Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Koronawirus. Hotele sprawdzą, czy jesteś zaszczepiony. Gowin: przygotowujemy wykładnię

13
Podziel się:

Już w przyszłym tygodniu ma być jasne, w jaki sposób hotelarze sprawdzą, czy dana osoba jest w pełni zaszczepiona przeciwko COVID-19 - zapewnił w Radiu Zet wicepremier Jarosław Gowin. Przyznał też, że na dziś nie ma podstawy prawnej, pozwalającej sprawdzać, czy osoba jest zaszczepiona.

Koronawirus. Hotele sprawdzą, czy jesteś zaszczepiony. Gowin: przygotowujemy wykładnię
Hotele sprawdzą, czy goście są zaszczepieni przeciwko COVID-19. Wicepremier Jarosław Gowin zdradził szczegóły. (Materiały prasowe, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)

Jarosław Gowin w rozmowie w Radiu Zet przyznał, że obecnie hotelarze nie mają jak zweryfikować, czy ich goście są zaszczepieni przeciwko COVID-19, gdyż nie umożliwia im tego prawo. A to o tyle istotne, że osoby zaszczepione mają się nie wliczać do limitów obłożenia w hotelach.

Wicepremier i szef resortu rozwoju wyjawił, że trwają prace nad stworzeniem odpowiedniej podstawy prawnej. Przyznał zarazem, że nie jest to łatwe zadanie.

- Prawnicy zastanawiają się w tej chwili, jaką podstawę prawną stworzyć. [...] Istotnie, w moim przekonaniu, takiej podstawy prawnej nie ma - podkreślił szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

W czwartek o tym problemie dyskutowali wicepremier, premier Mateusz Morawiecki i członkowie Rady Przedsiębiorczości. A problem jest palący, ponieważ podobne regulacje chce wprowadzić większość państw unijnych.

- Sytuacja jest od strony prawnej bardzo złożona. Nie dotyczy to tylko Polski - zaznaczył Jarosław Gowin. - Jak do tej pory ani w Polsce, ani w innych krajach nie ma jednoznacznej opinii konstytucjonalistów - dodał.

Co zatem mają zrobić w tej sytuacji hotelarze? Wicepremier zapewnił, że w tej sprawie będzie stanowisko rządu, a w nim "będzie pewna wykładnia", jak sam stwierdził.

- Dzisiaj ani pracodawca, ani w tym przypadku przedsiębiorca, nie może oczekiwać od swoich klientów wykazywania się takimi dokumentami - przyznał. Wskazał też, kiedy rząd zamierza opublikować ową wykładnię.

- To musi być w przyszłym tygodniu. Prace trwają intensywnie - zapewnił wicepremier. Przyznał też, że pandemia koronawirusa jest sytuacją bez precedensu, na którą państwa nie były przygotowane pod kątem prawnym. Dlatego też dzisiaj gorączkowo są potrzebne jego wykładnie, które umożliwią realne stosowanie mechanizmów przeciwdziałania pandemii.

- Gdyby to była kwestia decyzji rządu, ta decyzja [o weryfikacji zaszczepionych - red.] dawno by już zapadła. To jest kwestia odpowiedniego uzasadnienia od strony prawnej i prowadzenia działań zgodnych z polską konstytucją - wyjaśnił Jarosław Gowin.

- Albo będzie konieczny akt legislacyjny, albo będzie wydana odpowiednia interpretacja, która stanowiłaby podstawę do podejmowania decyzji przez przedsiębiorców - dodał.

W ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili kolejne poluzowanie obostrzeń epidemicznych. Oprócz podniesienia limitów zajętych miejsc m.in. w hotelach do 75 proc. ogłoszono, że nie będą do nich wliczane osoby zaszczepione.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
realista
rok temu
Tego NIE DA SIĘ zrobić zgodnie z prawem. Karta szczepień to tajemnica lekarska i tylko lekarz może mieć do niej dostęp, a nie hotelarz.
KONSTYTUCJA.
rok temu
Pan Gowin zapewne wie co sie stanie, jeśli wprowadzą w życie ustawę lub rozporządzenie niezgodne z Ustawą Zasadniczą? Nie wie? To ja wam napiszę: każdy pozew sądowy, który zostanie złożony o dyskryminacje z Art.32 ust.2 Konstytucji RP będzie rozpatrzony pozytywnie. Chyba, że PiS zmieni ten zapis konstytucji to wówczas ok. Ale na razie mamy zakaz dyskryminacji ludzi z jakiejkolwiek przyczyny. Ja bym się Panie Gowin zastanowił. Wybory juz za 2 lata.
Leśny dziad
rok temu
Piękne pole do wyłudzania łatwych odszkodowań od przedsiębiorców, pracodawców etc. Wystarczy, że właściciel obiektu, pracodawca etc poprosi o dokument potwierdzający zaszczepienie w obecności świadka i bingo, to są dokumenty medyczne, do których wglądu nie ma moja małżonka jeśli na to nie wyrażę zgody... Prosty proces, proste pieniądze i każdy prawnik to potwierdzi :)
rada
rok temu
byłem w tygodniu u pani kardiolog, zapytała się czy się szczepię, mówiłem, że nie, ona mówi , że bardzo dobrze, bo sama też nie zamierza się szczepić
upał
rok temu
przecież zaszczepieni mają w domach siedzieć, podobno słońce im szkodzi