Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Mapa zarobków w Polsce. Górnicy dostali po kieszeni. Szczególnie ci ze Śląska

151
Podziel się:

Jak zarabiać, to tylko jak informatyk, a na pewno nie jak sprzątacz. Ale nawet sprzątając, można zarobić o połowę więcej. Wystarczy przeprowadzić się z Lubuskiego na Mazowsze.

Górnicy mają najmniej powodów do zadowolenia z wynagrodzeń w ostatnim roku.
Górnicy mają najmniej powodów do zadowolenia z wynagrodzeń w ostatnim roku. (WP.PL)

Ludzie przeprowadzają się z Polski na Zachód Europy, żeby zarabiać więcej. A z danych GUS wynika, że czasem warto przeprowadzić się do innego rejonu Polski, by poprawić sobie warunki życiowe.

Żeby nie być gołosłownym. W województwie mazowieckim w branży o nazwie "działalność profesjonalna, naukowa i techniczna" zarabiało się w czerwcu średnio 8,4 tys. zł brutto i były to najwyższe zarobki w Polsce - podaje GUS. W województwie lubuskim w tej samej branży płaci się już tylko 3,3 tys. zł brutto, czyli dość blisko minimum zarobków w Polsce.

Jeśli jesteś informatykiem i nie pracujesz w jednym z trzech województw: mazowieckim, małopolskim i pomorskim, to by polepszyć swój byt, dobrze się tam przeprowadzić. Zarobki w nich przekraczają 7,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Zobacz też: Płaca minimalna. "Udaje nam się utrzymać balans"

W handlu duże różnice

Spory rozstrzał wysokości wynagrodzeń jest też w innych zawodach. W branży "działalności profesjonalnej" różnice są największe, ale zarobki różnią się też mocno w handlu.

W województwie mazowieckim przeciętny pracownik handlu zgarnia 6,2 tys. zł brutto co miesiąc, podczas gdy jego odpowiednik w warmińsko-mazurskim zaledwie 3,6 tys. zł. 72 proc. różnicy pomiędzy najwyższymi i najniższymi zarobkami.

Wyjaśnieniem może być fakt, że w przypadku Mazowsza chodzi nie tylko o pracowników sklepów, ale i central firm. Drugie najwyższe zarobki w handlu są na Dolnym Śląsku - tam płacą 4,8 tys. zł brutto.

Podobna sytuacja jest zresztą w budownictwie. Mazowsze i Dolny Śląsk też są tu w krajowej czołówce, a różnice zarobków pomiędzy największymi płacami a najmniejszymi są ogromne - na Mazowszu zarabia się w na budowach o 67 proc. więcej niż w Lubelskiem. Też prawdopodobnie przez umiejscowienie central firm.

Względnie najbardziej wyrównane są zarobki w przetwórstwie przemysłowym. Owszem, jest tu przewaga województw: mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego, ale różnice są względnie niewielkie. To, gdzie pracujesz w fabryce, nie ma jak widać większego znaczenia dla twoich zarobków. Być może dlatego, że inwestorzy szukają miejsc w całym kraju i mają z góry określone plany odnośnie płac.

Mazowieckim informatykom szybko rośnie

Ciekawa jest jeszcze odpowiedź na pytanie: komu i gdzie przybyło lub ubyło najbardziej? Zarobki w firmach wzrosły w czerwcu o 5,3 proc. rok do roku, tj. o 256 zł brutto miesięcznie. Ale takie dane muszą przyprawiać o wściekłość mieszkańców Śląska, bo akurat tam zarobki prawie się nie zmieniły.

To wszystko oczywiście wpływ górnictwa. Ceny węgla energetycznego spadły z rejonów 100 dol. za tonę do obecnych około 65 dol. Ewentualne szaleństwa płacowe byłyby niebezpieczne dla działalności kopalń.

Dane GUS dla całego kraju pokazują spadek zarobków w górnictwie w czerwcu o aż 16 proc. rok do roku. Dotknęło to głównie województwa śląskiego, w mniejszym stopniu kopalń w województwie lubelskim.

Spadały też płace w budownictwie w województwie podlaskim. Ale to mogło wynikać z wcześniejszego ich wysokiego wzrostu przy inwestycjach publicznych w tym rejonie kraju. W czerwcu średnia płaca budowlańca spadła tam o 5 proc. do 5 tys. zł brutto.

Które płace rosły najszybciej? W działalności profesjonalnej, czyli m.in. u wspomnianych już informatyków i to szczególnie tych wykonujących swój zawód w województwie pomorskim. Średnie wynagrodzenie poszło tam w górę o aż 931 zł brutto miesięcznie. Szybko, bo o 651 zł podwyższano w tej branży płace też w województwie podkarpackim. Tam siedzibę ma Asseco Poland.

Nadal na średnią płac w gospodarce duży wpływ ma górnictwo. 83 tys. pracowników to wciąż bardzo duża grupa, choć nie aż tak duża jak w 1990 roku, gdy przy węglu pracowało 390 tys. osób. Zarobki należą tam wciąż do najwyższych w Polsce - wskazują dane GUS. Konkretnie są drugie najwyższe po branży paliwowej. W górnictwie płaci się średnio ponad 8 tys. zł brutto miesięcznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(151)
Leron
5 lata temu
chcesz być bogaty? zamieszkaj w domu za 5mln zł. Oto poziom tego artykułu. Pominę fakt, ze taki informatyk to może zajmować się naprawą komputerów, budową stron www, programowaniem albo obsługą banku. Zarobki od 3tys zł do 100tys zł. Przy czym ktoś od naprawiania komputerów nigdy nie będzie obsługiwał systemu bankowego, nawet jak zamieszka w Berlinie, Prayżu czy na Marsie.
ja
5 lata temu
Jestem z Pomorza, jeżeli brutto winnam zarabiać 5170zł to na rękę dostaję trochę ponad 3,5 tyś. Jako pracodawca wydaję prawie 6400 zł, do lekarza praktycznie trzeba prywatnie chodzić, emerytura, o ile takową dostanę, będzie głodowa. Wszystko idzie w górę! Gdzie jest ta dobra zmiana?
krystek
5 lata temu
65 dolarów to tylko gus takie ceny ma w skladzie tysiaczek
gdfrtsvbfde
5 lata temu
Byłem niedawno w Olsztynie czyli niby biednym warmińsko-mazurskim. Widziałem dostatek, całe dzielnice nowych ładnych domów jednorodzinnych w zieleni pod miastem. Nie ma tam żadnej biedy
gfdrtshbdr
5 lata temu
Zarobki w Wielkopolsce są zdecydowanie zbyt niskie!
...
Następna strona