Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Premier i szefowa PE rozmawiali o polskich rolnikach. "To kwestia fundamentalna"

Podziel się:

Sytuacja polskich rolników w kontekście konkurencji z producentami rolnymi z Ukrainy była jednym z tematów rozmowy Donalda Tuska i szefowej PE Roberty Metsoli. - Będziemy musieli wspólnie skuteczniej zacząć dbać o interesy producentów rolnych w Europie i Polsce - powiedział premier.

Premier i szefowa PE rozmawiali o polskich rolnikach. "To kwestia fundamentalna"
Roberta Metsola spotkała się z Donaldem Tuskiem (PAP, PAP/Paweł Supernak)

Premier Donald Tusk spotkał się w Warszawie z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. Podczas rozmowy poruszono m.in. kwestie interesów polskich rolników.

- My w Polsce koncentrujemy się na kwestii bezpieczeństwa żywnościowego jako części problemu bezpieczeństwa Polski i całej UE w kontekście wojny, ale także decyzji dotyczącej liberalizacji handlu z Ukrainą czy niektórych aspektów Zielonego Ładu - podkreślił Donald Tusk na konferencji prasowej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wspiera rolników. Mocne słowa w Poznaniu: "Plują nam w twarz, chcą zabrać wszystko"

Dodał, że jednym z przykładów decyzji, które zapadły na szczeblu PE, są kwestie pestycydów. - Udało się znaleźć rozwiązanie, które ułatwia naszym rolnikom i producentom życie w tych trudnych czasach. To oczywiście jest niewystarczające - dodał.

Stwierdził, że w kwestii "specyficznej sytuacji polskiego rolnictwa" liczy na "zrozumienie szefowej PE". - Nie ulega wątpliwości, że europejscy, w tym polscy, rolnicy muszą mieć pewność, że rozwiązania, jakie będziemy przygotowywali, będą dla nich przyjazne. A nie wymierzone w ich podstawowe interesy. Mówię tu zarówno o eksporcie produktów żywnościowych i rolnych z Ukrainy, jak i o niektórych zapisach w Zielonym Ładzie. To nie jest proste. Nie ma dziś prostych sytuacji w europejskiej polityce - dodał Tusk.

Będziemy musieli wspólnie skuteczniej zacząć dbać o interesy producentów rolnych w Europie i Polsce - mówił premier.

Dodał, że to "kwestia fundamentalna bezpieczeństwa całej UE i Polski w kontekście trwającej wojny i zagrożenia konfliktem globalnym, który nie jest abstrakcją". - Musimy się do tego przygotowywać, mając na uwadze także bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił Tusk.

Metsola: Polska powróciła do serca Europy

Do kwestii Zielonego Ładu w kontekście postulatów zgłaszanych przez rolników odniosła się szefowa Parlamentu Europejskiego.

- Rozwiązanie związane z polityką klimatyczną musi brać pod uwagę sektor rolny. Nie można nikogo pominąć w kontekście tej strasznej wojny, która dzieje się za naszymi granicami - odpowiedziała Roberta Metsola podczas konferencji prasowej.

Musimy być zjednoczeni i jednoznacznie potępić agresję rosyjską w Ukrainie. Wiemy, że możemy dokonać wsparcia Ukrainy, ale i chronić nasze wewnętrzne rynki - zapewniła Metsola.

Dodała, że pomoc, jakiej Polska i Polacy udzielili ukraińskim uchodźcom, jest "bezprecedensowa". Pogratulowała premierowi tego, że "Polska powróciła do serca Europy".

Więcej informacji podamy za chwilę

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl