Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Pracodawca dowie się, kto jest zaszczepiony? "To potrzebna im informacja"

145
Podziel się:

Pracodawcy potrzebują informacji, który z pracowników jest zaszczepiony - nie ma wątpliwości Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. Na ten moment szefowie jednak nie mogą żądać od podwładnych, by ci złożyli deklaracje na temat szczepienia przeciwko koronawirusowi - pisze "Rzeczpospolita".

Pracodawca dowie się, kto jest zaszczepiony? "To potrzebna im informacja"
Pracodawca powinien wiedzieć, który pracownik się zaszczepił - nie ma wątpliwości Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan. (Materiały WP, Adobe)

Pracodawcy chcą wiedzieć, którzy z ich pracowników zdecydowali się zaszczepić przeciwko COVID-19. Dotyczy to przede wszystkim pracy w fabrykach, gdzie nie ma możliwości wysłać zatrudnionych na pracę zdalną.

Dlatego też pracodawcy coraz usilniej naciskają na rządzących, by ci umożliwili im weryfikację osób zaszczepionych. Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan w rozmowie z "Rz" podkreśla, że lada dzień w Polsce wybuchnie IV fala koronawirusa związana z wariantem Delta.

- Pracodawcom potrzebna jest jednak informacja na temat tego, kto jest już zaszczepiony, przez co stanowi mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania COVID-19, a kto właśnie dostał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa i powinien być odizolowany od reszty pracowników i klientów danego przedsiębiorcy - wyjaśnia Robert Lisicki.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

Na dziś jednak nikt nie może zażądać certyfikatu szczepienie przeciwko SARS-CoV-2. Dotyczy to pracodawców, ale również hotelarzy czy restauratorów lub organizatorów turystyki. Nadal nie ma bowiem odpowiedniej podstawy prawnej, którą wicepremier Jarosław Gowin zapowiedział ponad tydzień temu.

- Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski - tłumaczył. - Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów - dodał.

Zaszczepieni mogą poinformować o tym dobrowolnie. Ale tutaj i tak pojawiają się problemy z przetwarzaniem takich danych. Informacja o przyjęciu szczepionki to dane medyczne, czyli są traktowane w sposób szczególny, co narzuca RODO.

Swoje stanowisko w tej kwestii wydał już Urząd Ochrony Danych Osobowych. UODO stwierdził, że jedyną możliwością uzyskania informacji o zaszczepieniu jest samodzielnie i nieprzymuszone pokazanie certyfikatu covidowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Czarek
2 lata temu
Rozumiem , że przepis będzie działał w obydwie strony. Czyli wchodząc na teren zakładu pracy jako pracownik będę mógł się dowiedzieć czy pracodawca jest zaszczepiony. To może być bardzo cenna informacja dla "służb" których podobno "nie ma" zwłaszcza w przypadku prezesów i członków zarządu firm strategicznych.
Akolodo
2 lata temu
Wirtualna Polska do której Money należy zainkasowała dwieście tysiączków za sianie propagandy (wiadomość na fejsie zamieścił Tomek Bancer). Piękny artykuł. Godny.
Przemek
2 lata temu
A ja poproszę dane o zarobkach wszystkich dyrektorów i prezesów w spółce oraz jawność majątkową wraz z rodzinami. Chcę wiedzieć czy nie robią w jajo zwykłych Pracowników i czy można za ciężką pracę grupowo zażądać więcej. Kur... co tu się dzieje, szczepionki są DOBROWOLNE, tak nadal jest, jak ktoś jest chory to idzie do lekarza i tyle. Czy potraficie ze zrozumieniem czytać dane: ZASZCZEPIENI TAKŻE SIĘ ZARAŻAJĄ I TAKŻE TRANSMITUJĄ WIRUSA NA INNE OSOBY.
Piotr
2 lata temu
pracodawca moze mi naskoczyc. moge siebzwolnic, nie ma problemu. znajde prace w innym kraju, bardziej przyjaznym
Minokto
2 lata temu
Zobaczcie kto zasiada we władzach federacji przedsiębiorców której bardzo zależy na wprowadzeniu tych przepisów
...
Następna strona