Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Susza w Polsce. 676 mln zł na pomoc rolnikom. Pieniądze trafią też do gospodyń

6
Podziel się:

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyraziła zgodę na przesunięcie 676 mln zł na pomoc dla rolników z powodu ubiegłorocznej suszy oraz 31,6 mln zł na dotację dla koła gospodyń wiejskich. Decyzję podjęto jednogłośnie.

Rolnicy poszkodowani przez ubiegłoroczną suszę mają szansę na dodatkowe środki pomocowe.
Rolnicy poszkodowani przez ubiegłoroczną suszę mają szansę na dodatkowe środki pomocowe. (Archiwum prywatne)

Rolnicy poszkodowani przez ubiegłoroczną susze mają szanse na dodatkowe środki. Minister finansów złożył wniosek o zmianę przeznaczenia rezerw celowych, zaplanowanych w ustawie budżetowej na 2020 rok. Dzięki temu 676 mln zł zostanie przesunięte na pomoc dla rolnictwa.

Zgodnie z ustawą o finansach publicznych - po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku ministra finansów - przesunięcie środków nastąpi z rezerw celowych na realizację projektów finansowych ze środków unijnych (600 mln zł na pomoc dla rolników oraz 31,6 mln zł na koła gospodyń wiejskich) oraz ze środków na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa (76 mln zł na pomoc dla rolników).

Na realizację przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARMiR) pomocy dla gospodarstw rybackich z powodu suszy, huraganu, gradu i deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi zostanie przekazanych 676 mln zł, a na wsparcie koła gospodyń wiejskich - 31 656 tys. zł.

Wiceminister finansów Sebastian Skuza poinformował, że wykorzystanie rezerwy celowej na finansowanie projektów unijnych kształtuje się na poziomie 26 proc. Zapewnił, że przejściowe finansowanie z tej rezerwy pomocy dla rolników, dotkniętych suszą nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla realizacji programów unijnych, ani na bieżące ich funkcjonowanie. Natomiast wykorzystanie rezerwy celowej na zobowiązania wymagalne Skarbu Państwa kształtuje się obecnie na poziomie 18 proc.

1 243 mln zł już wypłacono

Wiceminister rolnictwa Jan Białkowski poinformował, że dotychczas w ramach pomocy z powodu suszy wypłacono za ub. rok 1 243 mln zł, z czego 710 mln zł w ub. roku i 533 mln zł w tym roku.

Odszkodowania wypłacane są producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy, huraganu, gradu deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi, powstałe na powierzchni uprawy objętej co najmniej 30% danej uprawy.

Zobacz także: Obejrzyj: Spadł deszcz wyczekiwany przez rolników. "Łan odbił". Susza jednak pozostaje problemem

- Ta kwota 676 mln pozwoli nam wypłacić wszystkie środki powyżej 30 proc. tej straty [...] Ale nie mamy limitu de minimis i będziemy mogli je wypłacić - być może jeszcze w tym roku - jeżeli nowela budżetu nam na to pozwoli i dostaniemy limit dodatkowy z Komisji Europejskiej. Jeżeli nie dostaniemy tego limitu dodatkowego, to sprawa będzie załatwiona dopiero w I kwartale przyszłego roku - dodał Białkowski.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(6)
Qwa
2 lata temu
A co stało się kołom gospodyń wiejskich, że im też się należało???
Wojts
2 lata temu
Niech pis daje więcej belzebubowi z Torunia
HGW
2 lata temu
Chłopek +. Tak wygląda gospodarka wolno rynkowa. Tego nawet nie było za komuny.
Brat
2 lata temu
Za suszowe moja szwagierka postawiła dodatkowe piętro w domu.W tym roku miał być garaż i co ....deszcz wszystko zepsuł 😐
Lulu
2 lata temu
W tym roku też miały być w pierwszym kwartale. A co tam rolnik może czekać i słuchać obietnic