Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Michał Krawiel
Michał Krawiel
|

Certyfikat covidowy. Limit to martwy zapis

76
Podziel się

Limit zaszczepionych na imprezach i w hotelach to martwy przepis. Nie ma podstaw prawnych do sprawdzania tego typu zaświadczeń. Zdaniem Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) jedyną możliwością jest samodzielnie i nieprzymuszone pokazanie certyfikatu covidowego.

Certyfikat covidowy. Limit to martwy zapis
UODO zakwestionował podstawy prawne do sprawdzania certyfikatu covidowego (Materiały WP, Adobe)
bEqSapXF

Urząd Ochrony Danych Osobowych odniósł się do tematu wyłączenia zaszczepionych z limitu osób na imprezach. Zdaniem UODO nie ma podstaw prawnych do tego, żeby organizatorzy imprez mogli żądać zaświadczenia o zaszczepieniu od uczestników wydarzenia.

Rządowe rozporządzenie z 6 maja 2021 nie daje takich narzędzi prawnych organizatorom imprez oraz hotelarzom. UODO wskazuje jednak pewne rozwiązanie.

"Organizator wydarzenia nie może od nas żądać informacji na temat naszego zaszczepienia, ale za to możemy pokazać je z własnej i nieprzymuszonej woli" - pisze UODO w komunikacie.

bEqSapXH

Informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia i stanowią szczególną kategorię danych osobowych. Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną i dopuszczalne oraz legalne po spełnieniu przynajmniej jednej z przesłanek określonych w przepisach RODO.

Zobacz także: Obniżona stawka ryczałtu w Polskim Ładzie. Skorzystają pielęgniarki, pracownicy IT i prawnicy

Rządowe rozporządzenie nie reguluje możliwości żądania od klientów tego typu danych, a dodatkowo nie określa, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Dlatego też jedyną możliwością wyłączenia z limitów jest samodzielne okazanie tego typu zaświadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqSapYi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Rasputin
4 tyg. temu
Najpierw wprowadzili certyfikaty dla bydla, drobiu I trzody chlewnej, teraz przyszedl czas na ludzi..
ndjda
miesiąc temu
zaraz bedzie delta i tak wszystko zamkna, w izraelu ludziroadaja na delte mi szCzepienia na pajzera
docent1950
miesiąc temu
... zatem po co ta cala fikcja? ... Skoro mamy takie prawo , dokladnie "puste" prawne przepisy, to swiadczy wylacznie o prawodawcach ...
bEqSapYj
Realista
miesiąc temu
I zgadzacie się z tym absurdem?? Na prawdę chcecie by to miało rację bytu? Ok zgadzajcie się, a za chwilę bedziecie móc certyfikaty czy macie trądzik, bo może być objawem srowida.
Zaszczepiony
miesiąc temu
Kto nie chce niech sie nie szczepi jego wola ale nie piszcie bzdur o szczepionkach i covidzie bo to prawda a wy i tak bedziecie zaszczepieni predzej czy pozniej.Hehehe.
...
Następna strona