Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Pracodawcy boją się drugiej fali epidemii. Spada liczba ofert pracy

12
Podziel się:

Barometr Ofert Pracy sygnalizuje problemy. Spadek liczby ofert zatrudnienia, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, w samym wrześniu zanotowało 15 z 16 województw.

Pracodawcy boją się drugiej fali epidemii. Spada liczba ofert pracy
Wraz z drugą falą epidemii ubyło ofert pracy.

W całej Polsce, z wyjątkiem województwa zachodniopomorskiego, widoczny był we wrześniu spadek liczby ofert zatrudnienia. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w woj. podkarpackim, mazowieckim i podlaskim - wynika z Barometru Ofert Pracy (BOP).

BOP przygotowywany jest przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Badanie to wskazuje na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu.

Okazuje się, że województwa o największym wzroście zakażeń wykazały także wyraźne spadki liczby ofert pracy. W relacji do stycznia ofert jest wszędzie mniej. Nieco lepsza sytuacja panuje w woj. zachodniopomorskim, opolskim oraz lubuskim.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Należy zaznaczyć, że te dwa ostatnie województwa obecnie cechują się relatywnie niską liczbą zakażeń na COVID-19. Wykazują one także relatywnie niskie tempo wzrostu liczby zakażeń w skali miesiąca.

"Ten drugi wskaźnik w obecnych warunkach uważamy za najważniejszy, ponieważ to on będzie decydował o kolorze strefy, do której województwo będzie należało, co z kolei będzie się wiązało w ograniczeniami epidemicznymi oraz w konsekwencji spadkiem popytu na pracę" - wskazują twórcy badania.

Zaznaczają, że największa obawa w postaci drugiej fali COVID-19 najprawdopodobniej się sprawdzi. Obecnie rząd nie wprowadził jeszcze większych ograniczeń epidemicznych jak to było w marcu, ale mimo wszystko zagrożenie powtórnej kwarantanny istnieje. Ponadto, w listopadzie/grudniu sytuacja może ulec pogorszeniu z powodu sezonowej grypy.

Według ekspertów optymistyczny scenariusz ożywienia o postaci litery “V” z dalszym wzrostem jest mało realistyczny. W obecnych warunkach bardziej prawdopodobny scenariusz to przebieg recesji w kształcie litery “W”, a więc z drugą falą obostrzeń spowodowanych nasileniem zakażeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
Felek
3 lata temu
To beda wakacje super człowiek wyjedzie sobie na odpoczynek zaluzony a tylko ci co nie byli w lipcu i sierpniu sza odpoczac i nabrac sily i nowe pomysły
Domi
3 lata temu
Andrzej pojechał autobusem po Ukraińców. Żenujący ten pseudoprezydent. Pozdrawiam
DS
3 lata temu
Tata epidemia, ze umiera się tak jak zawsze... Cyrk i hucpa żeby wykończyć starszych, dzieci, przejąć majątki tych co niezależni... Komunizm nadciąga...
Pinokio Mateu...
3 lata temu
Wirus jest w odwrocie!!!
Andrew
3 lata temu
Uzyskałem informację że w połowie października będzie zdecydowany spadek zakażonych będziemy wyplaszczac.