Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Prezydent pospiesza Sejm ws. frankowiczów. Są pierwsze efekty

43
Podziel się

Jeszcze w styczniu ma odbyć się posiedzenie sejmowej podkomisji, podczas którego posłowie rozpatrzą prezydencki projekt ws. frankowiczów. - Mamy nadzieję, że wiosną trafi on pod obrady Sejmu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac nad ustawami frankowymi
Prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac nad ustawami frankowymi (East News)
bEqUnkXp

Deklaracja zajęcia się projektem przez sejmową podkomisję to efekt poniedziałkowego spotkania między jej przewodniczącym Tadeuszem Cymańskim (PiS), szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem a prezydenckim ministrem Pawłem Muchą. Informuje o nim Polska Agencja Prasowa.

Do spotkania doszło, bo prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Zobacz także: Zobacz: Bankowcy torpedują raport w sprawie frankowiczów. Prezes NIK odpiera zarzuty
bEqUnkXr

- Ustalono, że w styczniu odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się tymi projektami i w niedługim czasie podkomisja przedstawi komisji sejmowej już wypracowane stanowisko, więc miejmy nadzieję, że gdzieś na wiosnę te projekty znajdą się w agendzie Sejmu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w TOK FM.

W kierowanej przez Cymańskiego podkomisji są cztery projekty dotyczące frankowiczów. Dwa z nich są autorstwa prezydenta. Głowa państwa chciałaby, żeby prace najintensywniej toczyły się nad jego ostatnim projektem, który m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

bEqUnkXx

Obniża on próg, od którego można korzystać z pomocy funduszu (gdy koszt kredytów przekracza 50, a nie 60 proc. dochodów), wydłuża maksymalny okres pomocy (z 18 do 36 miesięcy) oraz zwiększa kwotowo wsparcie (z 1,5 do 2 tys. zł miesięcznie) dla kredytobiorców z problemami. Ten projekt spodobał się również rządowi.

Pozostałe 3 to jeden prezydencki (zakładający zwrot spreadów, znacznie bardziej kosztowny), a także projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni jest zresztą popierany przez samych frankowiczów, ale oznacza gigantyczne koszty dla sektora bankowego.

PAP przypomina, że pomoc dla frankowiczów była jednym z głównym postulatów, które Andrzej Duda podnosił w kampanii wyborczej. Do tej pory zgłosił 3 projekty w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqUnkXS
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
ekonomista
3 lata temu
A kiedy przyspieszy wyższą kwotę wolną od podatku.To dopiero oszustwo !
Józef
3 lata temu
Wiedzieli co biorą, to niech teraz płaczą
bronek176
3 lata temu
Bezcenne małpie miny prezydenta. A może to małpi król?
bEqUnkXT
Waldek
3 lata temu
Właśnie banki ogłosiły że za 2018r zarobiły miliardy zlotych. Wobec powyższego bardzo szybko mogą rozwiązać problem kredytobiorców bez większego uszczerbku dla budzetu
Chu
3 lata temu
Ściema aż boli czy boli bo ściema?
...
Następna strona