Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Będzie pomoc dla frankowiczów. Rząd dał zielone światło dla prezydenckiego projektu

49
Podziel się:

Apel prezydenta Andrzeja Dudy poskutkował.

Apel prezydenta Andrzeja Dudy poskutkował?
Apel prezydenta Andrzeja Dudy poskutkował? (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

Prace nad ustawą o pomocy dla kredytobiorców głównie walutowym mają zostać wznowione.

Szef sejmowej komisji finansów poseł Andrzej Szlachta zapowiedział, że 26 lutego uzupełni skład zajmującej się tym podkomisji i uruchomi prace – donosi "RMF FM"

Prezydent Andrzej Duda apelował o przyśpieszenie prac nad ustawą będąc w Davos na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym. - Ustawa o funduszu wsparcia kredytobiorców powinna zostać uchwalona. Po to ją złożyłem, jako prezydent. To realizacja moich zobowiązań wobec wyborców - mówił prezydent.

- Nadajemy jej teraz szybki proces legislacyjny – zapewnił "RMF FM" poseł Szlachta. Wygląda więc na to, że rząd dał zielone światło dla prezydenckiego projektu.

Zobacz także: Pomoc dla frankowiczów. ZBP deklaruje załatwić sprawę w kilkanaście miesięcy:

Jak pisaliśmy w money.pl, projekt zakłada m.in. uproszczenie procedur składania wniosków o wsparcie, zwiększa jego sumę i wydłuża czas, kiedy środki trafiają do zadłużonych.

W dokumencie pojawiają się też zapisy, które mają zachęcić banki do przewalutowania zobowiązań na złote.

Andrzej Duda w projekcie dwukrotne podnosi minimum dochodowe umożliwiające składanie wniosku o wsparcie. Daje też wreszcie możliwość odwołania od negatywnej decyzji banku.

W górę idzie też maksymalna wysokość i czas comiesięcznego wsparcia. Z obecnych 1,5 tys. na 2 tys. zł można będzie korzystać już nie tylko 18, a 36 miesięcy. Frankowicze dostają też więcej czasu na zwrot pożyczki do funduszu wsparcia. W nowelizacji ustawy z 2015 r. prezydent proponuje teraz już na to 12, a nie 8 lat.

Projekt wprowadza też możliwość umorzenia części zobowiązań, ale tylko dla regularnie spłacających zobowiązania. Nie zaspokaja to jednak oczekiwań frankowiczów - dlatego SBB nazywa to rozwiązanie ”ustawą o kredycie na kredyt”.

A co z zachętami dla banków, by kredyty zamieniały w złotowe? Zgodnie z projektem te, które zdecydują się odwalutować kredyt frankowy, będą mogły liczyć na zwrot różnicy między wartością kredytu sprzed i po zmianie. Pieniądze będą pochodziły z Funduszu Restrukturyzacyjnego zasilanego przez wszystkie banki w postaci kwartalnych składek.

kredyty
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
sebol
6 lat temu
Frankowiczowi pomagają a co z ludźmi, którzy spłacali kredyt w "rodzina na swoim" ? Skończyły się dopłaty i raty są przerażająco wysokie. Ludzie nie mają na raty i wielu z nich jest windykowanych. Za chwilę ci ludzie nie będą mieli gdzie mieszkać. Rząd powinien pomóc tym kredytobiorcą również. Frankowicze mieli dużo niższe raty niż ci w złotówkach i się śmiali że płacimy tak wysoko raty a teraz im się pomaga . Proszę o jakąś interwencje.
S jan
6 lat temu
Boi się słupków wyborczych i GURU z grodzkiej mu n nakazał i tak wbrew swojej WOLI robi jak pajac
Milo
6 lat temu
To jest właśnie przykład służalczej postawy mediów. Ustawa ma dotyczyć wszystkich kredytobiorców, ale oczywiście co szkodzi wykorzystać sytuację I sprowokować tytułem biednych "wyśmiewanych" I tak bardzo pokrzywdzonych kredutobiorców złotówkowych, którzy sami nie wiedzą, co komentują.
art
6 lat temu
Ja, zwolennik PiS-u mam kredyt w złotówkach. We frankach pożyczała głównie Nowoczesna i Platforma. Nie wiem, dlaczego prezydent uparł się, by pomagać pani Lubnauer?
Andrzej
6 lat temu
Pazerni frankowicze jak bylo super bo zarobie to ok jak raty podskoczyly to lamet Pomocy. Pytam jakim prawem ja mam kredyt w zl i jakos nikt mi nie pomaga i nie pyta czy zostaje mi na zycie. Jeden wielki przekret.
...
Następna strona