Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Potężne ożywienie w budowlance. Dane GUS mocno zaskoczyły

32
Podziel się:

Produkcja budowlano-montażowa była w listopadzie aż o 12,7 proc. większa niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Widać bardzo dużą poprawę w porównaniu z poprzednim miesiącem. Ekonomiści spodziewali się zupełnie innych wyników.

Potężne ożywienie w budowlance. Dane GUS mocno zaskoczyły
Najnowsze dane GUS pokazały wzrost produkcji budowlano-montażowej w Polsce (WP)

Wśród najważniejszych danych GUS, pokazujących tegoroczne odbicie w gospodarce, bardzo pozytywnie zaskakiwały wyniki sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej. Dużo słabiej wypadały dane z budowlanki. W końcu jednak mamy jakiś pozytywny sygnał.

Opublikowane właśnie statystyki produkcji budowlano-montażowej pokazały, że w ciągu roku wzrosła ona o 12,7 proc. To prawdziwy wystrzał. Listopad pod tym względem wypadł znacznie lepiej niż październik, gdy roczna dynamika była na poziomie 4,2 proc.

Poza sierpniem, gdy dynamika wzrostu produkcji budowlano-montażowej skoczyła do 10 proc., przez ostatnie miesiące wahała się w przedziale od 3,3 do 4,7 proc.

Ekonomiści wielokrotnie narzekali na słabość w budowlance. Teraz się to zmieni. Pytanie tylko - na jak długo?

Zobacz także: Rekordowo droga Wigilia. Seniorzy o świątecznych zakupach i konieczności zaciskania pasa

Duże zaskoczenie

Warto zauważyć, że ekonomiści dość pozytywnie zapatrywali się na te dane GUS, ale nie przewidzieli aż takiego wystrzału w statystykach. Prognozowali przyspieszenie wzrostu w porównaniu z wynikami października. Średnia typowań sugerowała jednak wzrost produkcji w budowlance o zaledwie 6 proc. w skali roku. Jest więc ponad dwukrotnie lepiej.

"Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu do listopada 2020 roku, zwiększyła się we wszystkich działach budownictwa" - informuje GUS.

W podmiotach realizujących roboty budowlane specjalistyczne poprawa jest 17-procentowa, w przedsiębiorstwach zajmujących się budową budynków prawie 13-procentowa, zaś w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej nieco ponad 10-procentowa.

GUS wskazuje, że sprzedaż produkcji budowlano-montażowej w listopadzie, w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku, była wyższa zarówno dla robót o charakterze inwestycyjnym - o 7,1 proc., jak i remontowym - o 21,9 proc. (przed rokiem spadek odpowiednio o 4,6 oraz 5,4 proc.).

Gospodarka przyspiesza

- Dane stanowią optymistyczny sygnał dla inwestycji w czwartym kwartale - ocenia Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

Wskazuje, że listopadowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej (również opublikowane we wtorek) sugerują, że wzrost PKB w całym 2021 roku będzie dużo silniejszy od prognoz formułowanych jeszcze miesiąc temu.

- Spodziewamy się, że polska gospodarka skończy ten rok większa o 5,4 proc. - prognozuje ekspert PIE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
No i co z teg...
8 miesięcy temu
Nominalnie wieksza. PKB wieksze i wieksze przy inflacji a dlug rzadowy sie dewaluuje i dlatego inflacje nazywa sie ukrytym podatkiem. Wszystko cacy ale nominalnie w cyferkach. Struktura gospdarcza sie zmienia,pomijam demografie, trendy energetyczne nie beda sprzylaly rozwojowi Polski. Sila nabywcza zlotego spada.
Bolek
8 miesięcy temu
Mimo ciągłego straszenia w Wirtualnej Polsce, że będzie gorzej jest sukces. Brawo PiS.
Przemek
8 miesięcy temu
to jest taki ostatni strzał, trochę jak biblijny Onan. Od stycznia zobaczycie jak się Wam gospodarka będzie "rozwijać" jak ludzie nadal będą wydawać kasę w sklepach. Pierwsze rachunki za media przyjdą, pierwsze wyższe rachunki za wszystko inne a firmy dobiją koszty i presja placowa. Oj ciężki 2022 i 2023 się szykuje. Znowu będzie trzeba z min. 5 lat po PISie sprzątać.
J23
8 miesięcy temu
12,7 wzrost w budowlance, przy wzroście cen materiałów na poziomie 80% i wzroście wynagrodzeń na poziomie 15 % mówi tylko tyle, że znacznie mniej budujemy i remontujemy w stosunku do zeszłego pandemicznego roku, przy wyższych cenach materiałów i robocizny. Ja raczej nie widzę nic optymistycznego w tych danych.
Emerald
8 miesięcy temu
To swiadczy tylko o jednym - ze stopy beda podniesione w styczniu o minimum 0.75%.
...
Następna strona