Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Premier zaskoczył wypowiedzią o Rosji. "Chcemy z nią normalnie współpracować". Podał warunek

Podziel się:

- Chcemy żyć w pokoju z Rosją, ale nie z Rosją, która przykłada pistolet do głowy - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji "Europe - Poland - Ukraine. Rebuild Together". Szef rządu w swoim wystąpieniu odniósł się do kwestii możliwych rozwiązań globalnego kryzysu energetycznego i odbudowy Ukrainy.

Premier zaskoczył wypowiedzią o Rosji. "Chcemy z nią normalnie współpracować". Podał warunek
Premier Mateusz Morawiecki (PAP, Paweł Supernak)

- Jesteśmy w absolutnie przełomowym momencie. Narasta presja na rynku finansowym. Jeszcze nie tak dawno jeden funt kosztował dwa dolary. Obecnie jest blisko parytetu. Co to oznacza? Największe gospodarki świata, jak Wielka Brytania, wpadają w kłopoty. Putinowi udaje się wprowadzić zachodni świat w stan niepewności, drżenia - mówił premier Morawiecki w swoim wystąpieniu podczas międzynarodowej konferencji "Europe-Poland-Ukraine. Rebuild Together" w Warszawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny gazu będą spadać, co z węglem? Eskpert wskazuje jasno

Premier w stanowczych słowach o walce z kryzysem

Morawiecki, zabierając głos podczas konferencji, powiedział, że narzędziem rosyjskiej polityki stała się "coraz bardziej brutalna agresja i eskalacja różnego rodzaju gróźb i szantaży". - Jednocześnie oprócz tego pola walki na Ukrainie, pola militarnego, mamy do czynienia z innymi polami walki nieco bardziej ukrytymi przed oczami obywateli - stwierdził.

Wymienił "pole walki propagandowej". - Co do której my - którzy doświadczyliśmy komunizmu - wiemy doskonale, jak Rosja, a wcześniej ZSRR, są w tym znakomite - powiedział szef rządu. Podkreślił, że nie można zapominać o tym polu, bo "jak spadnie poparcie dla walki o wolność, demokrację i praworządność na Ukrainie, to na pewno dużo trudniej będzie pozyskiwać wsparcie finansowe i broń - przesyłać ją tam".

Kolejnym polem walki - powiedział premier - jest "walka na polu energetycznym". - Mamy do czynienia ze spiralą, która wciąga różne gospodarki w wir kłopotów, co najmniej kłopotów, a może nawet głębokiej recesji, której niektórzy w przyszłym roku doświadczą - powiedział Morawiecki. Dodał, że Rosja posługuje się tymi instrumentami, aby "zniszczyć podwaliny gospodarcze Europy".

Ocenił, że Rosja wobec Europy zachowywała się jak diler narkotykowy. - Diler narkotykowy podobno też pierwsze dwie dawki daje za darmo, po to, aby wciągnąć tego, który staje się ofiarą. I tak zachowywała się Rosja wobec Niemiec, wobec Europy Zachodniej. Dawała tani gaz - mówił Morawiecki. Stwierdził, że "faktycznym kosztem tego taniego gazu, który Rosja sprzedawała Niemcom i połowie zachodniej Europy, jest dzisiejszy kryzys".

Pokój z Rosją jest możliwy?

Premier podkreślił, że Zachód, w tym Polska, walczy o pokój "nie na zasadach bandytów, tylko o pokój na zasadach partnerskich.

Chcemy z Rosją żyć w pokoju, chcemy z Rosją normalnie współpracować. Ale nie z Rosją, która przykłada pistolet do głowy, która niszczy szanse rozwojowe przedsiębiorców w całej Europie, która przeprowadziła piętnastoletnią operację oplatania gazową siecią pajęczą połowy Europy - zaznaczył.

Zdaniem szefa polskiego rządu "nie wystarczy pokonać Rosję w tej bitwie". - Musimy zbudować na nowo architekturę bezpieczeństwa Europy. Polska domaga się nie tylko zamrożenia kapitału rosyjskich oligarchów, ale przeznaczenia go na odbudowę Ukrainy, gdzie udział wezmą polscy przedsiębiorcy - stwierdził Morawiecki.

"Architektura bezpieczeństwa"

W kwestii odbudowy "architektury bezpieczeństwa" w Europie premier wskazał kilka koniecznych od spełnienia warunków. - Odbudowa Ukrainy to pierwszy warunek. Drugim istotnym warunkiem jest integracja Ukrainy z wolną Europą - mówił.

Jako kolejny warunek nowej architektury bezpieczeństwa szef rządu wymienił konieczność "wciągnięcia w orbitę współpracy kolejnych państw z aspiracjami do członkostwa w UE". - Po czwarte, pokój ma swoją cenę i tę cenę trzeba zapłacić poprzez odpowiednie uzbrojenie naszej armii, ale także wzmocnienie sytemu obronnego w ramach NATO - powiedział premier.

Jako piąty warunek wymienił konieczność doprowadzenia "do wielkiej reorientacji polityki energetycznej", która - jak mówił - "musi polegać z jednej strony na odejściu od węglowodorów rosyjskich, to się dzieje dziś poprzez proces sankcji, ale także na zmniejszeniu zależności od węglowodorów w ogóle". - Bo przecież nie chcemy płacić drakońskich, gigantycznych sum za gaz norweski czy algierski czy katarski, czy z jakiegokolwiek innego kierunku świata, podobnie za ropę czy za węgiel - dodał.

W konferencji "Europe - Poland - Ukraine. Rebuild Together" biorą udział przedstawiciele rządów, ministerstw i parlamentów Polski i Ukrainy, eksperci, a także przedstawiciele firm z branż bezpośrednio zainteresowanych współpracą, m.in. energetyki, IT, transportu i logistyki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl