, skupiona na Górnym Śląsku i w Lubelskiem. Wyniki górnictwa są coraz gorsze.

Górnicy mają coraz mniej pracy w Polsce
Górnicy mają coraz mniej pracy w Polsce (East News, Beata Zawrzel/REPORTER)

Produkcja przemysłowa wzrosła w lipcu o 5,8 proc. rok do roku. To dane z uwzględnieniem inflacji, w tzw. cenach stałych. W porównaniu ze spadkiem produkcji w czerwcu (-2,7 proc. rdr) to właściwie dobra wiadomość. Ale w zestawieniu z oczekiwaniami to jednak rozczarowanie. Średnia prognoz analityków mówiła o wzroście o 6,6 proc.

Biorąc pod uwagę większą niż przed rokiem liczbę dni roboczych jest jeszcze gorzej. Produkcja rosła o zaledwie 3,7 proc. Przemysł musiał się jednak mierzyć z ubiegłorocznymi świetnymi danymi. Rok temu rósł o aż 10,3 proc.

Zobacz też: Na horyzoncie problemy z górnikami. "W górnictwie od 10 lat nic dobrego się nie działo"

Poza tym rzut oka na to, co właściwie rosło, a co spadało wyjaśnia wiele. Głównym "spadkowym" jest górnictwo. W porównaniu z lipcem 2018 produkcja spadła tu o aż 5,1 proc. a w zestawieniu z czerwcem o 6,6 proc.

To nie jest dobry czas dla węgla. Jego międzynarodowe ceny spadły do zaledwie 60 dol. za tonę, m.in. z powodu walki Unii Europejskiej z globalnym ociepleniem. A przy tym ze wschodu atakuje nas węgiel rosyjski. W rezultacie nierentowne ściany w kopalniach nie są eksploatowane.

Poza górnictwem, właściwie nie ma powodów do niepokoju. Przetwórstwo przemysłowe zwiększyło w lipcu produkcję o 6,6 proc. rok do roku.

Według wstępnych danych wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych odnotowano w 25 spośród 34 działach przemysłu. Produkcja pozostałego sprzętu transportowego (m.in. kolej) rosła o 26,3 proc., urządzeń elektrycznych o 16,5 proc., napojów o 15,4 proc., samochodów o 11,1 proc., a wyrobów tekstylnych o 9,7 proc.

Spadek produkcji wystąpił w w produkcji metali (-4,9 proc.), wyrobów farmaceutycznych (-4,1 proc.) oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-2,9 proc.).

Silny wzrost - aż 17,7 proc. rdr - wykazuje też sektor gospodarowania odpadami i odzysku surowców. Nie dziwne - nowe przepisy o segregowaniu śmieci podniosły znacząco ceny, a zarazem zwiększyły ilość pracy do wykonania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(54)
TVPis patolog...
5 lata temu
W TVPis mowia ze jest coraz lepiej.
ZK590
5 lata temu
60$ za tonę a ja płacę 1000 złotych. KTÓRE państwo tak łupi swoich obywateli ?
Hihi
5 lata temu
Co ma węgiel do niemieckiego przemyslu ? W Niemczech też gospodarka zwalnia ale u nas będzie gorzej bo rozdają kasę za fre
Lump
5 lata temu
Zlikwidować 500+
Leszek
5 lata temu
Jak sprowadzamy ruski węgiel - to dobrze. Jak niemcy sprowadzają ruską ropę - bardzo źle. Przestańmy kupować ruski węgiel to niemcy przestaną sprowadzać ropę.
...
Następna strona