Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
OPM
|

Prąd będzie droższy. Polska nie uniknie uwolnienia cen

31
Podziel się:

Polska nie uniknie uwolnienia cen energii elektrycznej - prognozuje Polski Komitet Energii Elektrycznej. Autorzy analizy dodają, że potrzeba dodatku energetycznego dla najbiedniejszych, by uchronić ich przed ubóstwem energetycznym.

Prąd będzie droższy. Polska nie uniknie uwolnienia cen
Ceny prądu pójdą w górę. Niedługo dojdzie do uwolnienia taryf (Adobe Stock, Proxima Studio)
bEKwMUXp

Analizy Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej (PKEE) wskazują, że Polska nie uniknie uwolnienia taryf energii elektrycznej. W opinii organizacji, by ochronić mniej zamożnych odbiorców przed ubóstwem energetycznym, trzeba wprowadzić dla nich dodatek energetyczny.

"Z analiz PKEE wynika, że możliwe jest przeprowadzenie procesu uwolnienia od taryfowania energii dla gospodarstw domowych, w sposób, który nie doprowadzi do nieuzasadnionych podwyżek cen prądu dla tej grupy odbiorców końcowych energii elektrycznej" - przekazał Komitet.

bEKwMUXr

Organizacja zwróciła uwagę, że wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla (wynikający z zaostrzającej się polityki klimatycznej Unii Europejskiej) powoduje wzrost kosztów wytwarzania energii elektrycznej, a co za tym idzie - wzrost rachunków za energię w państwach członkowskich UE, w tym w Polsce.

Zobacz także: Lex TVN. Biznes mówi ostro: "Zamach na prawa własności i wolne media"

Równolegle, ze względu na rosnące ceny gazu i węgla, rosną koszty ogrzewania, co łącznie może nieść za sobą wzrost skali ubóstwa energetycznego.

bEKwMUXx

"Biorąc pod uwagę nowe deklaracje i plany Komisji Europejskiej w zakresie legislacji, należy spodziewać się dalszego wzrostu cen energii w UE. Analizy dowodzą, że uwolnienie taryf, powiązane z odpowiednimi narzędziami polityki socjalnej (np. dodatkiem energetycznym) może przyczynić się do bardziej sprawiedliwego i stabilnego rozłożenia kosztów energii tak, aby realną pomoc uzyskiwały osoby najbardziej potrzebujące" - czytamy w oświadczeniu.

PKEE przypomina, że z końcem 2023 roku dojdzie do zwolnienia z taryfowania cen gazu w segmencie gospodarstw domowych. "Termin ten wynika z postępowania, jakie toczyło się przed TSUE. Warto, aby w przypadku uwolnienia cen energii elektrycznej, Polska jak najszybciej wdrożyła rozwiązania zgodne z unijną Dyrektywą (której termin transpozycji już minął), jednocześnie dokonując tej zmiany w sposób w pełni kontrolowany na poziomie krajowym, z uwzględnieniem krajowej specyfiki i z zagwarantowaniem odpowiednich narzędzi, które pomogą ochronić najuboższych i najbardziej wrażliwych odbiorców energii" - dodano.

Polski Komitet Energii Elektrycznej to stowarzyszenie sektora elektroenergetycznego. Członkami są zarówno największe polskie firmy energetyczne, jak i wiodące organizacje działające w branży. Wśród nich PGE, Tauron, Enea i Energa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKwMUXS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
Nacjonalista
2 miesiące temu
Rachunek zysków i strat coraz wyraźniej pokazuje że czas opłacalności bycia w UE już przeminął. Coraz to nowe dyrdmaly wymyslanie w Brukseli powodują tylko wzrost opłat danin i podatków.
Jerzy
2 miesiące temu
Ci "najbiedniejsi" dostają rekompensaty za wszystko. Dodatki, plus, rekompensaty, mopsy i tak naprawdę są bogatsi od tych pracujących za minimalna lub niewiele więcej. Promocja nieróbstwa ale tak naprawdę chodzi o głosy w wyborach.
Soto z UK
2 miesiące temu
Do Toma K z UK ; bierz leki i pij duzo zimnej wody i ogladaj cartoons. Ciekwawe ze wiekszosc prawdziwych brytyjczykow uwaza ze brexit to blad o ile udaloby sie zatrzymac imigracje.
bEKwMUXT
Tom z UK
2 miesiące temu
Teraz zbiorą swoje żniwa kłamstwa, kłamstwa i kłamstwa opowiadane społeczeństwu od 2003 roku na temat Unii Europejskiej przez PO, Tuska i innych zafajdanych lewarów tylko po to żeby co poniektórym stołki pod tyłek podsunąć w Brukseli. Zaprawdę powiadam Wam: Przebudzcie się! Jeszcze nie jest za pózno żeby zejść ze złej drogi. Wlk. Brytania się opamiętała.
Tom z UK
2 miesiące temu
Tymczasem Chiny walą CO2 w atmosferę ile wlezie i patrzą na głupków z Brukseli tarzając się po podłodze ze śmiechu!!!
...
Następna strona