Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|

Prąd znowu podrożeje. Są nowe stawki opłaty mocowej

209
Podziel się:

Czekają nas kolejne podwyżki cen energii. Urząd Regulacji Energetyki podał nowe stawki opłaty mocowej, które będą obowiązywały od 2022 roku. Wyniosą od 2,37 do 13,25 zł netto za miesiąc.

Prąd znowu podrożeje. Są nowe stawki opłaty mocowej
Opłatę mocową płacimy od stycznia 2021 roku. East News archiwum. Bartlomiej Magierowski (Bartlomiej Magierowski)

Od przyszłego roku najmniejsze gospodarstwa domowe, które zużywają do 500 kWh rocznie - zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto. Większe - zużywające od 500 kWh do 1,2 MWh rocznie - 5,68 zł. Blisko 9,46 zł wyniesie opłata dla gospodarstw ze zużyciem na poziomie 1,2 - 2,8 MWh, a 13,25 zł dla tych, którzy zużywają ponad 2,8 MWh rocznie.

Wyższa opłata mocowa to wyższy rachunek

To oznacza kolejne podwyżki za energię. Gospodarstwa domowe będą musiały zapłacić średnio od 50 groszy do 2,79 zł netto więcej miesięcznie - w zależności od zużycia.

Przepisy dotyczące nowych stawek opłaty mocowej wchodzą w życie od piątku. Zgodnie z ustawą odbiorcy przyłączeni do sieci wysokich napięć będą nimi objęci od 1 października 2021 roku. Korzystający ze średnich napięć - od 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Ceny prądu w Polsce. Gdyby nie regulacje, byłoby jeszcze drożej

Odbiorcy przyłączeni do sieci niskich napięć, ale o mocy przyłączeniowej większej od 16 kW - od 1 stycznia 2025 r. Obecni odbiorcy ryczałtowi będą stosować nowe stawki od 1 stycznia 2028 roku.

W przyszłym roku wzrosną też taryfy

Opłatę mocową płacimy od stycznia 2021 roku. Zapewnia ona m.in. ciągłość dostaw energii i nie dopuszcza do tzw. blackoutów, czyli nagłych wyłączeń i awarii systemu elektroenergetycznego.

W przyszłym roku czeka nas również wzrost taryf na energię dla gospodarstw domowych. We wrześniu m.in. Enea zapowiedziała, że chce podnieść taryfy o 40 proc. Prezes Enei poinformował, że przełoży się to na realną podwyżkę prądu dla gospodarstw domowych w wysokości około 20 proc. Teraz wszystko zależy od tego, czy taki wniosek taryfowy zatwierdzi URE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(209)
xxx
rok temu
Opłata mocowa, przesyłowa, abonamentowa, zmienna, stała..... Tak na marginesie, jak mam abonament w tv, to w ramach tego abonamentu mam zagwarantowaną moc sygnału, jego przesył, ilość programów itd.
emeryt
2 lata temu
Co za kłamstwa wypisują - energia wzrosła o ponad 100 % od października 2021 r. do września płaciłam 0,3191 za kWh, a dzisiaj przyszedł rachunek i jest 0,649 kWh.
Ha ha ha
2 lata temu
Przeciez Mateusz obiecał drogi... zapomniał dodać tylko: prąd, gaz, paliwo, woda itd.
6666
2 lata temu
ja już robię zapas świeczek
ZK590
2 lata temu
KTÓRY usługodawca, sprzedawca dolicza sobie dodatkowe opłaty za to, że raczy obsłużyć klienta? Jak nie są  gotowi do sprzedaży towaru to niech zwiną majdan.
...
Następna strona