Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ceny żywności wzrosną. Powodem susza

8
Podziel się:

Ceny żywności w 2020 roku wzrosną, a jednym z powodów będzie susza - oceniają ekonomiści Credit Agricole i podnoszą prognozy dla inflacji. Jednak wpływ suszy na wzrost cen będzie częściowo łagodzony przez nadpodaż na rynku mięsa czy mleka, która pojawiła się z powodu zamknięcia restauracji i utrudnień logistycznych.

Jak wynika z raportów IMGW, poziom wody w Wiśle z dnia na dzień spada.
Jak wynika z raportów IMGW, poziom wody w Wiśle z dnia na dzień spada. (PAP Codziennie, Leszek Szymański)

Analitycy Credit Agricole prognozują, że w 2020 roku ceny w kategorii żywność i napoje bezalkoholowe wzrosną w Polsce o 5,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wcześniej prognozowali wzrost cen w tej kategorii produktów o 4,7 proc.

W związku z tym podnieśli też prognozę dla inflacji w 2020 roku z 2,9 proc. do 3,1 proc.

Głównym czynnikiem, który skłonił ekonomistów do zmiany prognoz dla cen żywności jest pogłębiająca się susza w Polsce. Ich zdaniem, jeśli obserwowane obecnie warunki agrometeorologiczne utrzymają się w kolejnych miesiącach, będzie miało to istotny negatywny wpływ na wielkość krajowej produkcji rolnej. W swoich szacunkach uwzględnili długoterminowe prognozy pogody.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Ekonomiści uspokajają jednak, że - mimo suszy - produkcja rolna w kategoriach szczególnie uzależnionych od warunków pogodowych (warzywa, owoce, zboża) ukształtuje się na poziomie zbliżonym jak w 2019 roku.

Zwracają też uwagę, że wpływ suszy na wzrost cen będzie częściowo łagodzony przez obserwowaną w ostatnich tygodniach narastającą nadpodaż na części rynków rolnych, m.in. na rynku mięsa, mleka.

Ze względu na zamknięcie restauracji i hoteli oraz utrudnienia logistyczne, w regionach nadwyżkowych obserwowana będzie nadpodaż żywności oddziałująca w kierunku spadku cen.

Oceniają jednak, że jest to zjawisko przejściowe, a w kolejnych miesiącach zajdą procesy dostosowawcze i nadwyżki produkcji zostaną w znacznym stopniu zagospodarowane poprzez inne kanały dystrybucji. Na przykład żywność, która do tej pory trafiała do restauracji i hoteli będzie sprzedawana poprzez sklepy.

Jednocześnie można oczekiwać, że wraz ze stopniowym otwieraniem gospodarek swoją działalność wznawiać będą również restauracje i hotele, w szczególności w krajach będących głównymi importerami polskiej żywności czyli m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Francji.

Jednak do tego czasu wielu producentów rolnych zmuszonych będzie ograniczyć swoją produkcję. W konsekwencji wraz z późniejszym udrożnieniem kanałów dystrybucji zredukowana podaż może nie nadążyć za wzrostem popytu, co będzie przemawiało za wzrostem cen.

Przypomnijmy, że w marcu inflacja wyniosła 4,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Najmocniej w marcu poszły w górę ceny żywności - średnio około 8 proc. Przykładowo, mięso wieprzowe w rok zdrożało o 27 proc., wędliny o 15 proc., a za owoce trzeba zapłacić prawie 20 proc. więcej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Adelajda
3 lata temu
Kłamstwa rządzących ,nie tylko ludowców ,są wręcz ochydne !! Oczywiście ,absolutnie nie dziwię się ,że ciembaasa ludzi ,mieszkających w RZ. Polsce ,wszystko łyka jak bociek żabkę. Zawsze ,były różne pogody ,odkąd istnieje planeta Ziemia. Ale jak chce się okradać ,oszukiwać ludzi ,to ci ludzie nie mogą być rozwinięci umysłowo.. I udaje im się . Mieszkańcy RZ. Polski ,naprawdę wierzą i ufają im ,tym rządzącym . Będą niedługo z tego powodu płakać. Mnie nie będzie ich żal !!!
Xcxcxc
3 lata temu
Wegiel owoc zakazany / tylko glupiec kopie I truje a- woda to zrodlo / zatrute zrodlo / wstrzasy efekty kopalni - woda ucieka tunelami wytworzone przez drgania - - pytanie Czy wszystko wpadnie w dolek - Kopie sie grzadki / kopiac pod miastami gotujesz mozliwa katastrofa pozyjemy zobaczymy / slonca I zdrowego powietrza zycze -
Xcxcxc
3 lata temu
Wegiel owoc zakazany / tylko glupiec kopie I truje a- woda to zrodlo / zatrute zrodlo / wstrzasy efekty kopalni - woda ucieka tunelami wytworzone przez drgania - - pytanie Czy wszystko wpadnie w dolek - Kopie sie grzadki / kopiac pod miastami gotujesz mozliwa katastrofa pozyjemy zobaczymy / slonca I zdrowego powietrza zycze -
ZK590
3 lata temu
czyli emeryt ma pokryć kolejne i kolejne podwyżki 1 tys. trzynastki i 70 złotymi waloryzacji?
Do.in
3 lata temu
Powodem wzrostu słuszne decyzje PiS ha ha .Pozdrawiam