Notowania

Prace na Zakopiance. Najdłuższy tunel w Polsce zyskał kolejne metry

Pod górą Mały Luboń wydrążono już 1889 m prawego tunelu i 1164 lewego – informuje GDDKiA. Warty 968 mln zł przekop ma poprawić przepustowość Zakopianki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Tunel ma kosztować prawie miliard złotych. (Fot: GDDKiA)

Dwukomorowy tunel pod Luboniem Małym jest wyjątkowym w skali naszego kraju przedsięwzięciem. Ma być najdłuższym w kraju i ostatecznie liczyć 2,06 km długości.

Jak poinformowała w środę Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, do tej pory wydrążonych zostało 1889 m prawego tunelu i 1164 lewego.

”Od strony południowej wydrążono wlot pod wentylatornią do lewego tunelu” – dodaje w komunikacie GDDKiA.

Powstaje najdłuższy tunel drogowy w Polsce

Kierowcy przejechać mają nim dopiero w 2021 r. Głównym wykonawcą jest inna włoska spółka, Astaldi. Jego budowa ma kosztować ponad 968 milionów złotych.

Zakopianka liczy sobie 102 km.
Zakopianka się zmienia. Adamczyk: "Tej drogi się nie powstydzimy"

Jak przekonuje GDDKiA, tunel na S7 ma poprawić przepustowość Zakopianki.

(GDDKiA)
(Fot: GDDKiA)

Ekspert ds. transportu i rozwoju regionalnego Instytutu Sobieskiego dr Łukasz Zaborowski, w rozmowie z money.pl wyraził jednak wątpliwość co do ostatecznej skuteczności trwającej od trzech lat przebudowy Zakopianki.

- Otwarcie tunelu w żaden sposób nie pomoże, a wręcz przeciwnie. Korki będą jeszcze większe. Zwiększy się bowiem ruch na tej drodze. Właśnie się o tym przekonujemy – mówił nawiązując do ostatnich korków mimo otwarcia nowego odcinka drogi.

Zakopianka liczy sobie 102 km.
Zakopianka wciąż będzie zakorkowana. Ekspert: "Tu nawet tunel nie pomoże"

Jak wyjaśnia, nawet jeśli sama trasa w odcinkach będzie przejezdna, wąskim gardłem staną się nieprzygotowane na taki ruch miasta. To tam będą się tworzyć gigantyczne korki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-10-2019

redaNajlepiej to byłoby nic nie robić jak za tuska!!!!!!!!!!!

17-10-2019

CiepielPierwszy raz słyszę, żeby wybudowanie jakiejś drogi nasiliło korki - przecież jak tu będą korki, to gdzie indziej będą mniejsze. To tak, jakby nie … Czytaj całość

17-10-2019

tedmieszkam około 70 km od zakopanego ale moja żona ubzdurała sobie, że zakopane jest najładniejsze a ja mówię może i ładne ale jest wiele innych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)