Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Praca. Od wtorku urzędy w Polsce pracują tylko zdalnie. Na razie przez dwa tygodnie.

412
Podziel się:

Interesanci muszą uzbroić się w cierpliwość - od tego tygodnia obsługa we wszystkich urzędach będzie odbywała się głównie poprzez internet, telefon i pocztę. Najpilniejsze sprawy będą jednak załatwiane od ręki - zaznacza rząd.

Praca. Od wtorku urzędy w Polsce pracują tylko zdalnie. Na razie przez dwa tygodnie.
Lubliniec 20.10.2020 r. Skrzynka wrzutowa ZUS, do ktorej petenci wrzucaja wnioski np o umorzenie skladek ZUS w zwiazku z pandemia COVID-19 - ilustracja. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego uzgodniły, że wszystkie urzędy administracji państwowej i samorządowej przechodzą od wtorku, 3 listopada na pracę zdalną. W poniedziałek rząd wyda i opublikuje stosowne rozporządzanie w tej sprawie.

Rozwiązanie takie planowane jest na razie na dwa najbliższe tygodnie, ale z możliwością jego wydłużenia.

O przechodzenie na pracę zdalną wszystkich jednostek administracji publicznej zaapelował w ubiegły piątek premier Mateusz Morawiecki. Prosił, by wszyscy pracownicy, którzy nie muszą wykonywać swojej pracy stacjonarnie, wykonywali ją od poniedziałku przez co najmniej dwa tygodnie w domach.

Zobacz także: Wirus nie zniknie. Utrudnienia nawet do wiosny

W sobotę Morawiecki spotkał się z wiceministrem spraw wewnętrznych Pawłem Szefernakerem oraz z przedstawicielami strony samorządowej.

"W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada" – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Zaznaczono, że w nowym rozporządzeniu rząd upoważni kierowników urzędów do zorganizowania pracy w ten sposób, by nie ucierpieli na tym obywatele. Wyłączenie placówki ma odbyć się tak, by nie wpływało to na bieżącą obsługę interesantów, szczególnie w kwestiach związanych z podstawowymi świadczeniami publicznymi.

Zarówno strona rządowa, jak i samorządowa zgodziły się również, że zamknięcie urzędów nie może spowodować zamrożenia działalności gospodarczej w kraju. Nowe firmy będą więc rejestrowane, wydawane będą pozwolenia na budowę, rozstrzygane przetargi publiczne.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, "rząd i samorząd zwrócą się też wspólnie do Senatu o wprowadzenie do procedowanej tam obecnie ustawie antycovidowej, zawieszenia lub wydłużenia biegu ustawowych terminów administracyjnych oraz uelastycznienia i odroczenia innych terminów i procedur, które ustawy wyznaczają w sposób sztywny, a których urzędnicy nie będą w stanie dotrzymać z powodu wprowadzenia zdalnego trybu pracy".

Na stronach internetowych wielu urzędów pojawiły się telefony, pod którymi można skontaktować się z urzędnikami, by załatwić sprawę. Przy wielu placówkach wystawiono już urny na dokumenty.

Większość spraw można załatwić poprzez platformy internetowe – np. poprzez e-obywatel.gov.pl.

Na portalu tym można złożyć wnioski dot. m.in. wydania dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy. Można tam również sprawdzić swoje punkty karne i odwołać się od mandatu, wyrejestrować lub zarejestrować samochód.

By założyć tam konto, wcześniej trzeba postarać się o profil zaufany. Można go wyrobić bez wychodzenia z domu np. w banku, w którym posiadamy konto osobiste.

Jak wynika z danych szefa Służby Cywilnej, w czasie trwania pandemii, z pracy zdalnej w najmniejszym stopniu do tej pory korzystały te jednostki administracji publicznej, które bezpośrednio obsługiwały obywateli.

Najwięcej, bo aż 43 proc. pracowników zdalnych jest w ministerstwach i KPRM. W urzędach centralnych jest to aktualnie co piąty pracownik.

W urzędach wojewódzkich na pracy zdalnej jest obecnie 16 proc. zatrudnionych – to o 3 proc. więcej, niż na początku pandemii. Natomiast w urzędach administracji terenowej (szczebla powiatowego i wojewódzkiego) na pracy zdalnej było tylko 2 proc. urzędników.

Największy odsetek urzędników pracujących zdalnie jest na Mazowszu – 23 proc., a najniższy na Lubelszczyźnie – tylko 1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(412)
olo22
3 lata temu
ciekawe jak redaktorek zarejestrował samochód przez internet ? na e-Puap jest tylko możliwość zgłoszenia sprzedaży-kupna samochodu przez internet ale nie można zamówić kolejki w urzędzie ani zmienić numerów rejestracyjnych czy przerejestrować pojazdu na siebie. PCC-3 tez można sobie tylko wypełnić online i wydrukować bo system nie pozwala na wysłanie deklaracji bezpośredni do urzędu.
Beti
3 lata temu
Nie wszystkie urzędu są pozamykane usc musi działać bo zgonu nie załatwisz inaczej i tekst że rodzice urzędników mają zapewnioną opiekę mnie rozsmieszyl
obywatel
3 lata temu
Widać podział społeczeństwa, sklepy niech funkcjonują też przez okienko. Urzędas z nudów pójdzie sobie poprzeglądać półki w markecie i tam nic nie złapie. Brawo wy!
dar
3 lata temu
Wielkie kłamstwo zobaczcie wszystkie Urzędy Skarbowe są otwarte i normalna obsługa jak przed pandemią. Każdy to potwierdzi !!!!! Łapka w górę jeśli mówię prawdę. Sami sprawdźcie jak nie wierzycie......
pracownik
3 lata temu
Urzędy Skarbowe są otwarte i przyjmują podatników!!!! Nie ma żadnej zdalnej to kłamstwo!!!!
...
Następna strona