Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Ponad 313 tys. złotych rekompensaty za stan wyjątkowy

12
Podziel się:

Podlaski urząd wojewódzki przyznał do tej pory 51 rekompensat za wprowadzenie stanu wyjątkowego przy granicy przedsiębiorcom, którzy z powodu obostrzeń nie mogą prowadzić działalności gospodarczej. Najwyższa przyznana rekompensata wyniosła ponad 313 tys. złotych. W kolejce do rozpatrzenia czekają kolejne wnioski.

Ponad 313 tys. złotych rekompensaty za stan wyjątkowy
Stan wyjątkowy na granicy. Przedsiębiorcy dostaną pieniądze. (PAP, PAP/16 Dywizja Zmechanizowana)

Jak podaje podlaski urząd, do tej pory przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność przy granicy, na terenach objętych stanem wyjątkowym, złożyli 83 wnioski o rekompensaty. Pozytywnych decyzji na razie wydano 51.

Zgodnie z przepisami, jeśli kwota rekompensaty ma wynieść więcej niż 65 tys. zł dane są weryfikowane w trakcie obligatoryjnych kontroli.

Urząd nie podał łącznej kwoty przyznanych dotąd rekompensat, ale poinformował, że największa przyznana dotychczas wynosi ponad 313 tys. zł. Zaznaczono, że rekompensaty będą wypłacane w terminie do 30 dni od dnia doręczenia decyzji wojewody danemu wnioskodawcy.

Zobacz także: Kryzys na granicy. Prof. Belka: To spadło PiS-owi z nieba

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Zgodnie z uchwaloną pod koniec września ustawą o rekompensacie, firmy prowadzące działalność hotelarską, gastronomiczną, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek, przewodnicy turystyki, firmy dzierżawiące sprzęt turystyczny i rekreacyjny mogą się starać o rekompensatę w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu z prowadzonej działalności na terenie objętym stanem wyjątkowym. Podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Pod koniec października wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski informował dziennikarzy, że przyznał (do 26 października) osiem rekompensat na łączną kwotę ok. 330 tys. zł, ale zaznaczał, że jeszcze tego samego dnia łączna kwota przyznanych rekompensat się podwoi. Wówczas w urzędzie było złożonych 41 wniosków o rekompensaty i pięć o odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego. Takie odszkodowanie przewidują przepisy z 2002 r.

Stan wyjątkowy na granicy

W związku z napiętą sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, na początku września w pasie przygranicznym wprowadzono stan wyjątkowy. Obostrzeniami objęte są 183 miejscowości.

Od momentu wprowadzenia restrykcji na teren objęty stanem wyjątkowym nie mają wstępu m.in. turyści, czy dziennikarze. Wiele lokalnych firm właściwie nie może prowadzić swojej działalności. Stan wyjątkowy ma potrwać do 2 grudnia. Na razie nie wiadomo czy zostanie w jakikolwiek sposób przedłużony.

Będą nowe sankcje wobec Białorusi

Przypomnijmy, ponad 1,6 miliarda złotych ma kosztować budowa muru, który ma pomóc w zatrzymaniu uchodźców napływających do Polski z Białorusi. Tak wynika z rządowych szacunków, wpisanych do Oceny Skutków Regulacji projektu, dzięki któremu budowa muru jest możliwa.

W związku z napiętą sytuacją na granicy szefowa KE Ursula von der Leyen spotkała się w Białym Domu z Joe Bidenem. Biden i von der Leyen są zgodni – Białoruś dąży do destabilizacji UE. Polityczka zapowiedziała nowe sankcje wobec Białorusi. Amerykańskie sankcje mają wejść w życie w grudniu. Unijne - jeszcze szybciej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
z Podlasia
2 lata temu
A wpuśtta mnie na to granice.Pójdziem w dwiuch z baćko bo my zrobim rezultat. Zajedziem tam beczkowozem z gnojowicą Od zapachu można tak skołowacieć że każden szurganiec nie będzie się już przy płocie szwendać .Nie bedziem certolić się .Jak tryśniem szlaufem to od razu przestaną barabanić i całe barachło bedą uciekać w gumno albo las .Któren tam jeszcze szurganiec i nachula będzie chciał w płocie otwór rozkołupać to mu podwójnej porcyji damy i gdzie mogiłki pokarzemy. Bedom wiernusa pieszkom do Mińska kawalerczaki ,każden, któren leci jakby jemu soli na ogon nasypał.
Mat
2 lata temu
Dlaczego jeszcze nie odbyła się żadna masowa deportacja? Po co trzymamy w obozach tych ludzi? Albo deportacja, albo wypuszczenie z nakazem opuszczenia polskiego terytorium w ciągu 24 godzin na własną rękę. Jeśli nie opuści, deportacja. Nie wolno ludzi więzić!
Obywatel
2 lata temu
Podstawa do wyliczeń czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r. mogą być dziwne dla tych, w których występuje działalność sezonowa. Ale mniejsza z tym. Mnie i tak czeka kilkuletni proces z rządem za straty poniesione podczas lockdownu.
shalom biali...
2 lata temu
chyba ich powalilo liczyc straty na podstawie przychodow z miesiecy wakacyjnych powinny byc widelki placy minimalnej i zyski w poprzednich latach w danych miesiacach przeliczone wskaznikiem z zyskow w czasie pandemi a rachunki powinni wyslac poslom opozycji i UE
Andrzej
2 lata temu
Zamiast utworzyć korytarz humanitary i nich idą do Niemiec, to wysłali żołnierzyków, itp a koszty rosną