Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Pociągi dojadą do małych miasteczek. Znamy szczegóły programu Kolej+

90
Podziel się:

Pociągów ma być na torach więcej i dojeżdżać mają tam, gdzie już ludzie o nich zdążyli zapomnieć. To założenia rządowego programu Kolej+, na który zostanie przeznaczone ok. 6,6 mld zł.

Pociągami bardzo trudno jest dojechać nie tylko do małych miasteczek, ale niekiedy też do miast powiatowych.
Pociągami bardzo trudno jest dojechać nie tylko do małych miasteczek, ale niekiedy też do miast powiatowych. (PAP, Darek Delmanowicz)

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli Kolej+ do 2028 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury - podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Na jego realizację przeznaczonych zostanie ok. 6,6 mld zł w latach 2019-2028.

"Program Kolej+ przyczyni się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Program ma umożliwić połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejsze podróżowanie po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy). Kolej jest też jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, co ma szczególne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego.

Na jego realizację przeznaczonych zostanie prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028 (ok. 5,6 mld zł pochodzić będzie z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, a ok. 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego (np. obligacje, kredyty), wymieniono w informacji.

Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Spółka we współpracy z samorządami będzie realizować przedsięwzięcia służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach, podano także.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(90)
Janusz
4 lata temu
PKS-y miały się rozwijać, mały konus obiecał i co klapa
Olo
4 lata temu
Panie premierze zapraszam do Węgorzewa.Proszę zobaczyć połączenia. Brak dojazdu do lekarza do Olsztyna, Kętrzyna itd.
Ja
4 lata temu
Najpierw likwidowali bo sie nie oplaca, potem biurokracja na kolei skoczyla a zwalniali szeregowych pracownikow, teraz beda na sile uruchamiac polaczenia zeby tylko dofinansowania szly, a dalej nikt tam nie bedzie z tego korzystal
ask
4 lata temu
Czy ktoś w to może uwierzyć? Kolejarze trąbią szeroko, że nie ma personelu, głównie maszynistów. Tory nieużywane od lat trzeba pewnie remontować. A tabor? Bujdy na resorach.
Ola Boga
4 lata temu
100000 mieszkań, 1000000 elektrycznych samochodów, łodzie podwodne, Mierzeja, CPK, obiektywna TVP ... Nikt ci nie da więcej niż PiS obieca
...
Następna strona