Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Branża meblarska tonie w długach. Pojedyncza firma do spłaty ma 37,6 tys. zł

65
Podziel się:

125,6 mln zł długów ma polska branża meblarska. Pandemia poważnie pogłębiła kryzys, zwiększając zadłużenie polskich firm tej gałęzi o kolejne 17 proc. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, najwięcej do spłaty mają firmy zarejestrowane w Wielkopolsce.

Branża meblarska tonie w długach. Pojedyncza firma do spłaty ma 37,6 tys. zł
Kryzys odbił się na branży meblarskiej (pixa)

Kryzys pandemiczny odbił się na branży meblarskiej. Zadłużenie przedsiębiorców zajmujących się produkcją mebli wzrosło w czasie pandemii o ponad 15 mln zł.

Firmy, które sprzedają gotowe szafy, stoły czy kanapy, zwiększyły dług o przeszło 3 mln zł. W sumie branża meblarska ma do oddania ponad 125,6 mln zł, a jej długi powiększyły się o 17 proc., czyli o 18,5 mln zł.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"

Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, najwięcej do spłaty mają firmy zarejestrowane w Wielkopolsce, ale rekordzistą jest spółka jawna z województwa łódzkiego, która musi się rozliczyć z wierzycielami na prawie 3,3 mln zł.

Problem małych firm

Średnio jedna firma meblarska działająca w Polsce ma do spłaty prawie 37,6 tys. zł.

To głównie małe firmy mają największe problemy i popadają w coraz większe kłopoty - są bardziej wrażliwe na wahania koniunktury i zatory płatnicze, a pandemia i związane z nią zawirowania gospodarcze pogorszyły ich sytuację finansową.

- W bazie KRD widnieje blisko trzy tysiące jednoosobowych działalności gospodarczych, które muszą oddać wierzycielom ponad 90 mln zł, co stanowi 70 proc. łącznego zadłużenia branży - stwierdził prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki.

Polska w światowej czołówce

Branża meblarska przed pandemią miała bardzo dobre perspektywy. Od 2016 r. sprzedaż mebli za granicę stale rośnie.

W 2020 r. polscy producenci wyeksportowali meble warte w sumie ponad 233 mln euro. Ten wynik dał rodzimej branży meblarskiej 4. miejsce na rynku światowych dostaw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(65)
Druj
11 miesięcy temu
Stodolarzy jest mnustwo gdzie robią bez działalności i faktur... Hurtownie sprzedają materiały bez faktur... Marecki, Meblart... Całe Radomsko... AMB...
Tadeusz
11 miesięcy temu
Kogo to obchodzi, jak ktoś nie potrafi prowadzić firmy to niech się zajmie czymś innym.
Przedsiębiorc...
11 miesięcy temu
Wartości zadłużeni podane w artykule są z kosmosu . Wystarczy 3-4 średniej wielkości firmy meblowe żeby zrobić 100-120 mln długu . Natomiast duże molochy zatrudniające po kilka tys ludzi mają długi liczone w setkach mln . Autor chyba miał na myśli tylko małe , rodzinne albo jednoosobowe firmy meblowe . To się zgodzę . W mojej okolicy firmy meblowe padają jak muchy i to nie przez covid tylko przez wzrost kosztów robocizny i podatków . Konkurencji z Rumuni , Bułgarii , Białorusi i Chin nie pokonamy
Andy
11 miesięcy temu
Polska wyeksportowała i sprzedała mebli w 2020r. za 11,1mld euro. W 2021r. odnotowano wzrost sprzedaży. Poziom wiedzy autora = gimbaza.
Bartfix
11 miesięcy temu
Chyba wam się coś pomyliło nasze eksport mebli za 2019 rok 11 miliardów euro
...
Następna strona