Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Potężne spadki w Niemczech. Oto powód

68
Podziel się:

Ceny producentów w Niemczech zaliczają wyraźny spadek. Są niższe, porównując miesiąc do miesiąca o 2,6 proc. Podczas gdy rynek spodziewał się spadku o 0,6 proc. Inflacja PPI spadła do poziomu nieobserwowanego w Niemczech od połowy 2021 roku.

Potężne spadki w Niemczech. Oto powód
Inflacja producencka w Niemczech spadła do poziomu nieobserwowanego od połowy 2021 roku (Adobe Stock, ©HERRNDORFF_ images - stock.adobe.com)

Co to inflacja producencka? Wskaźnik pokazujący w jak szybkim tempie rosną ceny sprzedaży produktów przemysłowych krajowym odbiorcom na różnych etapach procesu gospodarczego, jak i sprzedaży między przedsiębiorstwami przemysłowymi.

Inflacja producencka w Niemczech. Najnowsze dane

Inflacja PPI w Niemczech zaliczyła potężny spadek z 15,8 proc. rok do roku za luty do 7,5 proc. rok do roku za marzec, przy oczekiwaniu 9,8 proc. rok do roku. Miesięcznie spadek wyniósł 2,6 proc. przy oczekiwaniu spadku 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. W poprzednim miesiącu spadek wyniósł 0,3 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czarny scenariusz dla Polski. Prof. Belka: Inflacja długo nie odpuści

Oczywiście są to bardzo dobre informacje, które będą miały przełożenie na niższą presję na ceny konsumenckie, ale jednocześnie trzeba pamiętać, że producenci wciąż nie przenieśli w pełni wcześniejszych wyższych kosztów na konsumentów. To widać w dalszym ciągu we wzroście inflacji bazowej w wielu rejonach na świecie - komentuje dom maklerski XTB.

Warto pamiętać, że duża część niemieckiego przemysłu jest zasilana gazem. Ceny w zeszłym roku w marcu i kwietniu znajdowały się w pułapie 100-200 EUR/MWh. Obecnie ceny oscylują w okolicach 40 EUR/MWh, a magazyny gazu w krajach UE są znacznie wyższe niż w ostatnich kilku latach, głównie za sprawą znacznie zmniejszonego zużycia. Wobec tego spadek cen producenckich to głównie efekt niższych cen gazu oraz innych nośników energii - wskazują eksperci XTB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
Mark
10 miesięcy temu
Janusze biznesu tak się zachlysneli podwyżkami że ceny mamy wyższe niż na zachodzie oprócz paru produktów, koszty mniejsze zarobki 3 razy mniejsze, na świecie tanieje u nas drożeje bo co nam zrobia.
Irek
10 miesięcy temu
Dlaczego w niemczech nie ma limitów energii ? Chyba nie ma w żadnym innym kraju jak Polska. Rząd handluje emisjami a nam każe oszczędzać.
Rodak z DE
11 miesięcy temu
W Polsce jest drożyzna, nie opłaca się do Polski przyjeżdżać. Euro po 4,60 zł to jakaś kpina. W tej chwili w Niemczech jest taniej aniżeli w Polsce.
Tadek
11 miesięcy temu
Biedny kraj, przecież wojnę przegrali
jol
11 miesięcy temu
Niemcy niech Polakom zwrócą miliardy za drugą wojnę bo dorobili się kosztem Polaków i teraz udają bogaczy
...
Następna strona