Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Produkcja przemysłowa pozytywnie zaskakuje. GUS opublikował dane za marzec

13
Podziel się:

Polski przemysł rośnie w tempie 5,6 proc. w skali roku - wynika z najnowszych danych GUS. To oznacza wyraźne spowolnienie względem poprzedniego miesiąca, choć nie jest tak źle, jak sugerowałyby nastroje wśród menedżerów i prognozy ekonomistów.

Przemysł w Polsce ciągle ma się nieźle.
Przemysł w Polsce ciągle ma się nieźle. (East News, Jaskolka/REPORTER)
bECsObsl

W marcu produkcja przemysłowa w Polsce była o 5,6 proc. większa niż w marcu ubiegłego roku. Ten kluczowy dla rozwoju gospodarki sektor rośnie, choć w porównaniu ze statystykami sprzed miesiąca statystyki są gorze. W lutym dynamika wzrostu była na poziomie prawie 7 proc.

Tak jak miesiąc temu wyniki wywołały spore zaskoczenie. Ekonomiści prognozowali jeszcze przed publikacją, że przemysł wzrośnie jedynie o 4,2 proc.

bECsObsn

GUS wskazał, że po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 7,8 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku i o 0,5 proc. wyższym w porównaniu z lutym tego roku.

W rok wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 37,4 proc., urządzeń elektrycznych - o 15,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - po 9,6 proc. Produkcja wyrobów chemicznych zwiększyła się o 9,5 proc., a wyrobów z metali o 9 proc.

Produkcja zmniejszyła się w 6 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych - o 12,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,2 proc.

Jak interpretować najnowsze dane? Z jednej strony przemysł spowalnia, co wpisuje się w pogarszające się nastroje menedżerów największych firm. Z drugiej widać ciągle rozwój, którego pozazdrościć może nam wiele europejskich krajów.

bECsObst

Największy niepokój budzą publikowane od kilku miesięcy odczyty indeksu PMI. Wskaźnik, obliczany przez brytyjski IHS Markit, obrazuje nastroje menadżerów z kilkuset polskich firm przemysłowych. Od pięciu miesięcy sugeruje systematyczne pogarszanie się sytuacji i groźbę kryzysu. Tak długiej serii publikacji, w którychindeks PMI jest poniżej granicy 50 punktów, nie było od 2013 roku.

Zobacz także: Niepokój w przemyśle. Gospodarka wyhamowuje

Wsparciem dla przemysłu powinna być "piątka Kaczyńskiego". Dzięki rozszerzeniu 500+ czy trzynastej emeryturze ludzie będą mieli więcej pieniędzy, co wpłynie pozytywnie na konsumpcję. A ta pośrednio będzie wsparciem dla producentów, którzy nie powinni narzekać na brak popytu.

bECsObsu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECsObsO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Kuo
2 lata temu
Mamy rządy Holoty I złodziei
Patryk
2 lata temu
Zwykle statystyki pisowskie są inne niż pokazywane opinii publicznej więc podejrzewam że i tym razem jest to samo
agresssor
2 lata temu
malkontenci . Jesteście ślepi .nie widzicie jak się Polska zmienia .Pensje tez się zmieniają a dochody rodzin szczególnie .przemysł tez mamy . Aby tak dalej i niekoniecznie z PiSem. Te wszystkie dobra smakowały by lepiej bez dodatków typu TVP , Macierewicz Smoleński , Rydzyk Toruński i Patriota Polski Prawdziwy .
bECsObsP
Dd
2 lata temu
Przymysł rośnie i rośnie a pensje dla ludzi stoja w miejscu tak sie rzadzi krajem.
Janusz ekonom...
2 lata temu
Nastroje opadły. Gacie tez.