Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Prognozy OECD dla Polski w górę. Morawiecki czuje się doceniony

0
Podziel się:

OECD prognozuje, że polski wzrost gospodarczy będzie czwarty największy na świecie. Po Indiach, Chinach i Indonezji nie będziemy mieli sobie równych.

Premier Mateusz Morawiecki czuje się doceniony przez OECD
Premier Mateusz Morawiecki czuje się doceniony przez OECD (East News, Jacek Dominski)

OECD (organizacja zrzeszające najbardziej rozwinięte kraje świata) w poprzedniej edycji swojego Global Economic Outlook w listopadzie ubiegłego roku spodziewała się, że wzrost PKB Polski wyniesie 4 proc. w 2019 r. "Piątka Kaczyńskiego" wiele zmieniła. Prognoza wzrosła do 4,24 proc. wzrostu.

Nie omieszkał pochwalić się tym premier Morawiecki na twitterze.

A trzeba przyznać, że jest czym się chwalić. Jeśli spojrzeć na prognozy dla całego świata, to w Europie nie mamy sobie równych, a poza Europą wyprzedzą nas tylko trzy kraje Azji, na czele z Indiami (prognoza 7,16 proc. wzrostu), Chinami (6,2 proc.) i Indonezją (5,07 proc.). W bieżącym roku mamy przeskoczyć w tempie wzrostu Irlandię, która od pięciu lat zostawiała nas w pokonanym polu.

Zobacz też: Euro w Polsce. "Pytanie, w jakiej perspektywie możemy dogonić Niemcy"

"Wzrost gospodarczy spowolni jednakże pozostanie na wciąż solidnym poziomie 4,2 proc. w 2019 roku i 3,5 proc. w 2020 roku. Częściowo z uwagi na szersze spowolnienie gospodarcze w Europie. Spadek handlu światowego zaważy na eksporcie. Jednakże wzrost poziomu transferów socjalnych i cięcia podatkowe wzmocnią konsumpcję prywatną. Przyspieszenie płac podtrzyma podnoszenie się inflacji" - podaje OECD w raporcie.

Organizacja spodziewa się, że bank centralny (NBP)
będzie "stopniowo podnosił stopy procentowe", aby przeciwdziałać narastającej presji inflacyjnej. Organizacja prognozuje, że inflacja CPI wyniesie 1,9 proc. w tym i 3 proc. w przyszłym roku (wobec 1,8 proc. w ub.r.).

Cały świat spowalnia

Spowolni rozwój gospodarka Polski, ale nie inaczej ma się dziać na całym świecie. To głównie konsekwencja wojny handlowej na linii Chiny-USA. Największą zniżkę formy mają doświadczyć: Turcja, dla której OECD prognozuje spadek PKB o 2,58 proc. (w 2018 wzrost o 2,57 proc.), Islandia z wzrostem o 1 proc. (w 2018 wzrost o 4,6 proc.), Irlandia oraz Łotwa i Szwajcaria.

Dużo mniejszy spadek niż w ubiegłym roku ma zaliczyć Argentyna (-1,8 proc. w porównaniu z -2,5 proc. w 2018), poprawi się do 3,42 proc. wzrost Kolumbii (z 2,66 proc. w 2018). W Europie największą poprawę wzrostu wykażą: Dania, Norwegia i Grecja.

Największa gospodarka Europy, czyli niemiecka spowolni do zaledwie 0,7 proc., a cała strefa euro do 1,2 proc. Wysoki, bo ponad 2,8-procentowy wzrost utrzymają Stany Zjednoczone, choć do tempa rozwoju drugiej największej gospodarki Chin jeszcze im daleko - prognozuje OECD.

Prognoza na 2020 r. została podwyższona w przypadku USA - o 0,1 pkt do 2,3 proc., zaś w przypadku strefy euro - podwyższona o 0,2 pkt do 1,4 proc. Prognozy wzrostu globalnego obniżono odpowiednio o 0,1 pkt proc. w 2019 r. do 3,2 proc. i podtrzymano prognozę na 2020 rok na poziomie 3,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(0)