Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezes URE ostro o ustawie ws. cen prądu. "Jest niejasna, wymaga pilnych zmian"

3
Podziel się

- Ustawa ws. cen prądu wymaga pilnych zmian. Jest niejasna i nie pozwala na równoważenie interesów różnych stron - ocenia Maciej Bando, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Maciej Bando, prezes URE, nie ma wątpliwości. Ustawa ws. cen prądu musi być pilnie znowelizowana
Maciej Bando, prezes URE, nie ma wątpliwości. Ustawa ws. cen prądu musi być pilnie znowelizowana (WP.PL)
bDSKQuid

- Stoimy jednoznacznie na stanowisku, że ustawa wymaga bardzo pilnej nowelizacji. Brzmienie ustawy jest sprzeczne z innymi aktami prawnymi i daleko niejasne - powiedział Bando podczas panelu na Kongresie Powerpol.

Podkreślił, że elektroenergetyka, w szczególności sieci dystrybucyjne, wymaga nakładów inwestycyjnych i są to programy uzgodnione z URE. - Nie możemy dłużej tolerować, jako odbiorcy energii, dużego zapóźnienia, jeśli chodzi o nowoczesność i dyspozycyjność energetyki. Nie unikniemy dyskusji o tym, że energia będzie drożeć - powiedział także prezes.

Zobacz także: Zobacz również:Podwyżki cen prądu z rekompensatami. "To jest wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"
bDSKQuif

Przypomniał też, że wkrótce wejdzie w życie opłata kogeneracyjna, a za 1,5 roku opłata z tytułu rynku mocy.

Z kolei wiceminister energii Tomasz Dąbrowski w odpowiedzi wskazał, że "nawet najlepsze prawo, jeśli nie ma dobrej woli stosowania, będzie złe".

bDSKQuil

Podkreślił, że obecna interwencja w Polsce to reakcja na skutki wcześniejszego interwencjonizmu, jakim jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej i wynikający z niej system handlu emisjami. - Czy będzie nowelizacja? To się okaże. Jesteśmy w dialogu z Komisją Europejską - powiedział Dąbrowski.

29 grudnia 2018 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przeciwdziałającą wzrostowi cen prądu w 2019 r. Nowelizacja obniża akcyzę na energię elektryczną do 5 zł/MWh z 20 zł/MWh i obniża stawki opłaty przejściowej o 95 proc. w 2019 r.

Ustala także poziom cen i stawek opłat za przesył i dystrybucję energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 31.12.2018 r. oraz stawek opłat dotyczących sprzedaży energii na poziomie nie wyższym niż poziom z dnia 30.06.2018 r.

bDSKQuim

Przedsiębiorstwa, które z tego tytułu miałyby ponieść stratę otrzymają odpowiednie środki z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSKQuiG
energetyka
wiadomości
gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
jj
2 lata temu
zlecanie modernizacji ( CO2) spółek wytwarzającycvch prąd powinno być zupełnie inaczej rozliczane
Mim
2 lata temu
Na tym przykładzie dobitnie widać jak stanowią prawo dyletanci ignoranci i ludzie bezkrytycznie popierający głąbów
Roziu
2 lata temu
Zabawa z cenami pradu. Zwyczajnie nie podnosic cen i tyle, po co jakies ustawy? Onwestuje sie po to, aby bylo lepiej i taniej - nie odwrotnie.. Inwestycje finansuje sie z zysku, a ten byl i to duzy!
bDSKQuiH