Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Pożar w Nowej Białej. Rządowe pieniądze dla pogorzelców trafią na konto gminy

6
Podziel się:

Pogorzelcy, którzy ucierpieli w wielkim pożarze budynków w Nowej Białej, otrzymają zasiłki ze środków rządowych. Pieniądze mają pojawić się na koncie gminy już w poniedziałek (21.06).

Pożar w Nowej Białej. Rządowe pieniądze dla pogorzelców trafią na konto gminy
Pożar w Nowej Białej wybuchł w sobotę (19.06.) (PAP, Grzegorz Momot)

W poniedziałek (21.06) wpłyną na konto gminy Nowa Biała pierwsze pieniądze przeznaczone na zasiłki dla pogorzelców, którzy ucierpieli w ogromny pożarze w tej gminie.

- Ministerstwo Finansów od razu przekazało nam środki, o które wystąpiliśmy. Na tym etapie wniosek gminy dotyczy zasiłków do 6 tys. zł na pomoc doraźną – powiedziała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Władze gminy Nowa Biała złożyły wnioski dotyczące 27 rodzin mieszkających w 25 budynkach – w sumie to kwota 162 tys. zł.

Zobacz także: Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

W poniedziałek na konto gminy Nowa Biała trafi pierwsza część środków przeznaczonych na zasiłki dla poszkodowanych w pożarze – poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo.

Oprócz zasiłku w kwocie do 6 tys. poszkodowani mogą również uzyskać do 20 tys. zł na remont budynku lub lokalu mieszkalnego. W szczególnych udokumentowanych przypadkach kwota może być wyższa, ale nie może przekroczyć 100 tys. zł. Kwota zostanie pomniejszona też o 6 tys. zasiłku celowego.

Na odbudowę budynku lub lokalu mieszkalnego poszkodowani mogą uzyskać zasiłek nawet do 200 tys. zł. W tym przypadku niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki i oszacowanie szkody przez osobę uprawnioną.

Na pomoc pogorzelcom milion złotych przekaże także samorząd województwa małopolskiego. - Reakcja musi być natychmiastowa. Przeznaczamy w pierwszym etapie ponad milion złotych na pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej. Przeznaczymy na każdy budynek zamieszkały blisko 50 tys. złotych. Na bieżąco będziemy analizować sytuację i jeśli będzie taka potrzeba, pomoc będzie kontynuowana. Zadbamy o każdą rodzinę, która ucierpiała w tym pożarze – poinformował marszałek Witold Kozłowski.

Pożar wybuchł w Nowej Białej w sobotę (19.06). Uszkodzeniu uległo 25 budynków mieszkalnych, w których mieszkało 27 rodzin — w sumie ponad 100 osób. Ponadto spłonęło lub zostało uszkodzonych około 50 obiektów gospodarczych.

W gaszeniu pożaru uczestniczyło 107 zastępów, 400 strażaków PSP i OSP z dziewięciu powiatów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
babcia
11 miesięcy temu
Jakie rządowe? Rząd nie ma swoich pieniędzy, to nasze - podatników pieniądze. To my wszyscy pomagamy pogorzelcom.
lechu
11 miesięcy temu
rzdowe pieniadze
tatuś
11 miesięcy temu
Oczywiście że to wielka strata dla tych ludzi . Nie neguję też pomocy w pewnych sytuacjach . Tu pogorzelcy mogą otrzymać 100 bądż 200 tyś na odbudowę , i fajnie ale mam pytanie . Na jakiej podstawie prawnej ? Czy ci ludzie byli ubezpieczeni ponieważ jest obowiązkowe OC budynków . Znam ludzi którym się spalił dom i nie dostali nic poza odszkodowaniem od ubezpieczyciela . Jaka jest różnica pożaru domu w Nowej Białej i u wspomnianych prze zemnie ludzi ? Ja nie widzę żadnej poza tym że politycy mogą się po promować przy okazji tej tragedii .
jakie rządowe...
11 miesięcy temu
współczuje wszystkim, ale jakie rządowe pieniądze ? gdzie na świecie rząd ma pieniądze?
Eleonora
11 miesięcy temu
Tak naprawdę to nic albo niewiele da. Wielu zwyczajnych powodzian z "97 roku do tej pory nie odzyskało dawnego statusu mieszkaniowego, tj. własnego domku. A nawet jeśli coś mają, to o niskim standardzie itp. Nieliczni, którzy się odbili, to np. dzięki ciężkiej pracy na Zachodzie albo wyjazdowi syna w charakterze żołnierza do Afganistanu. Smutne, ale prawdziwe. Młodzi to jeszcze-jeszcze. Ale starsi to kaplica.