Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Pompy ciepła na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Sprzedaż wyhamowała

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
88
Podziel się:

Jeszcze niedawno wszyscy obserwowali boom na rynku pomp ciepła. Tymczasem po tłustych latach nadszedł chudy okres i sprzedaż mocno wyhamowała. Sektor ten także odczuwa skutki inflacji na dwucyfrowym poziomie i wysokich stóp procentowych.

Pompy ciepła na zaciągniętym hamulcu ręcznym. Sprzedaż wyhamowała
Pompy ciepła. Tempo sprzedaży sprzętów znacząco wyhamowało. Przez inflację i stopy procentowe (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Nick Murrall)

Jeszcze w maju 2023 r. Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przy podsumowaniu pierwszego kwartału przewidywała, że sprzedaż pomp ciepła w Polsce będzie dalej rosła. Co prawda już nie w tempie takim, jak w rekordowym 2022 r., ale jednak wzrost miał być widoczny. Dynamika sprzedaży sprzętu typu powietrze-woda miało rosnąć w tempie 20-30 proc., a dla gruntowych – 40-50 proc. – pisze portal WNP.pl.

Dziś informacje napływające z rynku powodują, że trzeba wziąć pod uwagę istotną korektę tych prognoz. Magazyny dystrybutorów są pełne, a polska branża pomp ciepła odnotowuje wyraźny spadek tempa sprzedaży – prostuje prognozy PORT PC, cytowana przez portal.

Pompy ciepła. Sprzedaż wyhamowała

Skąd zatem takie spadki? Organizacja wskazała m.in. na znaczne wyhamowanie nowych inwestycji budowlanych, mieszkaniowych czy też remontów. PORT PC wskazuje, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest np. dwucyfrowa inflacja, jedna z najwyższych w Europie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pompa ciepła to nie wszystko. Warto pomyśleć o kolejnej inwestycji

Przekłada się ona na m.in. "znaczący wzrost cen materiałów, urządzeń i robocizny, a także wysokie koszty kredytowania", co z kolei związane jest z wysokimi stopami procentowymi. Takie otoczenie gospodarcze negatywnie wpływa na nastroje inwestorów.

Coraz dobitniej mówi się o stagflacji w Polsce i coraz mocniej wpływa to na potencjał sprzedaży pomp ciepła – ocenia PORT PC.

Swoje dokłada drożejący prąd

Problemem dla rynku są też drożejące rachunki za prąd. Jak czytamy, "z uwagi na utrzymujące się wysokie ceny energii elektrycznej oraz ich niekorzystną relację do cen gazu ziemnego wielu inwestorów planujących montaż czy wymianę urządzenia grzewczego nie jest przekonanych, czy pompa ciepła będzie opłacalnym rozwiązaniem".

Chociaż sytuację chętnych na pompy ciepła diametralnie zmieniłaby inwestycja w fotowoltaikę, to jednak wiąże się to z dość dużym wydatkiem na starcie. Nie każdy ma kapitał, by zainwestować i w panele słoneczne, i w pompy ciepła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(88)
rysy
2 miesiące temu
Wystarczy znajomość odrobiny termodynamiki, aby zorientować się, że tzw "pompy cieplne" powietrzne w naszym klimacie zimą praktycznie nie różnią się od ogrzewania prądem. Ich działanie w zimie to ochłodzenie powietrza za oknem od -7 stopni do -15 stopni. Prawdziwe pompy ciepła mają zasilanie gruntowe albo geotermalne. Dobrze, że ta zgraja oszustów zbankrutuje.
Absolwent AGH
5 miesięcy temu
Najtańsze i najbardziej efektywne ogrzewanie to piec zgazowujący wegiel z zamknięta komora spalania i dmuchawa do rozpalania. Brak dymu z komina i 100% wykorzystanie wegla.
redman
10 miesięcy temu
Ludzie dostają rachunki za ogrzewanie i "chwalą" się znajomym XD
Uzytkownik
10 miesięcy temu
Wymontuj grzałke z pompy ciepła i spróbuj ogrzac nią dom przy -7 st C na zewnątrz-mocno się zdziwisz !
thka
10 miesięcy temu
Paskarskie ceny montażu !
...
Następna strona