Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Żywność coraz droższa. Susza uderzy nas po kieszeniach

56
Podziel się

Od roku bardzo mocno odczuwamy wzrost cen żywności. Susza może pogłębić to zjawisko - oceniają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Eksperci zwrócili uwagę, że wzrost cen żywności jest bardziej odczuwany przez mniej zamożne rodziny.
Eksperci zwrócili uwagę, że wzrost cen żywności jest bardziej odczuwany przez mniej zamożne rodziny. (Daniel Dmitriew / Forum)
bEqJhxxN

Epidemia koronawirusa wpłynęła na to, na co wydajemy nasze pieniądze. Z listy wydatków konsumentów niemal całkowicie zniknęły np. takie kategorie, jak rekreacja, kultura, restauracje czy hotele. W konsekwencji udział żywności i napojów bezalkoholowych, który i tak był najważniejszym elementem koszyka inflacyjnego, stał się jeszcze większy.

Tymczasem ceny żywności, jak podkreślają analitycy PIE, rosną wyraźnie szybciej niż długoterminowy trend od prawie roku. "W ostatnich dziesięciu latach średni roczny wzrost cen żywności wynosił ok. 2,5 proc., czyli był mniej więcej trzykrotnie niższy niż obecnie" - czytamy w najnowszym "Tygodniku Gospodarczym", wydawanym przez Instytut.

I jak czytamy dalej: "ostatni raz ceny żywności rosły tak szybko na początku 2011 r.". Z kolei zjawisko suszy może ten stan jeszcze pogłębić.

bEqJhxxP

Eksperci zwrócili uwagę, że wzrost cen żywności jest bardziej odczuwany przez mniej zamożne rodziny. Im niższe dochody, tym większą część wydatków stanowi żywność.

"Najbiedniejsze gospodarstwa domowe przeznaczają na żywność i napoje bezalkoholowe ponad 30 proc. swoich wydatków." - podkreślono w analizie.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqJhxxV

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqJhxyq
KOMENTARZE
(56)
Lila
rok temu
Jak kto może to niech uprawia własne warzywa, zamiast wypisywać głupstwa w sieci, szczególnie, że coraz więcej miast oferuje różnego rodzaju dotacje, na przykład do zbierania deszczówki. Sama z niej skorzystałam i zainstalowałam na dzialce zbiornik do gromadzenia deszczówki od dom i woda i bardzo sobie chwalę tę decyzję.
Darek
rok temu
Jaka susza to spekulacje nic więcej. Jaki produkt rolny sądowniczy plantatorski urósł już w tym roku się pytam????
folwark
rok temu
Ceny spadną bo muszą spaść. Pieniądza po 3 miesiącach bedzie coraz mniej. A wygląda na to że w sadach i ogrodach bedzie duży urodzaj bo nie ma przymrozków i nie będzie. Tak więc strach minie a ceny jeszcze bedą niższe jak przed koroną. Niestraszcie już wystarczy. deszcze popadały i jest ok.
bEqJhxyr
zenek
rok temu
Tu rząd daje zielone światło do podwyżek cen wszystkiego nie tylko żywności . Jakoś trzeba odrobić straty z 1,5 miesiąca zamkniętej działalności. Susza dopiero po zbiorach pokaże na ile mamy zywności a to dopiero na jesień . Do tego czasu może wiele sie wydarzyć . Ostatecznie żywność mozna sprowadzić od tych co maja nadmiar. Tu nie ma podstaw do podwyżek !!!
To proste.
rok temu
Jak nie powódź to susza. Jak nie susza to inwazja szarańczy w Afryce. Jak nie szarańcza to trzęsienie ziemi w Grecji. Jak nie trzęsienie ziemi to tsunami w Indonezji... A TO PO PROSTU DOBRA ZMIANA W DZIAŁANIU. Wybraliśmy dyletantów z PiS to mamy drożyznę i inflację.
...
Następna strona