Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Prezydent Duda sypnie medalami. Rekordowa kwota

26
Podziel się:

6 mlz zł – taką kwotę w 2022 r. Kancelaria Prezydenta chce wydać na ordery i odznaczenia – informuje wtorkowa "Rzeczpospolita". To rekordowa kwota.

Prezydent Duda sypnie medalami. Rekordowa kwota
W budżecie na obecny rok na odznaczenia zapisano 5,26 mln zł, a w 2020 roku wydano 4,89 mln (East News, Mateusz Grochocki)

Gazeta przypomina, że w budżecie na obecny rok na odznaczenia zapisano 5,26 mln zł, a w 2020 roku wydano 4,89 mln. Tylko raz, w 2018 roku, wydatki przekroczyły 5 mln zł, jednak był to rok jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości. Wcześniej kancelaria Dudy na ordery i odznaczenia nie wydawała więcej niż 4 mln zł.

Gwiazda dla żołnierzy

Dlaczego worek z medalami otwiera się teraz? Z projektu, do którego dotarł dziennik wynika, że zwiększenie wydatków o 15 proc. to wynik wprowadzenia nowego odznaczenia państwowego nadawanego przez prezydenta, tj. Krzyż Świętego Floriana. Będzie on przyznawany w nagrodę za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z uczestnictwa w ochotniczych strażach pożarnych. Projekt w tej sprawie jest już w Sejmie.

Kancelaria Prezydenta ustanowi także nową Gwiazdę dla żołnierzy Polskich Kontyngentów Wojskowych, uczestniczących w misjach.

Zobacz także: Niekorzystny sondaż dla Dudy. "Jestem w tych 52 procentach"

Dziennik przypomina, że nie pierwszy raz posłowie PiS umożliwiają prezydentowi nadanie nowego oznaczenia. W 2016 r. Sejm ustanowił Krzyż Wschodni a rok później Krzyż Zachodni, odznaczenia przyznawane na wniosek szefa polskiej dyplomacji.

Nowe medale prezydenta

"Rzeczpospolita" wylicza dalej: w 2017 ustanowiono kolejne medale dla osób, które niosą pomoc Polaków a rok później pojawił się Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości. Przyznaje się go "jako dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu".

Najważniejszy w hierarchii państwowej medal: Order Orła Białego był przez Dudę w pierwszej kadencji przyznawany aż 65. Dla porównania Bronisław Komorowski przyznał ich 37.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
leniwy
rok temu
Prawda was wyzwoli panowie PISowcy
Zbigi
2 lata temu
Szmaciarskie medaliki
Storm
2 lata temu
A zapytał ktoś o zdanie tych do których należy państwo polskie i mnóstwo pieniedzy? czy wyrażamy zgodę na wydawanie pieniędzy na takie bzdury? I to 6 mln za podrobiony metal? Ile z tego pod stołem się rozdaje? Dlaczego na siłę rujnujecie nasz kraj nie możecie dobrowolnie odejść? Jesteście tylko pionkami którzy oszukują i okradają wyborców, przypominam Polska jest nasza 38mln ludzi a wy powinniście wykonywać polecenia narodu! Wy jesteście Nikim powtórzę Nikim nas jest 38mln was? Ziarenko piasku
Kmk
2 lata temu
Jak za komuny, order za zasługi dla narodu, brawo obywatelu
dddfdf
2 lata temu
prezydent wyda z naszych pieniędzy , cóż za dobroduszność
...
Następna strona