Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Ponad 7 tys. brutto. Tyle według Przemysława Czarnka będą zarabiać nauczyciele

82
Podziel się:

Przemysław Czarnek zapowiedział w TVP Info, że wzrost wynagrodzeń dla najmniej zarabiających nauczycieli od 1 września wyniesie 20 proc. Jeśli chodzi o nauczycieli z dłuższym stażem, w przyszłym roku wzrośnie ono z 6758 zł brutto do ponad 7 tys. zł, będzie to koło 7200–7300 zł. To są realne podwyżki wynagrodzeń.

Ponad 7 tys. brutto. Tyle według Przemysława Czarnka będą zarabiać nauczyciele
Przemysław Czarnek zapowiedział, ule wyniosą podwyżki nauczycieli (PAP, Leszek Szymański)

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w TVP Info pytany był m.in. o postulaty ZNP w sprawie za małych pensji nauczycieli.

Przemysław Czarnek spotka się z premierem i ministrą finansów

- Ja też wskazuję na zbyt małe zarobki nauczycieli, dlatego regularnie od początku rządu Prawa i Sprawiedliwości te pensje zwiększamy. Od 1 września najmniej zarabiający będą mieli 20-procentową podwyżkę. To bardzo duża podwyżka. Pozostali nauczyciele mają od 1 maja 4,4 proc. podwyżki, a od przyszłego roku będzie kolejna podwyżka. Dziś mam spotkania w tej sprawie z premierem i z ministrem finansów" – powiedział Czarnek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Recesja w Polsce? "Straszyć można zawsze, ale prognozy na to nie wskazują"

Czarnek dodał, że jeśli chodzi o nauczycieli z dłuższym stażem, w przyszłym roku wzrośnie ono z 6758 zł brutto do ponad 7 tys. zł, będzie to koło 7200–7300 zł.

Szef resortu edukacji odniósł się też do postulatu ZNP, dotyczącym nakładów na oświatę.

- Co do nakładów na oświatę, bo jest to trzeci postulat ZNP, to przypomnę, że w ciągu ostatnich dwóch lat 10 mld zł zostało przekazane na oświatę z pieniędzy rządowych. To są gigantyczne pieniądze, nigdy wcześniej niespotykane" – powiedział minister.

Przemysław Czarnek dodał także, że za rządów PiS wzrastały pensje nauczycieli.

- Łącznie, bez tego, co zapowiadam, wynagrodzenia nauczycieli od początku rządu PiS wzrosły o 36 proc. dla najlepiej zarabiających i o 63 proc. dla tych najmniej zarabiających" – dodał Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
Bieda?
6 miesięcy temu
Większość nauczycieli to nauczyciele dyplomowani, otrzymujący 4550 zasadniczego a przypomnijmy, że Karta Nauczyciela gwarantuje im wiele dodatków, o których się w ogóle nie mówi, a których inni pracownicy nie mają. Samo zasadnicze jest płatne za 18 lekcji 45-minutowych (13,5 godzin zegarowych w tygodniu). Dodać do zasadniczego kilkadziesiąt godzin ponadwymiarowych (każda lekcja ponad te 13,5 godziny tygodniowo jest opłacona dodatkowo) w miesiącu po 60,67 zł brutto za każdą w przypadku dyplomowanych, bo tych jest większość. Dodać dodatek wiejski 10%, wysługę już wyjątkowo po trzech latach, 13-tkę, dodatek uzupełniający, świadczenia świąteczne, urlopowe a także często dodatki motywacyjne, funkcyjne, nagrody. Nauczyciele wmawiają ludziom, że tak malo zarabiają. Tymczasem 9 ponadwymiarowych na tydzień u dyplomowanego z pensum 18x45-minutowa ponadwymiarowa (18 + 9 = 27 x 45 = 20,25 godzin zegarowych tygodniowo przy tablicy = ok 36 w miesiącu)to dodatkowe 2184,12 zł miesięcznie brutto. Dla porównania przykładowo tylko 2 ponadwymiarowe początkującego to już prawie 400 zł brutto miesięcznie (jeśli w miesiącu wyjdzie 8 to dokładnie 393,60 zł). Nauczyciel ma 13 tygodni urlopu a nie 4 czy 5 jak inni pracownicy. W pozostałe dni pod nadzorem szefostwa przy "gołym" zasadniczym jest najczęściej po ok 3 godziny, nie po 8,10
Ida3
rok temu
Chciałabym, żeby moi nauczyciele z okresu gimnazjum/liceum zarabiali takie pieniądze. Jestem im bardzo wdzięczna za przekazaną mi wiedze z zakresu biologi czy chemii. To właśnie dzięki nim zapisałam się do Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunek technik farmaceutyczny. W przyszłości będę robić to, co lubię za bardzo atrakcyjną pensję.
o Boże
rok temu
3900 na rękę po 18 latach pracy (w tym jest wychowawstwo i dodatek stazowy oraz motywacyjny) powodzenia w szukaniu chętnych do roboty w szkole...
haha
rok temu
Gdzie te podwyzki.. bo jak narazaie to minimlna goni.. i początkujący belfer ma nadal minimlaną mimo "podwyżek" a brakuje mu już niewiele do dyplomowanego.. po za rok z hakiem będzie minimlna 4 tys brutto a 4224 zarabia dyplomowany ;) Powodzenia w suzkaniu nauczycieli do pracy:p
Ddd
rok temu
Panie ministrze chyba 3250zł netto po 20 latach pracy nauczyciel mianowany. Proszę nie kłamać. Powinniśmy po Pana słowach rządach takich właśnie wynagrodzeń.
...
Następna strona