Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Będziemy największym przegranym w UE. Stracimy miliardy euro

21
Podziel się

Brak zgody na zawartą w budżecie UE zasadę praworządności może Polskę słono kosztować. Jak podaje korespondentka RMF24, stracimy 64 mld euro z Fundusz Odbudowy.

Będziemy największym przegranym w UE. Stracimy miliardy euro
Budżet UE. Polska największym stratnym. (Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0, Diliff)
bDRZxvRx

Konflikt wokół budżetu UE i zasady praworządności, na którą nie chcą się zgodzić Polska i Węgry trwa, a czasu na porozumienie jest coraz mniej.

Jeśli kraje się nie dogadają, wprowadzone zostanie prowizorium budżetowe. Oznacza to, że do państw członkowskich popłynie mniej pieniędzy.

O ile mniej? Jak podaje korespondentka RMF24 powołując się na źródła w Brukseli, Polska straci na tym 64 mld euro z Fundusz Odbudowy.

bDRZxvRz
Zobacz także: Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

Zmniejszone zostanie też finansowanie z funduszu spójności. W przyszłym roku Polska powinna otrzymać 13 mld euro, ale jeśli porozumienia nie będzie, dostanie tylko 9.

Tym samym, jeśli kompromis nie zostanie osiągnięty, Polska będzie największym stratnym.

bDRZxvRF

Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRZxvSa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(21)
todopiero
4 miesiące temu
I pomyśleć, że partia nazywa sie Prawo i Sprawiedliwość. To jakaś paranoja! W "Ranczo" wójt Kozioł, największy krętacz, nazwał swoją partię Partią Uczciwości.
Prawda
4 miesiące temu
Veto budżetu UE przez Morawieckiego to zdrada stanu z nienawiści do Polski i Polaków.
Agresjistop
4 miesiące temu
Portugalia Niderlandy skarżą Polskę o niewywiązywanie się ze złożonego w lipcu podpisu na uzgodnieniach . Teraz Polska się wycofuje z przestrzegania praworządności ,to nie jest przedszkole , czy tam na uzgodnienia poleciał niekompetentny człowiek z Przedszkola , to jest niedopuszczalne aby Polska która jest biednym krajem mogła stracić tyle kasy ,przez głupotę rządzących ,nieodpowiedzialnych rządzących ,jak można tak zdewastować Kraj ,to tylko pod Trybunał Stanu lub pod Sąd ,no tak ale u nas nie ma takiego Sądu który mógłby skazać tych winnych .Czytam ze lepiej być biednym niż być bogatym w niewoli ,zapominacie że okupowanie byliśmy do 1989 roku przez ZSRR, w zasadzie wszystkich to bolało ,teraz Polska rozkwita , tak nie mieliśmy od ponad 400 lat, spokój bezpieczeństwo praca możliwość zmiany granic kraju i zamieszkania ,a teraz ten rząd chce nas tego co wywalczyliśmy obalając Komunę pozbawić w imię jakiś bzdurnych teorii ,i uszczęśliwiać ludzi którzy sobie tego nie życzą ,bo to że kilka milionów zostało przekupionych przy wyborach i zagłosowali tak jak sobie tego życzyli uzurpatorzy . Praworządność była ale się rozmyła ,strajki strajki ,młodzież jest bita teleskopami , niczym na Białorusi ,robienie kotłów jak podczas łapanek II Wojny Światowej przez Hitlerowców .
bDRZxvSb
Lol
4 miesiące temu
Przecież to jasne że to wina Tuska...PIS to chora partia, która dla swoich celów podpaliła cały kraj i przez 5 lat go okrada. A łatwiej okrada się bez nadzoru i kontroli. Wszystko w temacie.
Qwert
4 miesiące temu
Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Ile razy byłeś na Węgrzech lub z iloma firmami z Węgier twoi bliscy robili interesy? A następnie porównać to z pozostałymi państwami UE. Machanie szabelką z 9mln sojusznikiem, przeciwko 400mln wyprowadzi nas prosto w ręce Rosji
...
Następna strona