Notowania

pkp
03.12.2019 15:18

Pociągi dojadą do małych miasteczek. Znamy szczegóły programu Kolej+

Pociągów ma być na torach więcej i dojeżdżać mają tam, gdzie już ludzie o nich zdążyli zapomnieć. To założenia rządowego programu Kolej+, na który zostanie przeznaczone ok. 6,6 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pociągami bardzo trudno jest dojechać nie tylko do małych miasteczek, ale niekiedy też do miast powiatowych. (Fot: Darek Delmanowicz)

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej, czyli Kolej+ do 2028 roku, przedłożoną przez ministra infrastruktury - podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Na jego realizację przeznaczonych zostanie ok. 6,6 mld zł w latach 2019-2028.

"Program Kolej+ przyczyni się do likwidowania wykluczeń komunikacyjnych dzięki możliwości uzupełniania sieci kolejowej o nowe połączenia, które przede wszystkim zapewnią pasażerom dostęp do komunikacji międzywojewódzkiej" - czytamy w komunikacie.

Obejrzyj: Modernizacja miejskiego systemu ciepłowniczego w Grudziądzu

Program ma umożliwić połączenie z miastami wojewódzkimi miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców, które obecnie nie mają dostępu do kolei pasażerskiej lub towarowej.

Tak wyglądają przystanki autobusowe w niektórych wsiach
Nie śpiesz się, i tak nie odjedzie. 14 mln Polaków już nie czeka na autobus

Realizacja programu oznacza przede wszystkim łatwiejszy dostęp do kolei pasażerskiej, lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczniejsze podróżowanie po drogach (część przewozów towarowych przejmie transport kolejowy). Kolej jest też jednym z najbardziej ekologicznych środków transportu, co ma szczególne znaczenie w walce ze zmianami klimatycznymi. Program adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego.

Na jego realizację przeznaczonych zostanie prawie 6,6 mld zł w latach 2019-2028 (ok. 5,6 mld zł pochodzić będzie z dokapitalizowania spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA, a ok. 1 mld zł ma być wkładem własnym jednostek samorządu terytorialnego (np. obligacje, kredyty), wymieniono w informacji.

Jeden z przystanków w gminie Mrozy. Kiedyś odjeżdżało z niego więcej autobusów.
Nie śpiesz się, nie ucieknie. Niełatwo ruszyć w Polskę autobusem

Nabór projektów zgłaszanych przez samorządy będzie prowadzić spółka PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Spółka we współpracy z samorządami będzie realizować przedsięwzięcia służące rozwojowi sieci połączeń kolejowych w mniejszych miejscowościach, podano także.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkp, kolej, modernizacja, wykluczenie komunikacyjne, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2019

Edgar PeronZapraszamy do Włoszczowej

03-12-2019

gl ksiegowyto juz sie robi nudne... Ani jednej obietnicy nie zrealizowali i maja czelnosc licytowac kolejne??? Gdzie jest fabryka aut elektrycznych, gdzie … Czytaj całość

03-12-2019

NormalnaNie wierzę juz w ani jedno slowo Premiera i tego Rządu. Klamstwa i okradanie bezbronnych niepelnosprawnych jest wasza dewiza. WSYD I HAŃBA Ciekawe co … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (90)