Notowania

Produkcja przemysłowa pozytywnie zaskakuje. GUS opublikował dane za marzec

Polski przemysł rośnie w tempie 5,6 proc. w skali roku - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza wyraźne spowolnienie względem poprzedniego miesiąca, choć nie jest tak źle, jak sugerowałyby nastroje wśród menedżerów i prognozy ekonomistów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przemysł w Polsce ciągle ma się nieźle. (Fot: Jaskolka/REPORTER)

W marcu produkcja przemysłowa w Polsce była o 5,6 proc. większa niż w marcu ubiegłego roku. Ten kluczowy dla rozwoju gospodarki sektor rośnie, choć w porównaniu ze statystykami sprzed miesiąca statystyki są gorze. W lutym dynamika wzrostu była na poziomie prawie 7 proc.

Tak jak miesiąc temu wyniki wywołały spore zaskoczenie. Ekonomiści prognozowali jeszcze przed publikacją, że przemysł wzrośnie jedynie o 4,2 proc.

GUS wskazał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 7,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z lutym tego roku.

W rok wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 37,4 proc., urządzeń elektrycznych - o 15,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - po 9,6 proc. Produkcja wyrobów chemicznych zwiększyła się o 9,5 proc., a wyrobów z metali o 9 proc.

Produkcja zmniejszyła się w 6 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych - o 12,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,2 proc.

Jak interpretować najnowsze dane? Z jednej strony przemysł spowalnia, co wpisuje się w pogarszające się nastroje menedżerów największych firm. Z drugiej widać ciągle rozwój, którego pozazdrościć może nam wiele europejskich krajów.

Największy niepokój budzą publikowane od kilku miesięcy odczyty indeksu PMI. Wskaźnik, obliczany przez brytyjski IHS Markit, obrazuje nastroje menadżerów z kilkuset polskich firm przemysłowych. Od pięciu miesięcy sugeruje systematyczne pogarszanie się sytuacji i groźbę kryzysu. Tak długiej serii publikacji, w którychindeks PMI jest poniżej granicy 50 punktów, nie było od 2013 roku.

Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

Wsparciem dla przemysłu powinna być "piątka Kaczyńskiego". Dzięki rozszerzeniu 500+ czy trzynastej emeryturze ludzie będą mieli więcej pieniędzy, co wpłynie pozytywnie na konsumpcję. A ta pośrednio będzie wsparciem dla producentów, którzy nie powinni narzekać na brak popytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: produkcja przemysłowa, przemysł, gus, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

jerzyW fabrykach Niemieckich Francuskich Holenderskich umieszczonych na terytorium Polski.

18-04-2019

EmerytPrzemysł rośnie a inflacja szaleje

18-04-2019

1410TO MY MAMY JESZCZE JAKIŚ PRZEMYSŁ??????

Rozwiń komentarze (13)