Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KRO
|

Pracodawca dowie się, kto jest zaszczepiony? "To potrzebna im informacja"

120
Podziel się

Pracodawcy potrzebują informacji, który z pracowników jest zaszczepiony - nie ma wątpliwości Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Na ten moment szefowie jednak nie mogą żądać od podwładnych, by ci złożyli deklaracje na temat szczepienia przeciwko koronawirusowi - pisze "Rzeczpospolita".

Pracodawca dowie się, kto jest zaszczepiony? "To potrzebna im informacja"
Pracodawca powinien wiedzieć, który pracownik się zaszczepił - nie ma wątpliwości Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. (Materiały WP, Adobe)
bErsKnbF

Pracodawcy chcą wiedzieć, którzy z ich pracowników zdecydowali się zaszczepić przeciwko COVID-19. Dotyczy to przede wszystkim pracy w fabrykach, gdzie nie ma możliwości wysłać zatrudnionych na pracę zdalną.

Dlatego też pracodawcy coraz usilniej naciskają na rządzących, by ci umożliwili im weryfikację osób zaszczepionych. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z "Rz" podkreśla, że lada dzień w Polsce wybuchnie IV fala koronawirusa związana z wariantem Delta.

- Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy - wyjaśnia Robert Lisicki.

bErsKnbH
Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

Na dziś jednak nikt nie może zażądać certyfikatu szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Dotyczy to pracodawców, ale również hotelarzy czy restauratorów lub organizatorów turystyki. Nadal nie ma bowiem odpowiedniej podstawy prawnej, którą wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział ponad tydzień temu.

bErsKnbN

- Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski - tłumaczył. - Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów - dodał.

Zaszczepieni mogą poinformować o tym dobrowolnie. Ale tutaj i tak pojawiają się problemy z przetwarzaniem takich danych. Informacja o przyjęciu szczepionki to dane medyczne, czyli są traktowane w sposób szczególny, co narzuca RODO.

Swoje stanowisko w tej kwestii wydał już Urząd Ochrony Danych Osobowych. UODO stwierdził, że jedyną możliwością uzyskania informacji o zaszczepieniu jest samodzielnie i nieprzymuszone pokazanie certyfikatu covidowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErsKnci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
roszczeniowe ...
3 godz. temu
A ja chcę się dowiedzieć który z tzw. pracodawców łamie prawo. To również potrzebna informacja.
nick
wczoraj
Do pracy np. z żywnością wymagana książeczka sanepidu i brak chorób, czy tam ktoś mówi o dyskryminacji, pogwałceniu praw? Po prostu COVID jako wymaganie sanitarne, rozszerzyć obowiązek sanitarny, nie tylko dla osób mających kontakt z klientem, żywnością, ale również pośredni kontakt, czyli z kontakt towarem, który trafi do klienta.
Maniek
2 dni temu
No dobrze nie szczepisz się tracisz pracę i co dalej?nagle w pośredniaku zrobią się gigantyczne kolejki i co Państwo będzie płaciło połowie Polaków? Co zrobi pośredniak co zobi państwo z tymi ludźmi? Zostawi na bruku? Banda buractwa siedzi w tym rządzie.... Dyskryminacja człowieka i pogwałcenie praw... Partacze.. Ciekawe ilu polityków się zaszczepiło i ilu lekarzy.... Hmmmm...
bErsKncj
matka
2 dni temu
mobbing i dyskryminacja, konstytucja, kodeks pracy i sumienie
Mórgrabia
2 dni temu
czego się boicie zaszczepieńcy przecież jesteście zaszczepieni !!!
...
Następna strona