Notowania

Polskie firmy przewozowe mają gigantyczną flotę. W Unii nie mają sobie równych

W Polsce zarejestrowanych jest 1,1 miliona ciężarówek, a polskie firmy przewozowe realizują aż jedną czwartą zleceń w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W Polsce zarejestrowanych jest 1,1 miliona ciężarówek (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Pod względem liczby ciężarówek i realizowanych przewozów nie mamy sobie w Unii równych - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Tak wynika z danych zawartych w raporcie "Vehicles in use - Europe 2019", przygotowanym przez stowarzyszenie europejskich producentów samochodów ACEA.

Liderem jesteśmy także pod względem liczby zarejestrowanych u nas autobusów. Jest ich w naszym kraju 119,5 tys. To niema jedna szósta całego parku autobusowego w Unii.

Jesteśmy też potęgą, jeśli chodzi o samochody dostawcze - mamy ich zarejestrowanych 2,65 mln. Więcej w UE mają tylko Niemcy - 2,72 mln.

Obejrzyj też: Elektromobilność. "Rząd naobiecywał, a dopłaca na jeździdełka dla najzamożniejszych"

Również osobówek mamy w Polsce pełno. Według raportu jest ich aż 23,4 mln. To trzecia największa liczba w Unii. Liczba aut na tysiąc mieszkańców jest wyższa tylko w Luksemburgu i we Włoszech. Co ciekawe, o połowę mniej aut jest zarejestrowanych w dużo większych od nas Niemczech.

Według ekspertów liczba ta jest jednak zawyżona, a powodem jest metodologia zbierania danych przez autorów raportu. Prawdopodobnie uwzględnili w nim oni także samochody, których nikt nie wyrejestrował, a dawno już zezłomował.

W związku z tym realna liczba osobówek jeżdżących z polskimi rejestracjami może być aż o 6 mln mniejsza, niż wynika z raportu.

Choć z liczby ciężarówek czy autobusów możemy być dumni, to na pewno powodem do radości nie jest wiek samochodów osobowych w naszym kraju. Przeciętny taki pojazd ma 14 lat, podczas gdy średnia unijna to lat 11.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, samochody, polskie drogi, polskie firmy przewozowe, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-12-2019

OmmCiemny lud może kupi te bzdury . 70 % tych firm to firmy niemieckie , dunskie , holenderskie , francuskie , rosyjskie , ukrainskie itd tylko … Czytaj całość

09-12-2019

mbnbdlatego unia chce te firmy wykończyć, zwłaszcza żabojady i helmuty

09-12-2019

emerNic dziwnego płacąc kierowcom nainiższom krajową

Rozwiń komentarze (76)