Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Prezes Żabki ostrzega: Sklepy będą upadać przez zakaz handlu w niedzielę

761
Podziel się:

Wszystkie negatywne konsekwencje ustawy, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku, uderzą w tym roku mocniej - mówi prezes Żabki Tomasz Suchański w rozmowie z money.pl. W rozmowie podczas Forum Ekonomicznego w Davos stwierdza też, że cały czas czeka na to co się stanie z nowelizacją ustawy, którą proceduje sejm.

Żabka czeka na to co sejm powie o nowelizacji ustawy o zakazie handlu
Żabka czeka na to co sejm powie o nowelizacji ustawy o zakazie handlu (Materiały prasowe, Żabka)

- Ograniczenie handlu w niedzielę, a za rok praktyczny zakaz handlu w niedzielę, nie są bez wpływu na polski mały i średni biznes. To widać w statystykach. Już dziś mówi się o 8 - 10 tys. sklepów, które zamknęły się w całej Polsce. Taki skutek gospodarczy ma ustawa i cała branża handlowa mówiła o tym od samego początku - mówi w rozmowie z money.pl prezes Żabki Tomasz Suchański. Z prezesem największej sieci małych sklepów rozmawialiśmy podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Od stycznia ograniczenie handlu w niedzielę się rozszerzyło o kolejny dzień, handel w zasadzie obowiązuje w jedną niedzielę w miesiącu. Niestety wszystkie negatywne konsekwencje ustawy, które obserwowaliśmy w ubiegłym roku, uderzą w tym roku mocniej. Im mniej handlu w niedziele, tym gorzej w sektorze handlowym, a zwłaszcza u małych i średnich. I już niebawem konsumenci zaczną zwracać uwagę na fakt, że lokalne, osiedlowe sklepiki po prostu nie wytrzymują konkurencji. Proszę spojrzeć, co się dzieje w soboty w dyskontach i dużych sklepach. Są w stanie przy takim ruchu zaoferować ogromne promocje, których mali nie przezwyciężą ofertą w żaden sposób – dodaje Suchański.

Zobacz także: Zobacz: Historyczny udział Polski w szczycie w Davos. Ważny test przed firmami

Prezes Żabki zwraca jednocześnie uwagę, że branża handlowa wciąż czeka na pełne wyjaśnienie proponowanych zmian w ustawie o zakazie handlu. Projekt – mający uszczelnić ustawę – ugrzązł w Sejmie i nie jest w tej chwili dalej procedowany. Tomasz Suchański zwraca uwagę, że kwestia sklepów jako placówek pocztowych nie jest dla sieci problemem. A powód jest prozaiczny: większość Żabek otwiera się dlatego, że za ladą staje sam właściciel. Kwestia wyłączenia placówek pocztowych dotyka wyłącznie części sklepów.

Tomasz Suchański nie chciał komentować ostatniej aktywności właściciela - funduszu CVC Capital Partners, który nawiązał współpracę z Wyższą Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której założycielem jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(761)
wert
4 lata temu
Żabki juz dawno padły jaka tam jest niby poczta t zwykła sciema niech sie zwijaja one sa niepotrzebne nikomu prócz alkoholikomwert
takżeten
5 lata temu
U mnie pod domem w zeszłym tygodniu zamknięto sklep funkcjonujacy od wielu lat.
andrew
5 lata temu
To że projekt nowelizacji zakazu handlu gdzieś tam ugrzązł w sejmie, to czytelny sygnał, że Morawiecki już się zorientował jakie kukułcze jajo podrzucili mi mądrale z solidarności i teraz kombinuje jak się z twarzą wycofać z całej tej dennej ustawy.
Paweł
5 lata temu
Ten Suchański sensownie mówi, właściwie wypunktował wszystkie negatywne skutki zakazu handlu. Dla większości kumatych ludzi od pocztąku ta ustawa wyglądała na legislacyjnego titanika. Niestety jej obrońcy zachowują się jak orkiestra z tego statku. Wszystko tonie, katastrofa, a ci ciągle udają, ze nic się nie dzieje.
davos
5 lata temu
8-10 tysięcy małych sklepów padło z powodu ustawy o zakazie handlu! Kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy przepadło, a PIS i solidarność chcą zaostrzać ustawę. To ja się pytam, ile ludzi musi stracić pracę, zanim dotrzeć w końcu do władzy jakim złem jest ta ustawa? Pół miliona, ,milion?
...
Następna strona