Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Pomoc dla rolników. Ardanowski: "Mam nadzieję, że Komisja Europejska nie będzie przeszkadzała"

335
Podziel się

Minister rolnictwa Jan Ardanowski stwierdził, że decyzja KE blokująca możliwość wypłat w ramach de minimis dla rolników jest kuriozalna. Jak przekonuje, mimo sprzeciwu rząd znalazł sposób na uruchomienie tych środków.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. (KPRM)
bDHEPRGt

- Jestem zaskoczony, że Komisja Europejska tak kategorycznie zabroniła udzielenia pomocy polskim rolnikom, którym chcieliśmy wypłacić pieniądze z środków własnych, z budżetu państwa członkowskiego - mówił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski na antenie Radiowej Jedynki.

Jak wyjaśniał Ardanowski, pula środków krajowych w ramach de minimis prawie się wyczerpała i nie można wypłacić należnej rolnikom pomocy suszowej za ubiegły rok.

- Ministerstwo Finansów przygotowało 400 mln zł, to końcówka programu, w ramach którego już 2 mld już wypłaciliśmy. Środki zostały przesunięte, leżą na koncie. To kuriozum, przecież to pieniądze państwa członkowskiego, a nie unijne – komentował decyzję UE szef resortu.

bDHEPRGv

Przypomnijmy, że rząd wystąpił do Komisji Europejskiej o zwiększenie limitu pomocy de minimis na ten rok albo o zgodę na zaliczkowe wykorzystanie puli de minimis z 2021 r. Komisja jednak odmówiła takich ruchów.

- Środki będą jednak wypłacone - zapewnił Ardanowski. Pieniądze mają być uruchomione w ramach funduszu covidowego. - Rada Ministrów przyjęła już projekt stosowanego rozporządzenia. Wysłałem go już do notyfikacji Komisji Europejskiej, mam nadzieję, że tym razem Komisja nie będzie przeszkadzała – zaznaczył minister.

Zobacz także: Obejrzyj: Spadł deszcz wyczekiwany przez rolników. "Łan odbił". Susza jednak pozostaje problemem
bDHEPRGB

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHEPRGW
KOMENTARZE
(335)
mag
7 miesięcy temu
Panie Ardanowski to wstyd by wyglądał Pan gorzej jak zwierz,reprezentuje Pan Polskę !
:)
7 miesięcy temu
Jak ludziom zaleje domy albo zerwie dach to nie dostaną kasy jak nie maja ubezpieczenia....a tu czy deszcz czy susza to kasa idzie...studnia bez dna
kmicic
7 miesięcy temu
najwyzszy CZAS BY ROLNICY PLACLI PODATKI OD DOCHODOW ,GOSPODARSTWO TO JEST PRZEDSIEBIORSTWO TAK JAK W MIESCIE ,A NIE TYLKO DOJC PRZDSIEBIORCOW W MIESCIE I WOGULE ,I SKONCZYC Z TYM PASORZYTEM KRUS.
bDHEPRGX
PRAWDZIWY ROL...
7 miesięcy temu
jeszcze bardziej wyzywajcie UE to środki na pewno ci dadzą lepiej zajmij się swoim gospodarstwem bo tam twoje miejsce
Witia
7 miesięcy temu
A co? Chłopki? Kasiorkę chce się mieć ale pluć jadem na unię to się chce?
...
Następna strona