Deklaracja zajęcia się projektem przez sejmową podkomisję to efekt poniedziałkowego spotkania między jej przewodniczącym Tadeuszem Cymańskim (PiS), szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów Jackiem Sasinem a prezydenckim ministrem Pawłem Muchą. Informuje o nim Polska Agencja Prasowa.
Do spotkania doszło, bo prezydent w ubiegłym tygodniu sygnalizował, że nie jest zadowolony z postępu prac. Informowaliśmy o tym w money.pl.
- Ustalono, że w styczniu odbędzie się posiedzenie podkomisji, która zajmuje się tymi projektami i w niedługim czasie podkomisja przedstawi komisji sejmowej już wypracowane stanowisko, więc miejmy nadzieję, że gdzieś na wiosnę te projekty znajdą się w agendzie Sejmu - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski w TOK FM.
W kierowanej przez Cymańskiego podkomisji są cztery projekty dotyczące frankowiczów. Dwa z nich są autorstwa prezydenta. Głowa państwa chciałaby, żeby prace najintensywniej toczyły się nad jego ostatnim projektem, który m.in. rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
Obniża on próg, od którego można korzystać z pomocy funduszu (gdy koszt kredytów przekracza 50, a nie 60 proc. dochodów), wydłuża maksymalny okres pomocy (z 18 do 36 miesięcy) oraz zwiększa kwotowo wsparcie (z 1,5 do 2 tys. zł miesięcznie) dla kredytobiorców z problemami. Ten projekt spodobał się również rządowi.
Pozostałe 3 to jeden prezydencki (zakładający zwrot spreadów, znacznie bardziej kosztowny), a także projekty klubów PO i Kukiz'15. Ten ostatni jest zresztą popierany przez samych frankowiczów, ale oznacza gigantyczne koszty dla sektora bankowego.
PAP przypomina, że pomoc dla frankowiczów była jednym z głównym postulatów, które Andrzej Duda podnosił w kampanii wyborczej. Do tej pory zgłosił 3 projekty w tej sprawie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl