Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Prąd drożeje w szalonym tempie. Czeski rząd znalazł na to sposób

121
Podziel się:

Czeski rząd jest gotowy do czasowego zniesienia podatku VAT od energii elektrycznej dla gospodarstw domowych – zapowiedział premier Czech Andrej Babisz podczas przedwyborczej debaty. W ten sposób nasi sąsiedzi chcą walczyć ze skutkami wzrostu cen prądu.

Prąd drożeje w szalonym tempie. Czeski rząd znalazł na to sposób
Ceny prądu. Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział, że rząd jest gotowy czasowo znieść podatek VAT od energii elektrycznej (PAP, EPA, MARTIN DIVISEK)

Debata, podczas której padła deklaracja, miała miejsce przed wyborami do Izby Poselskiej parlamentu, które odbędą się w piątek i w sobotę. Pomysł zniesienia VAT popiera współrządząca obecnie w Czechach Socialdemokracja.

Takie rozwiązanie miałoby chronić gospodarstwa domowe przed wzrostem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Jeśli weszłoby w życie, Czesi płaciliby za prąd o 21 procent mniej.

Podatek VAT na energię byłby wprowadzony ponownie, gdy ceny energii na światowych rynkach zaczęłyby spadać, zapowiedział premier Czech.

Zobacz także: mBank webinary: Dobre nawyki w inwestowaniu – z czego korzystać, jakich zasad się trzymać, a czego unikać.

Według ostatnich sondaży ruch Ano, na czele którego stoi Babisz, powinien wygrać wybory, ale może mieć kłopoty z utworzeniem gabinetu. Współrządząca obecnie w Czechach Socjaldemokracja może bowiem nie pokonać 5 proc. progu wyborczego.

Ceny prądu pójdą w górę

Polskie spółki energetyczne już zapowiedziały złożenie wniosków taryfowych, które zakładają nawet 20-procentowy wzrost rachunków dla gospodarstw domowych. Zgodę na podwyżkę będzie musiał wyrazić Urząd Regulacji Energetyki. Nie wiadomo zatem, czy podwyżka będzie aż tak duża, ale jest pewne, że ceny prądu pójdą w górę.

Analitycy biura maklerskiego mBanku oszacowali, że już w 2022 roku ceny energii wzrosną od 15 do 30 proc. w przypadku przedsiębiorstw oraz o około 19 proc. w przypadku gospodarstw domowych.

Ceny prądu. Wsparcie dla nauboższych

Jak ustalił "Dziennik Gazeta Prawna", w związku z kryzysem energetycznym w Europie budżet na wsparcie dla najuboższych odbiorców prądu w Polsce ma być zwiększony. Z nowego rozwiązania miałoby skorzystać poniżej 10 proc. klientów, a nie jak wcześniej zapowiadano - 6 proc.

W górę idą nie tylko ceny prądu, ale też ceny gazu. Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził trzecią w tym roku podwyżkę. Nowe stawki obowiązują od października. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", możliwe są dalsze zmiany w projekcie– pierwotnie miał on dotyczyć tylko odbiorców energii elektrycznej, ale niewykluczone jest uwzględnienie także odbiorców gazu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(121)
rivka
3 lata temu
Dlaczego nie piszą, że "zbankrutowało" 2 dostawców prądu w Czechach i to nie chodzi tutaj o zwiększenie cen za prąd a o to, że jeśli chcesz aby inny dostawca Cię przyjął musisz płacić minumum 100% więcej? Tam podpisuje się kontrakty na umowy miesięczne i teraz zamiast np. 1000 korun musisz u innego dostawcy płacić 2000 korun. Ta informacja jest wybiórcza, nie pokazuje istoty obecnego problemu cen za prąd oraz dostępu do dostawców prądu. znika Bohemia energy i jeszcze jeden dostawca. Tysiące ludzi zostają bez dostawcy
Celka
3 lata temu
I tak już zmniejszyłam zużycie prądu w mieszkaniu jak tylko się da. Wszędzie wymieniłam żarówki, mam roombe, która też nie wiele ciągnie prądu a sprzątnie kilka razy po jednym ładowaniu. Człowiek chce oszczędzić jak tylko się da, a tu ceny znowu idą w górę
Bamnj
3 lata temu
Można? Można. I można to zrobić dla wszystkich. Nie tak jak u nas, nieroby znów dostaną bonusy a pracusiem na nich będą dalej robić.
Żwirek
3 lata temu
Przecież Kopacz dała gwarancję że prąd w Polsce podrożeje . PIS nic nie zrobił by to zmienić , a Czesi maja widocznie rząd i RPP .
uczcie się
3 lata temu
Czesi mają elektrowni od groma, w tym 2 atomowe a reszta to ekologiczne elektrownie wodne i wiatrowe. Tylko im pozazdrościć!
...
Następna strona