Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Polskie regiony będą odchodzić od węgla. Unia wyda 35 mld euro

57
Podziel się:

Nawet 35 mld euro może przeznaczyć Komisja Europejska na transformację energetyczną. Z funduszy najmocniej mogą skorzystać polskie regiony, szczególnie te najbardziej uzależnione od węgla.

Nawet 35 mld euro może zostać przeznaczone na transformację energetyczną w UE
Nawet 35 mld euro może zostać przeznaczone na transformację energetyczną w UE (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Jak pisze "Rzeczpospolita", pomysł specjalnego funduszu, który miałby wesprzeć regiony uzależnione od węgla, nie jest nowy. Od kilku lat w Brukseli mówi się o tym, żeby Unia w transformacji pomagała.

Komisja Europejska pod wodzą Ursuli von der Leyen popiera ten pomysł, ale jednocześnie odrobinę go "rozwadnia". Wsparcie ma bowiem dotyczyć znacznie większej liczby regionów. No i wciąż nie wiadomo, co z pieniędzmi.

Wstępny plan zakłada dwa filary. Jeden to fundusz w wysokości 15 mld euro. Drugi - fundusz inwestycyjny, na którym ma być około 20 mld euro. W sumie więc 35 miliardów na transformację energetyczną w latach 2021-2027.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Wciąż jednak nie wiadomo, czy tę kwotę da się osiągnąć. Państwa członkowskie musiałyby dołożyć kilka miliardów z własnej kieszeni, a wielkich chęci ku temu nie widać.

Co więcej, według pierwotnych planów z pieniędzy miało skorzystać 16-18 regionów. Tymczasem po zmianach liczba ta wzrośnie do 50.

Najmocniej skorzysta Polska - bo aż 10 regionów będzie mogło ubiegać się o wsparcie. W dalszej kolejności są Niemcy i Hiszpania, a następnie Grecja i Włochy.

Gdyby wziąć pod uwagę 10 najbardziej "węglowych" regionów w naszym kraju, to bezkonkurencyjny jest Górny Śląsk. Oprócz tego spore są również województwa małopolskie, lubelskie czy łódzkie. To one miałyby największe szanse na wsparcie z Brukseli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Tom
2 lata temu
Jaka roznica jest miedzy spalaniem wegla a gazu do srodowiska dzis? Jak sa filtry przeciwpylowe itd....
szym
4 lata temu
może by z tych pieniędzy elektrownie atomowe wybudować w końcu a nie krzyczeć że zła Unia chce nam węgiel zabrać
AdamO
4 lata temu
Zabiera się źródło utrzymania polskim rodzinom, a napycha się kasę zachodnim koncernom.
nikt
4 lata temu
unia chce nas uzależnić od gazu,niedwazne jakiego ruskiego czy norweskiego,nie dajmy się zmanipulować,wykorzystujmy surowece które posiadamy,uzywajmy węgiel dopóki jest
Jamicz
4 lata temu
Czyżby to miło oznaczać, że ciepłownie miejskie już nie będą spalały miału węglowego?
...
Następna strona