Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Polski przemysł w europejskiej czołówce. Pod względem skali wzrostu lepszy tylko jeden kraj

29
Podziel się:

W większości krajów Unii Europejskiej przez kryzys COVID-19 produkcja przemysłowa jest mniejsza niż rok wcześniej. Jednym z wyjątków jest Polska. Co więcej, ze wzrostem produkcji na poziomie 3,4 proc. wypadamy słabiej tylko od Belgii.

Polski przemysł w europejskiej czołówce. Pod względem skali wzrostu lepszy tylko jeden kraj
Polska może się pochwalić wzrostem produkcji przemysłowej. (Flickr | Eurostat)
bEJDCRZx

Polska gospodarka ostatnio wyróżnia się na tle innych krajów europejskich. Czasami pozytywnie, a innym razem negatywnie. Jesteśmy drugim krajem UE z najniższym bezrobociem, ale jednocześnie w naszym kraju ceny rosną w najszybszym tempie.

Najnowsze statystyki znowu pokazują polską gospodarkę w dobrym świetle. Tym razem Eurostat wziął pod lupę przemysł, a więc fundament rozwoju każdej silnej gospodarki. Okazuje się, że w naszym kraju w październiku produkcja przemysłowa była o 3,4 proc. wyższa niż rok wcześniej. Lepsze statystyki ma tylko Belgia.

Co ciekawe, oprócz Polski i Belgii tylko siedem krajów może się pochwalić poprawą wyników.

bEJDCRZz

Większość krajów UE notuje spadki produkcji. Wśród nich są wszystkie największe kraje takie jak: Hiszpania, Włochy, Niemcy czy Francja. W tych dwóch ostatnich przemysł skurczył się o ponad 4 proc.

Zobacz także: Covid wpłynął na firmy. "Najszybciej w historii przyspieszył cyfryzację"

A są takie kraje jak Dania czy Irlandia, gdzie w przemyśle doszło do poważnego tąpnięcia. Tam produkcja spadła o odpowiednio 9,2 proc. i 15,5 proc.

bEJDCRZF

Pocieszający jest fakt, że pomimo wyraźnie gorszych wyników w porównaniu z ubiegłym rokiem, miesiąc do miesiąca jest widoczny lekki progres. Średnia dla UE pokazuje wzrost produkcji o niecałe 2 proc.

Można też powiedzieć, że najnowsze statystyki, mimo wszystko, pozytywnie zaskakują. Eurostat zrewidował poprzednie odczyty w górę. Poza tym spadek rok do roku okazał się mniejszy od prognoz (-3,8 proc. wobec spodziewanych -4,4 proc.), a wzrost w skali miesiąca minimalnie przebił szacunki (+2,1 proc. wobec spodziewanych +2 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJDCSaa
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
arek
10 miesięcy temu
czyli wynika ,że jesteśmy najbardziej pazernym państw em w Europie pod względem wzrostu cen .Nie mamy się więc czym chwalić!!!!!!!!!!!!!!!!! Tylko płakać!
qqq
10 miesięcy temu
I czego chcecie pracy i niskiej płacy czy braku pracy i wysokiej płacy? Polacy NIGDY nie będą w liderami na tym świecie. Robienie za miskę ryży to wszystko na co nas stać w tym układzie. Było, i jeszcze jest dobrze ale PiS swoją megalomanią może to zniszczyć. Nigdy nie będziemy potęgą gospodarczą, ale możemy pracować na sukces Niemiec i nasz zarazem, tak jak robią Czesi od wieków.
Protest
10 miesięcy temu
Same sukcesy u Pinokia na papierze,a prawdę widać na ulicach....
bEJDCSab
Katrin
10 miesięcy temu
Ciekawe jak są liczone te wskaźniki bo jeśli nie odejmuje się wzrostu wynikającego z inflacji to w rzeczywistości mamy spadki produkcji.
deeeg
10 miesięcy temu
A jaki jest poziom? Belgia to najbardziej przyjazne i opłacalne państwo do pracy dla pracownika w UE.
...
Następna strona