Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Powtórka z Rospudy? "To będzie rzeź". Szykuje się wojna o drogę

52
Podziel się:

Planowana południowa obwodnica Augustowa, która ma przebiegać przez tereny o wysokiej wartości przyrodniczej, budzi obawy o przyszłość Puszczy Augustowskiej. Przebieg drogi ma przeciąć obszary chronione. "To będzie rzeź" - alarmują ekolodzy.

Powtórka z Rospudy? "To będzie rzeź". Szykuje się wojna o drogę
Przebieg obwodnicy Augustowa ma przeciąć obszary chronione (East News, Kosc/AGENCJA WSCHOD/REPORTER)

O planach budowy obwodnicy Augustowa, która ma biec z północy na południe, pisze "Gazeta Wyborcza". Początkowo miała ona przeciąć dolinę Rospudy, która jest obszarem o dużej wartości przyrodniczej. Pomimo sprzeciwu ekologów, rząd Prawa i Sprawiedliwości rozpoczął prace nad tym projektem. Ostatecznie trasa została zmieniona i przeszła koło miejscowości Raczki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rosja sprzedaje to, co ukradła. Uderzenie w całą Unię Europejską

Obecnie w związku z planami budowy południowej obwodnicy Augustowa, szykuje się kolejna walka o ochronę przyrody. Ekolodzy mówią wprost: to będzie rzeź Puszczy Augustowskiej - czytamy w dzienniku.

Nowa trasa ma zostać poprowadzona tak, że od krajowej "ósemki", przed Augustowem, przez lasy przebiegnie w stronę jeziora Sajno, przetnie drogę do Lipska i dalej – przez lasy – do drogi w stronę Ogrodnik i granicy z Litwą. Jak informuje dziennik, to oznacza, że przejdzie przez teren, który już w 2007 roku został objęty ochroną jako Pomnik Historii. Chodzi o obszary związane z Kanałem Augustowskim, który jest kandydatem do wpisania na listę UNESCO.

Budowa obwodnicy Augustowa znalazła się w programie 100 obwodnic rządu Prawa i Sprawiedliwości. Prace rozpoczęły się pod koniec 2019 roku.

- Początkowo analizowano sześć wariantów, potem - w drugiej połowie 2020 roku - rekomendowano do dalszych prac trzy warianty. Przeprowadzona analiza wskazała jednak - jako najkorzystniejszy - wariant 2, który wypadł najlepiej pod kątem kryterium technicznego, środowiskowego, ekonomicznego i społecznego - mówi w rozmowie z "GW" rzecznik białostockiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Rafał Malinowski. Wybrany wariant zlokalizowany jest w przeważającej części na terenie miasta Augustów. - informuje dziennik.

Drogowcy: budowa drogi nie zagrozi przyrodzie

Obwodnica Augustowa ma być częścią modernizacji całego ciągu DK16 między Augustowem a granicą państwa w Ogrodnikach. Ma więc zapobiec wjeżdżaniu ciężarówek do miasta właśnie od strony Ogrodnik - czytamy w "GW".

Jak informuje dziennik, GDDKiA przekonuje, że przyszła trasa będzie bezpieczna dla środowiska naturalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(52)
andrzej 62
3 miesiące temu
Nowych dróg nie budować. Istniejące zlikwidować. Na całym terenie PL utworzyć Park Narodowy a polaków pozamykac w skansenach. Tych co sie do skansenów nie zmieszczą do roboty do raichu. Skąd my to znamy ? Dejawu jakieś czy co ?
mjrek
3 miesiące temu
problem żeby mapę wstawić do artykułu ???
Bolo
3 miesiące temu
Nie wolno budować drogi, NIE WOLNO, NIE!!!!!!
Hhfdryuhb
3 miesiące temu
W krajach pokoju i spokoju śmieszne problemy. Drogowcy Opamiętajcie się. Tymczasem w Nablusie strefa Gazy armia Izraela dokonała kolejnej zbrodni na ludności Palestyny. Zbombardowali punkt rozdania żywności w czasie zgromadzenia tam ludzi. Nie żyje 112, rannych 720 Palestyńczyków, wiele dzieci i kobiet. ONZ zapowiedział zbadanie zbrodni kolejnej Netanjahu. Polskie media nie informują o tym.
Kjhhjko
3 miesiące temu
Drogowcy Opamiętajcie się. Tymczasem w Nablusie strefa Gazy armia Izraela dokonała kolejnej zbrodni na ludności Palestyny. Zbombardowali punkt rozdania żywności w czasie zgromadzenia tam ludzi. Nie żyje 112, rannych 720 Palestyńczyków, wiele dzieci i kobiet. ONZ zapowiedział zbadanie zbrodni kolejnej Netanjahu. Polskie media nie informują o tym.
...
Następna strona