Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
01.04.2020 11:33

Pracownicy sezonowi. Branża apeluje o ułatwienia

Unia Owocowa apeluje o ułatwienie cudzoziemcom, zatrudnianym w charakterze pracowników sezonowych, przekraczanie granic państw członkowskich UE. Obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią mogą sprawić, że w czasie zbiorów zabraknie rąk do pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Z powodu pandemii koronawirusa może zabraknąć pracowników sezonowych.

- Pracownicy sezonowi pełnią kluczową rolę podczas nadchodzącego sezonu i zbliżających się zbiorów. Niedobór siły roboczej podczas zbiorów i brak pracowników m. in. z Ukrainy wpłynie na funkcjonowanie polskiego sektora warzyw i owoców. Podobnie będzie z pracownikami, którzy przygotowują dla konsumentów zebraną już żywność. Jeśli w odpowiedni sposób nie zadbamy o to, by pracownicy sezonowi mogli wykonywać swoją pracę, zostanie zaburzana cała sieć współpracy. Wtedy ucierpi na tym cały sektor - mówi Paulina Kopeć, Sekretarz Generalna Unii Owocowej, cytowana w komunikacie stowarzyszenia.

Według wytycznych Komisji Europejskiej, pracownicy sezonowi zatrudniani w rolnictwie są zaliczani do osób wykonujących zawody krytyczne, podobnie jak operatorzy maszyn w zakładach produkujących żywność, piloci czy kierowcy.

"Państwa członkowskie powinny zezwolić pracownikom na przekraczanie granic w celu podjęcia pracy, jeśli praca w danym sektorze jest nadal dozwolona w przyjmującym pracownika państwie członkowskim. Pracodawcy powinni również zostać poinformowani o konieczności zapewnienia bezpieczeństwa oraz odpowiedniej ochrony zdrowia pracowników sezonowych" - czytamy w komunikacie stowarzyszenia.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Z powodu obostrzeń przy przekraczaniu granic i drobiazgowych kontroli stanu zdrowia osób przemieszczających się pomiędzy krajami UE, rąk do pracy może zabraknąć np, przy zbliżających się zbiorach truskawek.

- W przypadku zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników sezonowych, państwa członkowskie, w tym Polska, powinny przeprowadzać badania lekarskie tylko po jednej stronie granicy, aby uniknąć czasu oczekiwania i nakładania się przeprowadzanych badań. Kontrole i badania stanu zdrowia nie powinny zmuszać pracowników do opuszczenia pojazdów i powinny opierać się na elektronicznym pomiarze temperatury ciała - mówi Paulina Kopeć.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: gospodarka, wiadomości, koronawirus, rolnictwo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-04-2020

TropicielA co straca najbogatsi. To sam zbieraj wraz z zapasiona rodzina , jeszcze wyjdzie na zdrowie.

01-04-2020

aaaJak chcą pracować przy zakazie zgromadzeń jak w jednym miejscu jest po 40-50 osób..

02-04-2020

neroByć morze choćby jeden rok będzie bez tej TRUCIZNY Tak TRUSKAWKA owszem ale z gruntu a nie z tego FOLIOWEGO SYFU mieszkam na wsi też mam truskawki … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)