Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Polski rząd przeznacza na socjal ponad 16 proc. PKB. Wydatki rosną najszybciej w Europie

46
Podziel się:

Europa stawia na socjal, nie na gospodarkę - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Choć pod względem polityki społecznej ciągle wyraźnie odstajemy od najbogatszych krajów, za czasów PiS wydatki na socjal rosną u nas najszybciej.

Polska goni najbogatsze kraje. Wydatki socjalne jako procent PKB
Polska goni najbogatsze kraje. Wydatki socjalne jako procent PKB (Money.pl, Damian Słomski)
bFelWCfF

Rocznie kraje Unii Europejskiej wypracowują kilkanaście bilionów dolarów w produkcie krajowym brutto (PKB). W 2017 roku było to ponad 17 bilionów. Przyjmuje się, że jest to równowartość łącznych wydatków na konsumpcję, inwestycje, zapasy i wydatki dokonywane przez rządy państw. I właśnie te ostatnie stanowią prawie połowę PKB.

Na co idą pieniądze europejskich podatników? Mniej więcej cztery dolary z dziesięciu wydatkowanych przez rządy idzie na socjal. Na pomoc społeczną, świadczenia rodzinne czy wsparcie rynku pracy w 2017 roku kraje UE wydały prawie 19 proc. PKB, czyli ponad 3 biliony dolarów - wynika z najnowszego raportu Eurostatu.

bFelWCfH

Dla porównania, na edukację idzie 4,6 proc. PKB, na porządek publiczny i bezpieczeństwo 1,7 proc., na obronność 1,3 proc. i niewiele ponad 1 proc. na kulturę i rekreację. Drugim największym wydatkiem jest ochrona zdrowia (7 proc. PKB), ale stanowi zaledwie jedną trzecią kwoty idącej na socjal.

Uwagę zwraca też fakt, że na sprawy gospodarcze rządy wydatkują średnio 4 proc. PKB. To mniej niż jedna czwarta wydatków na cele społeczne. Tym samym Europa ma twarz zdecydowanie socjalną, choć w ostatnich latach w malejącej skali. Jeszcze w 2013 roku na socjal szło 19,5 proc. PKB. Z każdym rokiem ten udział maleje o 0,1-0,2 pkt proc.

W Polsce socjal rośnie najszybciej

Zupełnie inaczej jest w Polsce. Od 2015 roku, gdy władzę przejęło Prawo i Sprawiedliwość, wydatki socjalne w relacji do PKB zdecydowanie wzrosły - z 15,7 do 16,4 proc. w 2017 roku. Niewiele krajów odnotowało w tym czasie jakikolwiek wzrost, a nawet jeśli, to nie w takim stopniu.

bFelWCfN
Zobacz także: Obejrzyj: 500+ na pierwsze dziecko. Ekspert mówi o bombie podłożonej pod program

Widać więc, że pod względem socjalu zbliżamy się powoli do najbardziej rozwiniętych i bogatych gospodarek. Jesteśmy tuż za Hiszpanią i Portugalią, ale dosyć wyraźnie za Niemcami, którzy wcale nie mają największych wydatków socjalnych w relacji do PKB. Wyżej jest Grecja, a także Belgia czy Austria.

bFelWCfO

Najwięcej, bo prawie jedną czwartą PKB, na pomoc społeczną i inne świadczenia wydaje Finlandia. Niewiele mniej procentowo wychodzi w przypadku Francji, a podium zamyka Dania.

Mapa pokazuje, że na 28 krajów UE 12 przeznacza na socjal większą kwotę pieniędzy w porównaniu do wielkości gospodarki niż Polska. W większej liczbie, bo 15 krajach, proporcje te są gorsze. Mimo tego jesteśmy ciągle poniżej średniej.

Co ciekawe, w statystykach wyprzedzamy takie kraje jak Holandia czy Wielka Brytania. Należy jednak podkreślić, że nie oznacza to, że mają gorszy socjal, a przede wszystkim nie oznacza, że wydają na to mniej pieniędzy. Po prostu stanowią mniejszą część PKB, które w przypadku np. Brytyjczyków jest 5-krotnie większe niż Polski.

bFelWCfP

Socjalna "piątka Kaczyńskiego"

Najnowsze, kompleksowe dane Eurostatu dotyczą 2017 roku. Obejmują więc prawie dwa lata działania programu 500+. To właśnie 500 zł na dziecko podbiło statystyki Polski, dzięki czemu wyprzedziliśmy w statystykach Słowenię i Holandię.

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych raportach wyprzedzimy także Hiszpanię i zbliżymy się do średniej europejskiej. Najnowsze obietnice wyborcze PiS, nazywane "piątką Kaczyńskiego", są bowiem w dużej mierze socjalne. Przede wszystkim mowa o rozszerzeniu 500+ na każde dziecko, co według wyliczeń Ekonomistów Santandera pochłonie rocznie około 17 mld zł.

Do tego dochodzi "trzynastka" dla emerytów w postaci jednorazowej wypłaty w kwocie 1100 zł. Koszty można szacować na kolejne ponad 7 mld zł.

bFelWCfQ

Ekonomiści Santandera prognozują, że tylko 500+ i "trzynastka" będą wypłacone kosztem 0,5-0,7 proc. PKB. Gdyby dodać tę wartość do wydatków socjalnych odnotowanych przez Eurostat na poziomie 16,4 proc. PKB, wychodzi blisko 17 proc.

Tym samym polityka PiS, nastawiona mocno na socjal, idzie w parze ze strategią całej UE. O ile w kwestiach światopoglądowych partii Jarosława Kaczyńskiego bardzo daleko do Europy, o tyle pod względem polityki socjalnej prezes może iść pod rękę z Angelą Merkel czy Emanuelem Macronem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bFelWCgi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Hiena
2 miesiące temu
16% PKB to cały budżetu państwa,twórca artykułu nie zna różnicy między tymi współczynnikami. W Polsce na socjal wydawane jest 16% BP.Nawiasem mówiąc dużo za dużo.
Polak
rok temu
I bardzo dobrze. Wydatki na socjal, stanowią o stopniu ucywilizowania kraju.
Pan Utu
2 lata temu
W artykule błąd logiczny, czy fałszerstwo? Teza dowodzona została obalona danymi statystycznymi. Mamy daleko do średniej europejskiej, a jeszcze dalej biorąc pod uwagę nasze biedne PKB. jednym słowem jesteśmy krajem ciężko pracujących biedaków, którym wmawiają, że się pławią w dobrobycie i socjalu. Liberalne kłamstwo i szyderstwo z pracowników!
bFelWCgj
Winicjusz(5)
2 lata temu
Państwo powinno jeszcze więcej dawać Kościołowi, bo Kościół poprzez Caritas najlepiej wie, jak pomagać społeczeństwu, gdyż księdza po kolędzie robią wywiad środowiskowy
Rzymianin
2 lata temu
Socjal jest bardzo ważny politycznie. Jak potrzeba, to zaciągnie się kolejny kredyt (który spłacą niczemu nie winne obecne dzieci). Jeśli mało będzie pieniędzy na socjal, to wprowadzi się przeciętniakom jakiś kolejny podatek. Środki odłożone przez przeciętniaków z poborów po opodatkowaniu, odłożonych w OFE zamiast na 15, opodatkuje się na 20%. Stara rzymska zasada dziel i rządź działa. Daj motłochowi chleba i igrzysk i już masz go w garści.
...
Następna strona