Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent pospiesza Sejm ws. frankowiczów. Są pierwsze efekty

Jeszcze w styczniu ma odbyć się posiedzenie sejmowej podkomisji, podczas którego posłowie rozpatrzą prezydencki projekt ws. frankowiczów. - Mamy nadzieję, że wiosną trafi on pod obrady Sejmu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac nad ustawami frankowymi

Deklaracja zajęcia się projektem przez sejmową podkomisję to efekt poniedziałkowego spotkania między jej przewodniczącym Tadeuszem Cymańskim (PiS), szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem a prezydenckim ministrem Pawłem Muchą. Informuje o nim Polska Agencja Prasowa.

Do spotkania doszło, bo prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac. Informowaliśmy o tym w money.pl.

Zobacz: Bankowcy torpedują raport w sprawie frankowiczów. Prezes NIK odpiera zarzuty

- Ustalono, że w styczniu odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się tymi projektami i w niedługim czasie podkomisja przedstawi komisji sejmowej już wypracowane stanowisko, więc miejmy nadzieję, że gdzieś na wiosnę te projekty znajdą się w agendzie Sejmu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w TOK FM.

W kierowanej przez Cymańskiego podkomisji są cztery projekty dotyczące frankowiczów. Dwa z nich są autorstwa prezydenta. Głowa państwa chciałaby, żeby prace najintensywniej toczyły się nad jego ostatnim projektem, który m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Obniża on próg, od którego można korzystać z pomocy funduszu (gdy koszt kredytów przekracza 50, a nie 60 proc. dochodów), wydłuża maksymalny okres pomocy (z 18 do 36 miesięcy) oraz zwiększa kwotowo wsparcie (z 1,5 do 2 tys. zł miesięcznie) dla kredytobiorców z problemami. Ten projekt spodobał się również rządowi.

Pozostałe 3 to jeden prezydencki (zakładający zwrot spreadów, znacznie bardziej kosztowny), a także projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni jest zresztą popierany przez samych frankowiczów, ale oznacza gigantyczne koszty dla sektora bankowego.

PAP przypomina, że pomoc dla frankowiczów była jednym z głównym postulatów, które Andrzej Duda podnosił w kampanii wyborczej. Do tej pory zgłosił 3 projekty w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: frankowicze, gospodarka polska, Andrzej Duda, prezydent, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-01-2019

hukWybory się zbliżają to i PISowcy się spieszą.

07-01-2019

ljklA gdzie on był przez poprzednie 3.5 roku?

07-01-2019

FLEMINGPanie Duda niech Pan rozdaje wędki, a nie propagandowe ryby.

Rozwiń komentarze (43)