Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Mniej mieszkań dla Polaków. Twarde dane nie napawają optymizmem

30
Podziel się:

Deweloperzy dostali mniej pozwoleń na budowę, mniej projektów rozpoczęli i zakończyli. Już od końcówki 2021 roku mamy do czynienia ze słabnącą koniunkturą w sektorze budownictwa mieszkaniowego. Najnowsze dane GUS tylko to potwierdzają.

Mniej mieszkań dla Polaków. Twarde dane nie napawają optymizmem
mieszkania (Flickr, Dariusz Sieczkowski (CC BY-SA 2.0))

Najnowsze dane GUS pokazują dalsze pogorszenie koniunktury w budownictwie - pisze w najnowszym komentarzu XTB. Właściwie od końca 2021 roku mamy do czynienia ze słabnącą koniunkturą w sektorze budownictwa mieszkaniowego.

Mniej nowych budów

Tawrde dane nie napawają optymizmem. Dekoniunkturę szczególnie mocno widać po spadającej liczbie mieszkań, których budowa się rozpoczęła - pisze XTB. I jak przypomina, w lutym 2023 roku deweloperzy zaczęli pracę przy wznoszeniu niecałych 6,6 tys. lokali. To o prawie 42 proc. mniej niż w drugim miesiącu 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 17.02 | Samorządy czekają na unijne pieniądze

Choć w porównaniu ze styczniem wynik się proprawił, to zdaniem analityków nie jest to nic szczególnego, bowiem styczeń zawsze jest pod względem liczby inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów sezonowo najgorszy. Poprawa względem stycznia nie przesądza obrazu sytuacji w kolejnych miesiącach.

Mniej pozwoleń

W lutym o ponad 38 proc. (względem wyniku sprzed roku) spadała również liczba wydawanych deweloperom pozwoleń na budowę. Wydano ich zaledwie 10,7 tys. w lutym 2023 roku.

Jak podkreśla XTB, nie jest to idealny wskaźnik dla oceny bieżącej koniunktury w mieszkaniówce.

Nierzadko, właściciele działek występują o pozwolenie na budowę tylko po to, aby podnieść wartość nieruchomości, a nie po to, aby faktycznie wznosić budynek. Bywają również sytuacje, że wydane pozwolenie nie jest potem wykorzystywane, albo zanim przekute zostanie w rozpoczętą inwestycję, to mija bardzo wiele czasu - wyjaśniają eksperci.

Przykład? Od wielu miesięcy deweloperzy otrzymują więcej pozwoleń niż rozpoczynają inwestycji. Tylko w 2022 roku doprowadziło to zgromadzenia przez te firmy "nadwyżkowych" decyzji administracyjnych pozwalających na budowę prawie 88 tysięcy mieszkań.

Ile mieszkań trafiło pod klucz?

Na rynek trafiło o blisko jedną piątą mniej mieszkań niż rok wcześniej. W lutym deweloperzy dostarczyli 8,4 tysięcy lokali (o 18 proc. mniej niż w lutym 2022 roku).

Zdaniem analityków XTB, jest to zaskakujące, ponieważ właśnie teraz powinny się kończyć budowy rozpoczęte na początku 2021 roku. Zgodnie ze statystykami GUS przeciętna budowa bloku trwa w Polsce 2 lata.

Niewykluczone jednak, że liczne w ostatnich latach perturbacje (konsekwencje epidemii czy wybuchu wojny) mogły spowodować wydłużenie realizacji części projektów deweloperskich.

Rządowy program pomoże?

Rząd postanowił więc uruchomić program mieszkaniowy. Zdaniem XTB, na sytuację wpływać może szczególnie program tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Ten, zgodnie z rządowymi zapowiedziami, ma zacząć działać już na początku lipca 2023 roku. Jego efektem powinien być skokowy wzrost popytu na mieszkania. Już samo uchwalenie ustawy może spowodować, że większą aktywność deweloperów.

W ten sposób rząd chce poprawić sytuację mieszkaniową osób młodych, ale też stymulować gospodarkę. Nie bez znaczenia może być też fakt, że przecież budowa nieruchomości, ich remonty, wykończenie czy finansowanie zakupów kredytem mieszkaniowym generują bardzo duże wpływy do budżetu - zaznacza XTB.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
pyramidka
rok temu
ktory ekspert gasi ostani światło?
Mba
rok temu
Widać, że co niektórzy już złapali przynętę i się rozkręcają. A prawda jest zgoła inna. W tej chwili praktycznie nic się nie sprzedaje. Owszem jest wiele osób i rodzin, które potrzebują mieszkania ale zwyczajnie ich na nie niestać bądź nie chcą kupować i zadłużać się na 25 czy 30 lat . Złotego środka nigdy nie było i nie będzie. Natomiast prawda jest jedna, że rynek deweloperski w tej chwili sięgnął dna a jeszcze chwilę i zaciągnie się mułem. Żadne zaklinanie rzeczywistości nic nie da, powiem więcej nawet jakieś preferencyjne kredyty na pierwsze mieszkanie niewiele pomogą. Rynek sam musi się uregulować a potrwa to minimum 4-5 lat i po tym czasie tylko zrównoważone do potrzeb budownictwo będzie miało rację bytu, bo ostatnie 5 lat budowano gdzie popadnie i jak popadnie na szybko na hura i to właśnie spowodowało stagnację i załamanie na rynku między innymi poprzez wzrost stóp procentowych i szalejące ceny materiałów budowlanych.
Manio
rok temu
Co za bzdury... Polaków jest mniej niż w 2000 r. przypomnijcie sobie ile było bloków a ile teraz... na kazdej dzielnicy budują nowe bloki... a jest nas coraz mniej
ekonomia
rok temu
Mieszkań coraz więcej, Polaków coraz mniej, ale jak jest inflacja to gdzieś oszczędności trzeba schować bo inaczej strata 15% rok do roku.
Logika
rok temu
Wiadomo logika sie klania Mniej kasy w portfelu Polaka To mniej mieszkan u dewelopera On nie jest salon samochodowy Pusty dom stary dom
...
Następna strona