Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Będziemy największym przegranym w UE. Stracimy miliardy euro

21
Podziel się:

Brak zgody na zawartą w budżecie UE zasadę praworządności może Polskę słono kosztować. Jak podaje korespondentka RMF24, stracimy 64 mld euro z Fundusz Odbudowy.

Będziemy największym przegranym w UE. Stracimy miliardy euro
Budżet UE. Polska największym stratnym. (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Diliff)
bECsSzat

Konflikt wokół budżetu UE i zasady praworządności, na którą nie chcą się zgodzić Polska i Węgry trwa, a czasu na porozumienie jest coraz mniej.

Jeśli kraje się nie dogadają, wprowadzone zostanie prowizorium budżetowe. Oznacza to, że do państw członkowskich popłynie mniej pieniędzy.

O ile mniej? Jak podaje korespondentka RMF24 powołując się na źródła w Brukseli, Polska straci na tym 64 mld euro z Fundusz Odbudowy.

bECsSzav
Zobacz także: Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

Zmniejszone zostanie też finansowanie z funduszu spójności. W przyszłym roku Polska powinna otrzymać 13 mld euro, ale jeśli porozumienia nie będzie, dostanie tylko 9.

Tym samym, jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty, Polska będzie największym stratnym.

bECsSzaB

Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECsSzaW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
rej5
10 miesięcy temu
Za te 64 miliardy euro?? nie kupisz!!! WOLNOŚCI!!!, NIEPODLEGLOŚCI!!!, SAMO-STANOWIENIA!!! N I G D Y !!! i ZA ŻADNE PIENIĄDZE!!! chyba KRWIĄ ROZLANĄ podczas ZRYWU!!!
Ta jasne
10 miesięcy temu
Nie dajcie się nabrać te tak zwane fundusze to w 90% pożyczki z oprocentowaniem czasami nawet do 30% Polska nic nie straci jedynie się nie zadłuży dodajmy do tego, że całkowicie zmieniamy sposób formowania budżetu UE poza traktatowo. Budżet przestaje być sumą składek a staje się sumą składek + zadłużeniem krajów członkowskich.
zły sort
10 miesięcy temu
I co z tego że większość uważa że PiS robi źle w sprawie budżetu Uni skoro te małpy z brzytwą i tak mają wszystkich głęboko gdzieś. Wiedzą że są bezkarni . mają swoich ludzi którzy ich uniewinnią. Nawet mają swoich hejterów płatnych za państwowe pieniądze. Dla nich uzgodnienia są tylko wtedy , kiedy im pasują, a kiedy nie pasują to nie chcą ich dotrzymywać
bECsSzaX
anty popis
10 miesięcy temu
praworządnośc, dobrze tylko jaka, nasza rodzima czy niemiecka, a może francuska a może jakiejs biurwy co sobie wymyśli że ślimak to ryba???? Unia musi zostać zniszczona
Prorok
10 miesięcy temu
Polska wruci na wschud EUropy.
...
Następna strona